دکتر رستمی خبر داد: بیمه اجتماعی فراگیر در دستور کار صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان ، روستاییان و عشایر

دکتر رستمی خبر داد: بیمه اجتماعی فراگیر در دستور کار صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان ، روستاییان و عشایر

طرحی که در صندوق تهیه شده است مشابه بیمه سلامت است اما برای ارائه خدمات به بیمه شدگان اجتماعی اجرا می شود.


مدیر عامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان ، روستاییان و عشایر از تهیه طرحی توسط این صندوق به منظور تحت پوشش قرار دادن تمامی متقاضیان بیمه اجتماعی خبر دادو گفت که با اجرای طرح بیمه سلامت، تمامی کسانی که به خدمات درمانی نیاز داشته باشند تحت پوشش قرار می گیرند.

به گفته محمدرضا رستمی "طرحی که در صندوق تهیه شده است مشابه بیمه سلامت است اما برای ارائه خدمات به بیمه شدگان اجتماعی اجرا می شود."

دکتر محمدرضا رستمی مدیر عامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر که در همایش «زنان در مسیر توسعه اجتماعی با تاکید بر برنامه ششم توسعه» سخن می گفت، به چهار صندوق وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی شامل تامین اجتماعی، بازنشستگی کشوری، بازنشستگی کارکنان فولاد و صندوق بیمه اجتماعی اشاره کرد و ادامه داد: صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان و روستاییان و عشایر صندوق جدایی است که در سال 83 تاسیس شده و هدف آن بیمه اجتماعی سه قشر کشاورز، روستایی و عشایر است.

رستمی در ادامه با اشاره به اینکه به موجب قانون تامین اجتماعی تنها کسانی را که در یک کارگاه مشغول کار باشند شاغل می داند و قبلا زنان خانه دار و سرپرست خانوار و کشاور تحت پوشش صندوق های بیمه اجتماعی نبودند، افزود: اما از سال 84 با راه اندازی این صندوق آنها می توانند عضو تامین اجتماعی شوند.

به گفته رستمی "با توجه به اینکه بخش قابل توجهی از شاغلین کشور فاقد کارفرما هستند لازم بود برای آنها حق بیمه ای ایجاد شود" که در این راستا صندوق بیمه اجتماعی عشایر، روستاییان و کشاورزان تاسیس شد تا بتواند این سه قشر را تحت پوشش قرار دهد.

رستمی گفت که در حال حاضر این صندوق یک میلیون و 250 هزار نفر را تحت پوشش دارد و این در حالیست که شش میلیون خانوار شرایط عضویت در این صندوق را دارند.

وی همچنین به نحوه تامین منابع مالی صندوق اشاره کرد و خاطرنشان کرد: به ازای هر یک ریال که از بیمه شده می گیریم دو ریال از دولت نیز دریافت می کنیم و جمع درآمدهای صندوق ذخایر سرمایه گذاری نامیده می شود.

رستمی به خدمات این صندوق هم اشاره کرد و گفت: این صندوق سه دسته خدمت دارد که خدمت اول آن بیمه بازنشستگی است؛ به طوری که هر فردی که 15 سال حق بیمه بدهد می تواند بیمه بازنشستگی دریافت کند.

وی خدمت دوم این صندوق را مختص از کار افتادگان خواند که شامل ازکارافتادگی کلی و جزئی می شود و حقوق آن بر اساس قوانین تامین اجتماعی تحصیص می یابد.

مدیر عامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان ، روستاییان و عشایر خدمت سوم این صندوق را مربوط به فوت شدگانی خواند که تحت پوشش صندوق بوده اند و گفت که به بازماندگان این افراد بر اساس قوانین مبالغی اختصاص می یابد.

به گفته رستمی حق بیمه این صندوق در سال 93 حداقل 120 هزار تومان و حداکثر 300 هزار تومان است که به صورت یکجا از بیمه شده دریافت می شود.

وی ماهیت این صندوق را "حمایتی- اجتماعی" توصیف کرد و گفت: به همین دلیل تفاهم نامه ای با کمیته امداد و بهزیستی منعقد کرده ایم تا بخشی از حق بیمه بیمه شده توسط این نهادها پرداخت شود و دو برابر آن نیز از طرف دولت پرداخت می شود.

رستمی در بخش دیگر سخنانش از عضویت 42 هزار زن مددجوی بهزیستی در این صندوق خبر داد و گفت: بر اساس تفاهم نامه ای که به زودی با سازمان بهزیستی منعقد می کنیم این تعداد افزایش می یابد.

رستمی همچنین به تغییرات صندوق یادشده در در دولت یازدهم اشاره کرد و گفت: تا پیش از این برای تحت پوشش گرفتن متقاضیان سقف سنی تعیین شده بود که در دولت یازدهم برداشته شده است.

وی در پایان گفت: یکی دیگر از تغییرات صورت گرفته در صندوق در تعریف جامعه هدف بوده است؛ چنانکه در گذشته متقاضیان عضویت در صندوق باید حتما در روستاها ساکن می بودند اما با اصلاحاتی که انجام گرفته کشاورزان غیرساکن در روستا نیز امکان عضویت در صندوق را پیدا کردند.

لینک کوتاه:

اشتراک گذاری:

برچسب ها

هیچ برچسبی برای این قسمت تعریف نشده است.
logo-1

تهران، ابتدای خیابان بهار شیراز، پلاک ۱۷۰

logo-4

سامانه پیامکی: 300027

logo-3
تلفن: 43351-021
logo-2
پست الکترونیک: info@roostaa.ir

صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر می‌کوشد به منظور بسط عدالت اجتماعی و جلوگیری از گسترش فقر، خدمات بیمه اجتماعی را به گونه‌ای گسترش دهد که منجر به افزایش کرامت انسانی و تقویت جایگاه اجتماعی جامعه هدف صندوق شود.

آمار بازدید وب سایت:
  • 548
  • 3,871,849
تمامی حقوق این سایت متعلق به صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان،روستائیان و عشایر می باشد. ©