وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی : توسعه روستاها نیازمند گسترش فعالیت تعاونی ها است

وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی : توسعه روستاها نیازمند گسترش فعالیت تعاونی ها است

علی ربیعی با اشاره به اینکه برای توسعه روستاها راهی جز توسعه فعالیت تعاونی ها نداریم، گفت: باید تعاونی ها را آموزش دهیم تا کارکرد آنها ارتقا یافته و عملکرد آن ها در مناطق روستایی نسبت به قبل کارآمدتر و فعال تر شود.


ربیعی روز دوشنبه در اولین روز از همایش روز ملی روستا که در سالن اجلاس سران و با حضور حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی آغاز به کار کرد، برگزار شد، افزود: همین که روزی را به عنوان روز روستا در نظر گرفته ایم به این معنا است که اهمیت روستا شناخته شده و از جوانب مختلف می توان این اهمیت را تحلیل کرد. 

وی افزود: روستا در تاریخ جمهوری اسلامی ایران از دو منظر در تصمیم گیری دخیل بوده است، زمانی روستا به عنوان راه حل و زمانی به عنوان مساله نگاه شده است. 

وی با اشاره به اینکه روستا به عنوان راه حل در نظر گرفته شده بود، اظهار داشت: در سال های نخست پس از انقلاب وقتی خودکفایی به عنوان شعار و جهت گیری اصلی اقتصاد کشور مطرح شد به ویژه در زمان جنگ تحمیلی روستا به مثابه راه حل بروز کرد. 

وی ادامه داد: در آن زمان روستا تامین کننده امنیت غذایی و بخش مهمی از اشتغال و ضربه گیری برای مشکلات شهرها بود. 

وی گفت: آن زمانی که روستا به عنوان راه حل در نظر گرفته می شد، کانون تجلی اقدامات انقلابی در راستای شعارهای انقلابی نیز بود. به طوری که محرومیت زدایی از روستا آغاز شد و وزارتخانه ای نظیر جهادسازندگی شکل گرفت. 

ربیعی اظهار داشت: بهره برداران کشاورزی و صنایع روستایی و مهاجرت نسل جوان و تحصیلکرده به شهرها، تولیدات کشاورزی و مصنوعات روستایی مشاغل مرتبط را با چالش مواجه کرده است، عمران و توسعه روستایی به مثابه راهبردی با اهمیت برای تامین نیازهای اساسی و بستر ارتقای امنیت غذایی تلقی می شود. 
به گفته وزیر کار، هم اکنون بیش از 38 درصد از جمعیت کشور در 68 هزار روستا ساکن هستند اما معضل کار و کارآفرینی به مهمترین چالش آنان تبدیل شده است. 
وی تاکید کرد: تصور کلی من بر این است که نگاه روستا به مثابه راه حل توام با شیوه ای از تصمیم گیری بود که در نهایت روستا به مثابه مساله منتهی شد. 
وی بیان داشت: روستا کانون کشاورزی است و با همان رویکرد روستا به مثابه راه حل انتظار داشتیم که روستاها تامین کننده امنیت غذایی و بخش قابل توجهی از اشتغال باشند. 
ربیعی ادامه داد: اما وضعیت فعلی چنین دورنمایی را مشخص نمی کند، نوع کشاورزی ما که متکی به بهره برداری غیر اصولی از منابع طبیعی، آب، خاک، مرتع و جنگل است بشدت به نهاده هایی نظیر کود و سم وابسته شده، بهره وری را کاهش داده است. 
وی با اشاره به بحران محیط زیست آب و خاک، گفت: بالغ بر 90 درصد از آب کشور در بخش کشاورزی مصرف می شود که سهم 13 درصدی در تولید ناخالص داخلی دارد. در زمینه فرسایش خاک هم رتبه نخست جهان را داریم که نوع بهره برداری از منابع آبی، کشاورزی و تخریب جنگل ها و مراتع سهم بسزایی در آن دارد. 
به گفته ربیعی کاهش سطح امنیت غذایی موجب شده با توجه به میزان منابع آب و خاکی که صرف کشاورزی شده انتظار می رفت که سطح مناسبی از امنیت غذایی فراهم شود اما امنیت غذایی حدود 60 درصد است. 
وی تاکید کرد: یارانه های مختلفی در نهاده های کشاورزی می پردازیم. روستا به طور اساسی هزینه قابل توجهی برای آب به ویژه آب های زیرزمینی نمی پردازد، ضمن آنکه برای برق کشاورزی، سوخت، ماشین آلات، کود و سم و برخی موارد دیگر نیز یارانه دریافت می کند و در حالی که کشاورزی روستایی وابسته به یارانه های دولتی است قادر به تامین شغل برای 106 هزار فارغ التحصیل رشته کشاورزی نیست. 
ربیعی معتقد است: کشاورزی روستایی در یکپارچه سازی اراضی آبیاری مشارکتی و ارتقا بهره برداری از بهبود فناوری ناکام بوده است.
وی تاکید کرد: اقدامات صورت گرفته در حوزه کشاورزی خاصیت هدایت کننده نداشته و به عبارتی هدایت به سوی افزایش بهره وری رخ نداده است، به طوری که بیش از آنکه توان تولید روستا تقویت شده باشد توان مصرف روستا تقویت شده است.
وی درخصوص تقویت کیفیت نیروی انسانی کشاورزی، گفت: ما میلیون ها کشاورز داریم که دانش مدرن کشاورزی ندارند و صدها هزار فارغ التحصیل کشاورزی نیز داریم که دسترسی به زمین ندارند. 
ربیعی اظهار داشت: وقتی به مبالغ معوقات بانک تخصصی حوزه کشاورزی نگاه می کنیم (بیش از 5 هزار میلیارد تومان اعلام شده) می توان تصویری از مشکلات بخش روستایی به دست آورد. 
وی گفت: هم اکنون در چنین فضایی روستا به کانون ارسال مهاجر بدل شده و این در حالی است که از تبعات آسیب های اجتماعی دور نمانده است. 
وی گفت: هم اکنون 38 درصد جمعیت کشور در مناطق روستایی زندگی می کنند که به نظر می رسد باید سرمایه گذاری و عزم سیاسی متناسب با مدیریت این حجم از جمعیت اتخاذ کنیم. 
ربیعی افزود: در حالی که بیش از 90 درصد بنگاه های صنعتی کشور کوچک و متوسط هستند، توسعه این بنگاه ها در روستاها متناسب با حجم جمعیت ساکن در این مناطق نبوده و این صنایع در پیوند مناسب با بخش کشاورزی قرار نگرفته اند. 
وزیر تعاون تصریح کرد: تعاونی های کشاورزی و روستایی نظیر سایر تعاونی های کشور وضعیت خوشایندی ندارند. در حال حاضر 23 هزار اتحادیه و شرکت تعاونی کشاورزی در 17 گرایش با 552 هزار عضو توانسته اند 397 هزار شغل ایجاد کنند اما تعاونی ها نتوانسته اند در زمینه یکپارچه سازی اراضی نقش مهمی ایفا کنند. 
وی درخصوص راه حل توسعه مناطق روستایی، گفت: انواع روستاها باید تفکیک شوند به طوری که روستاها بسته به فاصله با شهرها تغییرات زیادی کرده اند، هم اکنون برخی از روستاها به طور اساسی روستا نیستند و فقط چند خانه روستایی در آنها باقی مانده است. 
ربیعی ادامه داد: در بسیاری از اقدامات ما در زمینه توسعه روستایی ملاحظات زیست محیطی مورد توجه قرار نگرفته است. توسعه برداشت از آب های زیرزمینی یا استفاده مفرط از کود و سم معضلی است که در قالب هزینه های بهداشتی و درمانی و مقابله با خشکسالی خساراتی بیش از منافع به کشور وارد کرده است. 
وزیر تعاون؛ کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: در صورتی که روند تخریب زیست محیطی با شرایط فعلی ادامه یابد از توریسم روستایی هم خبری نخواهد بود اما در صورت همکاری سازمان محیط زیست با سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی می توان به توسعه توریسم روستایی امید داشت. 
ربیعی در خصوص راه آهن برای توسعه مناطق روستایی، گفت: سرمایه گذاری برای ارتقا بهره وری آبیاری، کشت و صیانت از منابع طبیعی را تامین می کند. همچنین روستاها باید به بازیگر قدرتمندی برای دسترسی به بازار بدل و واسطه ها از بازار محصولات کشاورزی حذف شوند. 
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: تولیدات کشاورزی به ویژه صنایع تبدیل غذایی را باید به نحوی مدرن سازی کنیم که ضایعات کشاورزی کاهش یابد. اتخاذ راهکار برای استخدام و بکارگیری فارغ التحصیلان کشاورزی نیز باید مورد توجه قرار گیرد. 
وی گفت: سازمان های تعاونی کشاورزی که در سطح یک استان فراگیری داشته باشند قادرند دفترچه های درمانی روستایی و کشاورزی را از طریق عقد قرارداد با بیمه های تکمیلی با ارزش سازند. همچنین می توان توریسم روستایی که نیاز به سرمایه گذاری گسترده دارد از طریق تعاونی های فراگیر روستایی فعال کرد. 
ربیعی در پایان گفت: راه حل درمان دردهای روستا در تغییر سازماندهی تولید در روستا نهفته است در غیر این صورت روستا به مثابه راه حل ناپدید و روستا به مثابه مشکل روی دست نظام باقی می ماند. 

لینک کوتاه:

اشتراک گذاری:

برچسب ها

هیچ برچسبی برای این قسمت تعریف نشده است.
logo-1

تهران، ابتدای خیابان بهار شیراز، پلاک ۱۷۰

logo-4

سامانه پیامکی: 300027

logo-3
تلفن: 43351-021
logo-2
پست الکترونیک: info@roostaa.ir

صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر می‌کوشد به منظور بسط عدالت اجتماعی و جلوگیری از گسترش فقر، خدمات بیمه اجتماعی را به گونه‌ای گسترش دهد که منجر به افزایش کرامت انسانی و تقویت جایگاه اجتماعی جامعه هدف صندوق شود.

آمار بازدید وب سایت:
  • 74
  • 3,888,329
تمامی حقوق این سایت متعلق به صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان،روستائیان و عشایر می باشد. ©