سوالات متداول

سوالات متداول

صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر برای گروه خاصی از جامعه که در حوزه اشتغال رسمی فعالیت دارند، تشکیل شده است. به منظور ارائه خدمات بیمه ای به این افراد که به دلیل ماهیت شغل شان، نمی توانستند در چتر سازمان تامین اجتماعی قرار بگیرند، نقش کارفرما را ایفا می کند. به عبارت دیگر سهم کارفرما را در این بیمه پرداخت می کند و فرد تنها باید بخش اندکی را به عنوان بیمه پرداز، پرداخت کند.

مبنای محاسبه پرداخت حق بیمه در صندوق بیمه اجتماعی 15 درصد است که 5 درصد آن افراد و 10 درصد از آن توسط دولت پرداخت می شود.

 1. داشتن حداقل 18 سال و حداکثر 50 سال سن
 2. سکونت در مناطق روستایی، عشایری و شهرهای زیر 20 هزار نفر
 3. شاغلین به حوزه صنایع دستی و هنری های سنتی 
 4. رانندگان حمل بار و مسافر بین شهری
 5. زنبورداران،بافندگان قالی، فرش،گلیم و جاجیم
 6. کارکنان مراکز و شرکتهای وابسته به سازمان مهندسی کشاورزی، منابع طبیعی و نظام پزشکی

داشتن حداقل 65 سال سن و حداقل 15 سال سابقه بیمه پردازی

در صندوق از کار افتادگی دو نوع است :

 1. از کار افتادگی ناشی از کار
 2. از کار افتادگی غیر ناشی از کار

در از کار افتادگی ناشی از کار اگر فرد در اثر حادثه مرتبط با شغل اظهار شده، آسیب ببیند و بر مبنای تایید کمیسیون پزشکی حداقل 66 درصد از کار افتاده شود، بدون توجه به سابقه عضویت مشمول دریافت مستمری می گردد.

اما اگر از کار افتادگی بر اثر ببیماری یا حادثه غیر مرتبط با شغل فرد باشد، در صورت  داشتن حداقل 3 سال سابقه عضویت و همچنین دارا بودن 90 روز سابقع در یکسال قبل از تاریخ از کار افتادگی مشمول مستمری خواهد شد.

سوابق بیمه ای در این صندوق قابل انتقال به صندوق های دیگر از جمله سازمان تامین اجتماعی است و بالعکس از سایر صندوق ها بیمه ای نیز به این صندوق قابل انجام است.

روستاییان و عشایر عزیز به مانند بازنشستگان کشوری، خدمات درمان و بیمه های اجتماعی را از دو سازمان جداگانه دریافت می کنند. بیمه درمانی روستاییان و عشایر بر عهده سازمان بیمه سلامت است.

هر بیمه شده فقط یکبار حق تغییر صندوق انتقال سابقه بیمه از تامین اجتماعی به صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر را دارد. از این رو  افراد باید زمانی اقدام به نقل و انتقال سوابق بیمه ای کنند که مشمول دریافت یکی از مستمری ها باشند.

از من بپرس

شما می توانید در این قسمت سوالات خود را از ما بپرسید

  logo-1

  تهران، ابتدای خیابان بهار شیراز، پلاک ۱۷۰

  logo-4

  سامانه پیامکی: 300027

  logo-3
  تلفن: 43351-021
  logo-2
  پست الکترونیک: info@roostaa.ir

  صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر می‌کوشد به منظور بسط عدالت اجتماعی و جلوگیری از گسترش فقر، خدمات بیمه اجتماعی را به گونه‌ای گسترش دهد که منجر به افزایش کرامت انسانی و تقویت جایگاه اجتماعی جامعه هدف صندوق شود.

  آمار بازدید وب سایت:
  • 1,571
  • 3,886,046
  تمامی حقوق این سایت متعلق به صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان،روستائیان و عشایر می باشد. ©