عزم مدیران استان خراسان جنوبی برای پوشش 70 درصدی بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان وعشایر

عزم مدیران استان خراسان جنوبی برای پوشش 70 درصدی بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان وعشایر

محمدرضا رستمی صبح امروز در جلسه شورای راهبردی توسعه بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر خراسان جنوبی حضور داشت.


به گزارش روابط عمومی صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر محمدرضا رستمی صبح امروز در جلسه شورای راهبردی توسعه بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر خراسان جنوبی اظهار داشت: مردان و زنان سخت کوشی در این استان وجود دارند که می توانند آن را آباد کنند.

وی با بیان اینکه صندوق بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر از سال 84 فعالیت خود را آغاز کرده است، تصریح کرد: در ابتدای امر هسته اصلی این صندوق تأمین اجتماعی بود ولی تصمیم گرفته شد به صورت مستقل کار کند.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر با اشاره به اینکه بحث آیین نامه ای این بیمه در سال 83 تصویب شد و نتیجه آن این بود که این صندوق بیمه اختیاری باشد، زیرا ماهیت آن براساس سکونت افراد است، یادآور شد: صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر در طی 10 سال فعالیت باید 100 درصد جمعیت روستائیان کشور را تحت پوشش قرار می داد، ولی در حال حاضر یک میلیون و 350 هزار نفر از روستائیان و عشایر زیرپوشش این بیمه قرار دارند.

رستمی با اشاره به اینکه عدم استقبال مردم از بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر طی سال های اخیر دلایل مختلفی داشته است، افزود: باید این دلایل تحلیل شود و یکی از این دلایل اختیاری بودن این بیمه است.

وی با بیان اینکه افرادی که زیرپوشش صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر هستند می توانند از مزایای بازنشستگی، مستمری بگیری از کارافتادگی و مستمری بگیری فوت بهره مند شوند که البته برای هر کدام از این موارد شرایط ویژه ای وجود دارد.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر گفت: از دیگر مسائلی که سبب عدم استقبال مردم از این بیمه شده است، می توان به پکیج های تعهداتی اشاره کرد که در این راستا تعهدات کار این بیمه مورد بازنگری قرار گرفته و توسط هیئت امنای این صندوق مورد تأیید و نهایی شده و باید برای تصویب به هیئت وزیران ارسال شود.

رستمی ادامه داد: اگر غرامت ایام بارداری و غرامت دستمزدها جزو تعهدات این بیمه قرار گیرد بدون شک جذابیت بیشتری برای جامعه هدف خود خواهد داشت.

وی یکی از دلایل اصلی عدم استقبال مردم از بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر را عدم آگاهی آنها دانست و یادآور شد: با توجه به وسعت بسیار زیاد کشور و دشواری نقاط دسترسی به روستاها سبب شده است تا امر اطلاع رسانی و آگاهی بسیار دشوار شود.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر ادامه داد: هر چند در حوزه اطلاع رسانی هزینه های زیادی صورت گرفته ولی این حوزه توجه بیشتری را می طلبد و یکی از مواردی که باید دنبال شود برقراری ارتباط رو در رو با روستائیان و عشایر است.

رستمی با بیان اینکه صندوق بیمه کشاورزی، روستائیان و عشایر فعالیت کارگزاری این بیمه را انجام نمی دهد، بلکه به کارگزاران نظارت دارد، اضافه کرد: خاکریز ما کارگزاران ما هستند چون کارگزاران این بیمه بیشتر تعاونی ها بوده و علاوه بر این کار چندین وظیفه دارند و تصمیم گیری شده تا کارگزاری بیمه به بخش خصوصی واگذار شود و خود را به تعاونی ها محدود نکنیم.

وی گفت: جوانان می توانند از این فرصت استفاده کنند و با ایجاد شرکتی درآمد خوبی از این طریق داشته باشند به طوری که صندوق بیمه اجتماعی کشاورزی، روستائیان و عشایر متعهد می شود تا 5 درصد از حق بیمه ای که از طریق این شرکت ها جذب شوند را به کارگزاران مربوطه خود بدهد.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر با اشاره به اینکه خراسان جنوبی از نظر زیرپوشش بودن روستائیان و عشایر در این بیمه رتبه ششم کشور را دارد، تصریح کرد: رتبه این استان نسبتاً خوب است ولی باید با اطلاع رسانی بیشتر این روند را سرعت ببخشیم.

رستمی با اشاره به اینکه در آیین نامه بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر بندی مبنی بر اینکه اگر خشکسالی اتفاق افتاد دولت از سوی روستائیان حق بیمه آنها را پرداخت کند، افزود: ولی تاکنون به سبب مشکلات بودجه این امر محقق نشده است.

وی در مورد ارتباط بین صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر با نهاد کمیته امداد گفت: براساس تفاهم نامه ای که بین صندوق بیمه و کمیته امداد منعقد شده، 140 هزار نفر از مددجویان امداد باید زیرپوشش این بیمه قرار گیرند ولی تعهداتی را کمیته امداد در این تفاهم نامه پذیرفته دچار خدشه شده است.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر ادامه داد: کسانی که خودشان حق بیمه خود را خارج از سیستم کمیته امداد پرداخت کرده اند که تعداد آنها یک هزار و 432 نفر بوده مستمری آنها برقرار شده ولی افرادی که پرداخت حق بیمه آنها متوقف شده نمی توانیم برای آنها کاری انجام دهیم.

رستمی با اشاره به اینکه کار بیمه گری خرید ریسک است، اضافه کرد: صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر تا سال 92 افراد زیر 50 سال را زیرپوشش قرار می داد تا میزان ریسک کمتر باشد ولی با برداشتن این محدودیت در سال گذشته سیر صعودی در تعداد متقاضیانی که می خواستند زیرپوشش این بیمه قرار گیرند به وجود آمد.

وی ادامه داد: افرادی که سن آنها بالا است می توانند درخواست کمیسیون پزشکی برای برقراری مستمری بدهند و با توجه به اینکه این امر به کمیسیون پزشکی تأمین اجتماعی واگذار شد و تعداد تقاضاها زیاد بود بنابراین تصمیم گرفته شده تا کمیسیون پزشکی بدوی را در صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر راه اندازی نماییم تا سرعت کار برای متقاضیان این امر بیشتر شود.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر یادآور شد: در برنامه ششم علاوه بر توسعه بیمه بحث اجباری شدن بیمه نیز گنجانده شده تا در طول برنامه سالانه بخشی از افراد روستایی که زیرپوشش بیمه خویش فرمایی تأمین اجتماعی هستند به صندوق منتقل شوند.

رستمی با بیان اینکه سرمایه صندوق بیمه اجتماعی کشاورزی، روستائیان و عشایر کشور حدود شش هزار میلیارد تومان است، افزود: تاکنون این صندوق سرمایه گذاری های خوبی را در سطح کشور انجام داده و متمایل هستیم تا در پروژه های سودآور این استان نیز بعد از مطالعه طرح های پیش بینی شده سرمایه گذاری کنیم.

وی بحث اعتمادسازی را بسیار مهم در امر بیمه گری دانست و گفت: در این امر از فرمانداران و بخشداران خواسته می شود تا با بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر همکاری و ما را حمایت کنند

در پایان نخعی نژاد معاون امور عمرانی و هماهنگی استانداری خراسان جنوبی خواستار عزم مدیران اجرایی استان ، فرمانداران و بخشداران  جهت پوشش 70 درصدی جامعه هدف صندوق شد. 

لینک کوتاه:

اشتراک گذاری:

برچسب ها

هیچ برچسبی برای این قسمت تعریف نشده است.
logo-1

تهران، ابتدای خیابان بهار شیراز، پلاک ۱۷۰

logo-4

سامانه پیامکی: 300027

logo-3
تلفن: 43351-021
logo-2
پست الکترونیک: info@roostaa.ir

صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر می‌کوشد به منظور بسط عدالت اجتماعی و جلوگیری از گسترش فقر، خدمات بیمه اجتماعی را به گونه‌ای گسترش دهد که منجر به افزایش کرامت انسانی و تقویت جایگاه اجتماعی جامعه هدف صندوق شود.

آمار بازدید وب سایت:
  • 601
  • 4,125,991
تمامی حقوق این سایت متعلق به صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان،روستائیان و عشایر می باشد. ©