وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی: آسیب های اجتماعی ماهیتی نوین یافته اند

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی: آسیب های اجتماعی ماهیتی نوین یافته اند

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ضمن بیان آنکه ماهیت آسیب های اجتماعی تغییر کرده اند اظهار کرد: نیاز است با تغییر ماهیت آسیب ها، ماهیت مداخلات نیز به منظور کاهش و رفع آسیب های اجتماعی تغییر کنند، زیرا مداخلات سنتی نمی توانند پاسخگوی ماهیت نوین آسیب های اجتماعی باشند.


به گزارش صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر، به نقل از ایسنا، علی ربیعی در شورای اورژانس اجتماعی کشور که در محل این وزارتخانه با حضور احمد میدری معاون رفاه، روزبه کردونی مدیرکل آسیب‌های اجتماعی این وزارتخانه و جمعی از مسوولان سازمان بهزیستی کشور، آموزش و پرورش، قوه قضاییه و نیروی انتظامی برگزار شد، اظهار کرد: آسیب‌های اجتماعی شکل‌شان ثابت مانده اما ماهیت آنها تغییر جدی پیدا کرده است، برای مثال دیگر نمی‌توان علت طلاق را فقط به فقر تقلیل داد و باید توجه داشت تغییرات نگرشی و مسائل مرتبط با سبک زندگی نیز بر این موضوع تاثیر گذاشته‌اند.
وی ادامه داد: مثال دیگری درخصوص تغییر ماهیت آسیب‌ها، مساله اعتیاد است. به طوری که در حال حاضر با اعتیاد در طبقه متوسط روبه‌رو هستیم و باید با رویکردی علمی، علت‌ها و ماهیت‌ آسیب‌های اجتماعی نوین را شناسایی کنیم.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه تاکید کرد: در بحث مداخلات اجتماعی باید دقت شود که مداخلات حتما پیش از آسیب، حین آسیب و پس از آن نیز به اجرا در آیند. همچنین باید دقت کرد که درخصوص هر مساله و هر آسیب اجتماعی باید حتما با توجه به ماهیت و نوع آن مداخله کرد و هیچ‌گاه نمی‌توان مداخلات یکسان را برای تمامی آسیب‌ها به اجرا در آورد بلکه برای هر آسیب نیازمند مداخلات متفاوت و مشخصی هستیم.
ربیعی در ادامه در تشریح عملکرد وزارت رفاه، ضمن اشاره به فعال کردن شورای عالی رفاه اظهار کرد: شورای عالی رفاه در حوزه‌های مرتبط با آسیب‌اجتماعی فعال شده و همچنین کمیسیون‌های تخصصی شورای عالی رفاه نیز با هدف هم‌افزایی بین دستگاه‌ها بیشتر شده تا بتوانیم همکاری بین بخشی را در سطوح مختلف ارتقاء دهیم.
وی در ادامه تاکید کرد: تمامی ظرفیت‌های شورای عالی رفاه برای کنترل و کنش آسیب‌های اجتماعی به خدمت گرفته شده و فعال شده‌اند.
وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی در ادامه عنوان کرد: باید از ظرفیت اجتماعی نیروها و فعالان مدنی از جمله بازنشستگان، سمن‌ها و NGOها برای کاهش و کنترل آسیب در کشور استفاده کنیم.
ربیعی در ادامه تاکید کرد: در حال حاضر نیاز است که نهادهای مدرن را با ساختارهای دینی، سنتی و ملی خود گره بزنیم.
وی تصریح کرد: باید از ظرفیت نهادهایی مانند مساجد برای کنترل و کاهش آسیب‌ها استفاده کنیم تا بدین ترتیب بتوانیم نهادهای مدرن و ساختارهای اجرایی را در سطوح محله و مراکزی مانند مدرسه و مساجد وارد کرده و مداخلات موثرتری را داشته باشیم.
وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی در پایان به ائتلاف «نماد» (نظام مراقبت اجتماعی دانش‌آموزی) اشاره کرد و گفت: تجربه ائتلاف نماد که اخیرا در شورای عالی رفاه مصوب و توسط رییس جمهوری تایید شده است یک نمونه موفق از هم‌افزایی دستگاه‌ها و ائتلاف فراگیر در حوزه اجتماعی به منظور کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی موجود در کشور است.

 

لینک کوتاه:

اشتراک گذاری:

برچسب ها

هیچ برچسبی برای این قسمت تعریف نشده است.
logo-1

تهران، ابتدای خیابان بهار شیراز، پلاک ۱۷۰

logo-4

سامانه پیامکی: 300027

logo-3
تلفن: 43351-021
logo-2
پست الکترونیک: info@roostaa.ir

صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر می‌کوشد به منظور بسط عدالت اجتماعی و جلوگیری از گسترش فقر، خدمات بیمه اجتماعی را به گونه‌ای گسترش دهد که منجر به افزایش کرامت انسانی و تقویت جایگاه اجتماعی جامعه هدف صندوق شود.

آمار بازدید وب سایت:
  • 2,192
  • 4,129,456
تمامی حقوق این سایت متعلق به صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان،روستائیان و عشایر می باشد. ©