عضویت در ISSA راه استفاده از تجربه کشورها

عضویت در ISSA راه استفاده از تجربه کشورها

محمد پوستین‌دوز - معاون بیمه‌ای و هماهنگی امور استان‌های صندوق


ایسا ” ISSA  ” مخفف  ”International Social Security Association یا همان انجمن بین‌المللی تامین اجتماعی، یک نهاد بین‌المللی غیر انتفاعی در خصوص تامین اجتماعی  بوده که قریب به 90 سال از تاریخ تاسیس آن می‌گذرد و مرکز آن در حال حاضر در شهر ژنو قرار دارد. گسترش چتر بیمه اجتماعی و ارائه متد و روش‌های گوناگون جهت ایجاد بهترین وضعیت برای افزایش رفاه اجتماعی مردم با بیمه اجتماعی و تلاش برای پایداری مالی سیستم‌های بازنشستگی از ماموریت‌های مهم این انجمن است. این انجمن باسابقه دارای تغییرات متعددی بوده است به‌طوری که در سال 1927 و با محوریت شماری از کشورهای برای تبادل نظر اندوخته‌های علمی و اجرایی یکدیگر و افزایش هماهنگی بین انجمن‌ها و نهادهای کشورها در رویکردهای حوزه طرح‌های بیمه‌های اجتماعی با چشم‌انداز تامین اجتماعی مبتنی بر عدالت اجتماعی تاسیس و به عنوان کنفرانس بین‌المللی اتحادیه‌های ملی منافع متقابل اجتماعی و صندوق بیمه بیماری کار خود را آغاز کرده و در سال 1947 با تصویب قانون به انجمن بین‌المللی تامین اجتماعی تبدیل شد.

این انجمن تلاش دارد تا با شناسایی کارشناسان و مدیران توانمند و سیستم‌های بازنشستگی موفق و یا ناتوان، در سطح جهان پژوهش‌های علمی و  یافته‌های نوین را برای نهادهای عضو به اشتراک گذاشته و با استفاده از کمیته‌ها و یا کارگروهای تخصصی و فنی به بهینه‌سازی امور با تمرکز منطقه‌ای بپردازد. امروزه، ISSA دارای قریب به 350 نهاد تامین اجتماعی بعنوان عضو از بیش از 150 کشور جهان در اروپا، آفریقا، آمریکا و آسیا و اقیانوس آرام است و مرجعی برای مباحث حرفه‌ای تامین اجتماعی، انجمن تبادل ایده‌ها، تجربه و بحث در مورد مسائل کلیدی، و یک مرکز منحصر به فرد برای تجزیه و تحلیل، دانش و تخصص برتر در اداره تامین اجتماعی در کنار سازمان بین المللی کار (ILO)   به شمار می‌رود.

با چنین تعریفی عضویت در ایسا می‌تواند موجب ایجاد فرصت بهتر برای صندوق جوان و تازه تاسیس بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر جهت معرفی ماموریت‌های خود و استفاده از تجربه 90 ساله این نهاد بین‌المللی جهت بازتعریف ماموریت‌های صندوق و حرکت به‌سوی بیمه اجتماعی فراگیر باشد. استفاده از پژوهش‌های محققین عضو و دستاوردهای کمیسیون‌های تخصصی و تجربیات صندوق‌های بازنشستگی دیگر که ماموریت آن‌ها نیز پوشش بیمه‌ای روستائیان است برای مدیران این صندوق جهت اتخاذ تصمیمات کلان در این برهه زمانی بسیار ارزشمند خواهد بود.

برای تحلیل و تخمین صحیح مباحث مالی صندوق‌های بازنشستگی علاوه بر تخصص فنی باید رفتار اجتماعی مردم را شناخت و نمی‌توان نسخه‌ای که برای شهرنشین‌ها پیچیده می‌شود برای روستائیان نیز تجویز کرد. لذا  در محاسبات بیمه‌ای مختص این صندوق، استفاده از جدول عمر مناسب و یا سن امید به زندگی و … برای این صندوق با سایر صندوق‌ها یکی نمی‌‌تواند باشد و به نظر می‌رسد باید متغیرها و سنجه‌های مورد نظر را بازتعریف کرد. صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر با دارا بودن شاخصه‌های متفاوت جامعه روستایی با جامعه هدف بسیاری از صندوق‌های بازنشستگی درونی و برون مرزی، می‌بایست بطور جداگانه مورد ارزیابی قرار گیرد و در استفاده از تجربیات سایر کشورها می‌بایست به این مهم با دقت بیشتری پرداخت. بعنوان مثال میانگین سن فوت و ازدواج در روستاها و شهرها دارای اختلاف معنی‌داری است. یک روستایی با شغل دامداری و یا کشاورزی و یا عشایر قبل از خدمت سربازی معمولا ازدواج می‌کند و در صورتی که همسر وی فوت کند بزرگ روستا‌،ایل و یا طایفه و بستگان تلاش می‌کنند که فرد تنها را به ازدواج شخص دیگری در بیاورند و یا اینکه در پیری هم ازدواج افراد کهنسال و حتی فرزندآوری مشهود می‌باشد و حتی چند همسری در بعضی از نقاط جامعه هدف دیده می‌شود. در شهرها انجام رفتار‌های مشابه کمتر دیده می‌‌شود و یا تقبیح می‌گردد. در روستاها افراد تا روز آخر عمر کار می‌کنند و بازنشستگی با مفهوم فاصله گرفتن از کار معنی نمی‌دهد زیرا معتقدند که اگر کار نکنند زودتر از بین می‌روند ولی در شهرها با هر وسیله‌ای که شده تلاش می‌شود که افراد خود را با سن کمتر بازنشسته کنند. از سوی دیگر در روستاها بعلت پاره‌ای از ارزش‌های حاکم طلاق کمتر بوده و یا سوء استفاده از مقررات بیمه اجتماعی (تامین اجتماعی) نیز به مراتب کمتر است. 

لذا برای استفاده بهینه از تجربیات ایسا بدواً باید به تعریف صحیح جامعه هدف خویش پرداخت تا بتوان از بهترین مدلهای مشابه و تجربیات مرتبط استفاده کرد. برای این منظور می بایست تفاوتهای زندگی روستایی و زندگی شهری را درک کرد و آنگاه به انجام محاسبات بیمه ای ،باز تعریف ماموریتها و اصلاح فرآیندها و رویه ها همت گماشت.

در این میان بحرانهای مالی را نیز می توان با گسترش اقتصاد روستایی و مدیریت مبتنی بر اقتصاد روستایی کنترل کرد. کاهش فقر و نابرابری و افزایش عزت و کرامت روستایی در زمان پیری و از کارافتادگی با گسترش تامین اجتماعی تضمین خواهد شد و بازماندگان روستایی فوت شده غم نان و گرسنگی را پس از مرگ نان آور خانواده نخواهند داشت.

پاسخ به همه چالش‌های پیش گفت برای صندوق‌های بازنشستگی، نظیر عواقب ناشی از بحران مالی و اقتصادی، و تحولات اجتماعی و جمعیت شناختی و فشار طرح‌ها و نوآوری در خدمت به رسالت اصلی آن که ترویج و توسعه تامین اجتماعی در سراسر جهان به منظور پیشبرد شرایط اجتماعی و اقتصادی مردم بر اساس عدالت اجتماعی است از  جمله برنامه‌های کنونی ایسا می‌باشد که با عضویت در این نهاد می‌توان از ظرفیت‌های موجود بهره برد.

لینک کوتاه:

اشتراک گذاری:

برچسب ها

هیچ برچسبی برای این قسمت تعریف نشده است.
logo-1

تهران، ابتدای خیابان بهار شیراز، پلاک ۱۷۰

logo-4

سامانه پیامکی: 300027

logo-3
تلفن: 43351-021
logo-2
پست الکترونیک: info@roostaa.ir

صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر می‌کوشد به منظور بسط عدالت اجتماعی و جلوگیری از گسترش فقر، خدمات بیمه اجتماعی را به گونه‌ای گسترش دهد که منجر به افزایش کرامت انسانی و تقویت جایگاه اجتماعی جامعه هدف صندوق شود.

تمامی حقوق این سایت متعلق به صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان،روستائیان و عشایر می باشد. ©