سازوکارهایی برای افزایش ارزش ذخایر بیمه شدگان

سازوکارهایی برای افزایش ارزش ذخایر بیمه شدگان

یاور میرعباسی سرپرست معاونت اقتصادی، برنامه‌ریزی و بودجه


موضوع فعالیت صندوق و نیاز به ایجاد جریانات نقد کافی در سنوات آتی به منظور پاسخگویی به نیازهای نقدینگی مستمری بگیران، بررسی و ارزیابی محیط اقتصادی صندوق را همواره دارای اهمیت می‌کند. از سوی دیگر موفقیت صندوق در اداره امور اقتصادی و سرمایه‌گذاری نیازمند ارزیابی و مطالعات دقیق اقتصادی و مدیریت دارایی‌ها بوده و امکان پاسخگویی مناسب به نیازهای آتی صندوق را مرهون توفیق این بخش می‌سازد. این در حالی است که تغییرات شگرف ایجاد شده در محیط داخلی و خارجی صندوق، نیاز به تعدیلات سریع و به موقع در ساختار و ترکیب دارایی‌های صندوق را بیش از پیش آشکار خواهد کرد؛ به طوری که چالاکی تصمیم‌گیری در حوزه ذخایر، سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی مناسب در بخش اقتصادی می‌تواند منجر به تسریع در بهره‌گیری از فرصت‌های کسب بازده شده و یاری‌گر صندوق در ایفای نقش حساس خود در توزیع عدالت اجتماعی شود. در چنین شرایطی باید به این موضوع توجه داشته باشیم که افزایش جریانات نقد ورودی صندوق و توسعه کسب و کارهای تحت کنترل صندوق از یک‌سو و نیاز به برنامه‌ریزی دقیق و پاسخگویی به جریانات نقد مورد انتظار آتی صندوق از سوی دیگر نیاز به برنامه‌ریزی و ارزیابی دقیق محیط اقتصادی را بیش از پیش مورد تاکید قرار می‌دهد. حفظ و ارتقاء ارزش پرتفوی ذخایر صندوق مستلزم مدیریت پرتفوی سرمایه‌گذاری با بازده مطلوب و ریسک مناسب است که خود نیازمند سازوکار و نظامات مطالعات و ارزیابی مناسب فعالیت اقتصادی است؛ لذا صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر با تجهیز شرکت‌های تابعه به عنوان بازوی مدیریتی خود در مدیریت اوراق بهادار و املاک و مستغلات به دنبال دستیابی به هدف حداکثر‌سازی ارزش ذخایر خود بوده و دستابی به بازده حداکثری را به عنوان اولویت این بخش از فعالیت‌های خود تعیین کرده است. در این راستا و با توجه به شرایط موجود در اقتصاد کشور که متاسفانه همراه با رکود نیز بوده است، معاونت اقتصادی صندوق، پالایش سبد دارایی‌های صندوق را مورد تاکید قرار داده و جابجایی دارایی‌های کم بازده با دارایی‌های مولد و جذاب‌تر را مورد توجه قرار داده است؛ به همین دلیل بخشی از سهام غیر جذاب موجود در سبد سرمایه‌گذاری‌های بورسی صندوق در ماه‌های اخیر واگذار و تبدیل به سهام شرکت‌هایی که بازده بالاتر و ریسک کمتری برای صندوق ایجاد کرده‌اند شده است.

این در حالی است که مطالعات بازارهای مختلف مالی کشور و ارزیابی بازده حاصل از سرمایه‌گذاری در این بازارها همواره در دستور کار قرار گرفته و موقعیت‌سنجی و زمان‌بندی فعالیت در این بازارها منجر به اتخاذ تصمیمات و اصلاحات مناسبی در تخصیص منابع به سبد سرمایه‌گذاری‌های بورسی و غیر بورسی و نیز اوراق با درآمد ثابت و سپرده‌های شده است. این امر خوشبختانه به افزایش درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌های صندوق منجر شد که نویدبخش اثربخشی بیشتر استفاده از منابع صندوق شده است.

این در حالی است که پیگیری این هدف و واکنش های مناسب نسبت به تغییرات ایجاد شده در بازار سرمایه، بنگاه‌های اقتصادی کشور و سایر فرصت‌های سرمایه‌گذاری از قبیل طرح‌ها و پروژه‌های بزرگ کشور با توجه به تغییرات متغیرهای کلان اقتصادی کشور از طریق بهره‌گیری از تخصص و تجربه کارشناسان متخصص و زبده این حوزه صورت پذیرفته و نویدبخش بهبود درآمدها و ارتقای ارزش ذخایر صندوق است.

 

لینک کوتاه:

اشتراک گذاری:

برچسب ها

هیچ برچسبی برای این قسمت تعریف نشده است.
logo-1

تهران، ابتدای خیابان بهار شیراز، پلاک ۱۷۰

logo-4

سامانه پیامکی: 300027

logo-3
تلفن: 43351-021
logo-2
پست الکترونیک: info@roostaa.ir

صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر می‌کوشد به منظور بسط عدالت اجتماعی و جلوگیری از گسترش فقر، خدمات بیمه اجتماعی را به گونه‌ای گسترش دهد که منجر به افزایش کرامت انسانی و تقویت جایگاه اجتماعی جامعه هدف صندوق شود.

تمامی حقوق این سایت متعلق به صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان،روستائیان و عشایر می باشد. ©