ساماندهی سوابق بیمه ای، طرحی مهم برای امسال

ساماندهی سوابق بیمه ای، طرحی مهم برای امسال

عباس اورنگ دبیر هیئت مدیره


یکی از دغدغه های اصلی و مهم مدیران صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر در شرایط فعلی، پاسخگویی شفاف به بیمه شدگان است تا آنها بدانند در طول سال های گذشته چه میزان سابقه نزد صندوق دارند. این موضوع در تمام صندوق های بیمه گر چه در دنیا و چه در ایران بسیار حائز اهمیت بوده چرا که بر اساس آن، مناسبات مالی، شفافیت لازم را پیدا کند. شایان ذکر است در طول سال های گذشته، صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر، همواره در قالب برگه پرداخت های حق بیمه، ارقام مالی بیمه شدگان را جمع آوری و وارد سیستم مالی کرده است؛ اما نکته قابل توجه این است که هم اکنون، ما نیازمند تولید سابقه هستیم؛ به همین دلیل در سال 95، این مهم در قالب طرح ساماندهی سوابق بیمه ای، به عنوان اولین و مهمترین هدف صندوق در دستور کار گروه بیمه ای هیات مدیره قرار گرفت و پس از آن به تصویب هیات مدیره محترم رسید. بدون شک با اجرایی شدن طرح ساماندهی سوابق بیمه ای و ارائه نتیجه آن، بیمه شدگان عزیز، هم روند فعالیت ها شکل و شمایل مناسب تری به خود می گیرد و هم ساختار صندوق در حوزه بیمه شدگان مشخص تر و شفاف تر می شود.
باید به این نکته هم توجه داشت که اجرایی شدن طرح ساماندهی سوابق بیمه ای نیاز به زیرساخت هایی لازم دارد که نرم افزار تبدیل پرداخت های مالی به سوابق مالی یکی از این زیرساخت هاست. با این نرم افزار کارنامه سوابق مالی بیمه شدگان تولید و تقدیم آنها خواهد شد. بدیهی است در چنین شرایطی اگر بیمه شدگان نسبت به سابقه موجودشان در صندوق اعتراضی داشته باشند، با سازوکاری که پیش بینی و متعاقباً ابلاغ خواهد شد، به اعتراض آنها رسیدگی می شود. 
با این حال، باید به این نکته هم اشاره کنم که با احتمال بیش از 95 درصد، این سوابق، درست خواهد بود؛ چرا که حق بیمه هایی که از مسیر بانک به حساب صندوق رسیده، با نام و مشخصات پرداخت کننده مشخص است و کاملاً می توانیم اطمینان کاملی از صحت اطلاعات داشته باشیم. علاوه بر این، ایجاد سامانه دما از سال 92 و ضرورت استفاده از شناسه پرداخت در زمان پرداخت صحت صد در صدی تولید سوابق بیمه شدگان بعد از سال 92 را در پی دارد.
در اینجا لازم است به این نکته هم اشاره کنم که در کنار طرح ساماندهی سوابق بیمه ای بیمه شدگان، طرح دیگری از سال گذشته در دستور کار صندوق قرار گرفته که جمع آوری پرونده بیمه شدگان است. این طرح، به منظور تسریع در ارائه تعهدات صندوق به بیمه شدگان صورت خواهد گرفت که خوشبختانه با کمکی که کارگزاران عزیز داشتند بخش عمده ای از این موضوع در سال گذشته ، به سرانجام رسیده است.
از سوی دیگر، طرح استانداردسازی پرونده بیمه شدگان هم از موضوعات مورد تاکید هیات مدیره صندوق بود که این طرح هم در سال جاری در دست اقدام است. در جریان طرح استانداردسازی پرونده های بیمه شدگان، اوراقی که یک پرونده باید در آن تشکیل شود را مشخص و سایر اوراق اضافی از پرونده خارج خواهد شد. بدون شک طرح استانداردسازی پرونده بیمه شدگان می تواند قدم مهمی در ساماندهی پرونده های بیمه شدگان عزیز باشد.

 

لینک کوتاه:

اشتراک گذاری:

برچسب ها

هیچ برچسبی برای این قسمت تعریف نشده است.
logo-1

تهران، ابتدای خیابان بهار شیراز، پلاک ۱۷۰

logo-4

سامانه پیامکی: 300027

logo-3
تلفن: 43351-021
logo-2
پست الکترونیک: info@roostaa.ir

صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر می‌کوشد به منظور بسط عدالت اجتماعی و جلوگیری از گسترش فقر، خدمات بیمه اجتماعی را به گونه‌ای گسترش دهد که منجر به افزایش کرامت انسانی و تقویت جایگاه اجتماعی جامعه هدف صندوق شود.

تمامی حقوق این سایت متعلق به صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان،روستائیان و عشایر می باشد. ©