مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر خبر داد: گنجاندن تعهدات کوتاه مدت در آیین‌نامه اجرایی صندوق

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر خبر داد: گنجاندن تعهدات کوتاه مدت در آیین‌نامه اجرایی صندوق

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر از بازنگری آیین‌نامه اجرایی صندوق و گنجاندن تعهدات کوتاه مدت در آن خبر داد.


به گزارش روابط‌عمومی صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر، محمدرضا رستمی در جریان سفر به استان آذربایجان شرقی و در حاشیه حضور اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در اتاق تبریز با اعلام اینکه بیمه اجتماعی مقوله‌ای متفاوت از بیمه‌های تجاری است، گفت: این صندوق در واقع صندوق تامین اجتماعی روستاییان است و در حال حاضر عمدتا تعهدات بلندمدت را تحت پوشش قرار داده و به بحث تعهدات کوتاه مدت از قبیل درمان، بیمه بیکاری، غرامت ایام بارداری و دستمزد و… ورود نمی‌کند.

وی با بیان اینکه این صندوق هم‌اکنون سه خدمت پرداخت بیمه بازنشستگی، از کارافتادگی و پرداخت مستمری به بازماندگان اعضای تحت پوشش را ارایه می‌دهد، اظهار داشت: شرط بازنشستگی در این صندوق واریز 15 سال حق بیمه و داشتن حداقل 65 سال کامل است که با توجه به گذشت11 سال از راه‌اندازی آن، هنوز کسی از این صندوق بازنشسته نشده است.

وی ادامه داد: با این حال هم‌اکنون 32 هزار پرونده از کارافتادگی و فوتی داریم که مستمری برخی از آنها برقرار شده است.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر با اشاره به اینکه یک و نیم میلیون خانوار در کشور تحت پوشش صندوق قرار دارند، افزود: استان آذربایجان شرقی با 160 هزار تحت پوشش از این لحاظ رتبه اول کشوری را به خود اختصاص داده است.

وی با بیان اینکه میانگین درصد پوشش بیمه‌ای صندوق در کشور کمتر از 30 درصد است، گفت: آذربایجان شرقی در این خصوص وضعیتی بسیار مناسب دارد به گونه‌ای که 43 درصد خانوارهای روستایی استان را تحت پوشش قرار داده است.

رستمی در بخش دیگری از سخنانش از طرح بازنگری در آیین‌نامه اجرایی صندوق خبر داد و افزود: طرح بازنگری آیین‌نامه اجرایی صندوق که در آن پوشش تعهدات کوتاه مدت نیز پیش‌بینی شده، در هیات امنای صندوق در حال بررسی است و بعد از اتمام بررسی، جهت تصویب به هیات دولت ارسال خواهد شد.

وی با اشاره به دلایل اقبال اندک روستاییان، کشاورزان و عشایر به صندوق، اظهار داشت: تحت پوشش نبودن تعهدات کوتاه مدت، اختیاری‌بودن بیمه و ناشناخته بودن آن به دلیل پراکندگی مناطق روستایی و عشایری از مهم‌ترین این عوامل محسوب می‌شود.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر با اشاره به شرایط متفاوت صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر نسبت به دیگر صندوق‌های بیمه‌ای کشور گفت: حق بیمه در این صندوق بر اساس 15درصد مجموع درآمد سالانه کشاورزان و روستاییان محاسبه و یک سوم آن توسط کشاورزان و روستاییان و دو سوم دیگر توسط دولت پرداخت می‌شود.

وی با اشاره به فعالیت سه هزار و 500 کارگزار صندوق در سطح کشور که عمدتا دهیاران و تعاونی‌های روستایی را شامل می‌شوند، گفت: در تلاشیم کارگزاری‌ها را به بخش خصوص تعمیم دهیم که در صورت تحقق این مهم، شاهد رشد چشمگیر بیمه‌شدگان خواهیم بود.

رستمی در خاتمه به طرح بازنشستگی پیش از موعد صندوق اشاره کرد و گفت: براساس این طرح که در مجلس شورای اسلامی تصویب شد، شرایط بازنشستگی صندوق از 15سال پرداخت حق بیمه به 10 سال کاهش می‌یافت که شورای نگهبان به دلیل مغایرت با اصل 75 با آن مخالفت کرده و آن را به کمیسیون بهداشت و درمان مجلس عودت داد.

لینک کوتاه:

اشتراک گذاری:

برچسب ها

هیچ برچسبی برای این قسمت تعریف نشده است.
logo-1

تهران، ابتدای خیابان بهار شیراز، پلاک ۱۷۰

logo-4

سامانه پیامکی: 300027

logo-3
تلفن: 43351-021
logo-2
پست الکترونیک: info@roostaa.ir

صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر می‌کوشد به منظور بسط عدالت اجتماعی و جلوگیری از گسترش فقر، خدمات بیمه اجتماعی را به گونه‌ای گسترش دهد که منجر به افزایش کرامت انسانی و تقویت جایگاه اجتماعی جامعه هدف صندوق شود.

آمار بازدید وب سایت:
  • 644
  • 4,138,117
تمامی حقوق این سایت متعلق به صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان،روستائیان و عشایر می باشد. ©