مدیر صندوق بیمه اجتماعی استان یزد در نشست خبری: 89 هزار مشمول بیمه اجتماعی در یزد وجود دارد

مدیر صندوق بیمه اجتماعی استان یزد در نشست خبری: 89 هزار مشمول بیمه اجتماعی در یزد وجود دارد

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر استان یزد با تاکید بر اینکه 89 هزار نفر در این استان مشمول بیمه اجتماعی هستند، گفت: تاکنون 19 هزار و 700 نفر یعنی حدود 21.9 درصد از جمعیت مشمولان تحت پوشش قرار گرفته‌اند که در مقایسه با بالاترین ضریب نفوذ کشور، مناسب نیست.


به گزارش روابط‌عمومی صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر، حسن ابراهیمی در نشست خبری خود که به مناسبت سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی برگزار شد اظهار کرد: طبق اصل 29 قانون اساسی داشتن بیمه اجتماعی حق همه مردم کشور است و دولت مکلف است که از محل درآمدهای خود این امکان را برای همگان فراهم آورد؛ لذا در کشور صندوق‌های بیمه‌ای اختصاصی و عمومی فراوانی داریم که صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر از جمله صندوق‌های عمومی کشور محسوب می‌شود.

وی یکی از تفاوت‌های این صندوق بیمه اجتماعی با سایر صندوق‌های عمومی کشور را اختیاری بودن آن ذکر کرد و گفت: افراد واجد شرایط به صورت اختیاری و داوطلبانه براساس سطح درآمدیشان حق بیمه پرداخت می‌کنند و تحت پوشش خدمات ان قرار می‌گیرند.

ابراهیمی در ادامه مخاطبان این صندوق بیمه اجتماعی را روستاییان و عشایر، کشاورزان غیرساکن در روستا، شاغلان فصلی و ساکنان شهرهای زیر 20 هزار نفر جمعیت، کارکنان مراکز و شرکت‌های وابسته به سازمان نظام مهندسی کشاورزی و رانندگان حمل بار و مسافر روستاها و شهرهای زیر 20 هزار نفر ذکر و با بیان این صندوق بیمه اجتماعب کشاورزان، روستاییان و عشایر یک صندوق دولتی است، اظهار کرد: دولت 10 درصد حق بیمه و بیمه شدگان تنها 5 درصد از حق بیمه را براساس سطوح درامدی که هر ساله به صورت کشوری محاسبه و اعلام می‌شود، پرداخت می‌کند.

وی با بیان این که این سطح درآمدی در حال حاضر بین 300 تا 700 هزار تومان در نظر گرفته شده است، حق بیمه در این صندوق برای بیمه‌شدگان را سالانه مابین 180 هزار تا حداکثر 420 هزار تومان(ماهیانه 15 تا 35 هزار تومان) اعلام کرد.

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر استان یزد در ادامه تصریح کرد: با توجه برخوردار نبودن اکثر روستاهای استان از داشتن بانک عامل این صندوق که بانک کشاورزی است، برای راحتی بیمه‌شدگان، حق بیمه به صورت سالانه پرداخت می‌شود.

وی مستمری بازماندگان و متمری از کار افتادگی را دیگر تعهدات صندوق ذکر کرد و با اشاره به شرایط دریافت این تعهدات، خاطرنشان کرد: در حال حاضر یک هزار و 164 سرپرست خانوار در استان از مستمری‌های فوتی یا از کارافتادگی برخوردار شده‌اند که البته هم‌اکنون تنها 833 نفر از آن استفاده می‌کنند.

ابراهیمی از تلاش مسئولان ارشد صندوق برای تصویب برخورداری بیمه شدگان از تعهدات کوتاه مدت مانند بیمه‌های بیکاری یا مرخصی زایمان و غیره برای ترغیب بیشتر مشمولان این صندوق خبر داد و گفت: متاسفانه با توجه به خشکسالی‌ها و شرایط نامطلوب اقتصادی کشور که روستائیان را با مشکلات مالی شدیدی مواجه کرده و گاهاً آنها را از تامین مایحتاج زندگی نیز بازداشته است، امیدواریم که مسئولان مربوطه در کشور برنامه‌ریزی مناسب‌تری برای پوشش بیمه‌ای این قشر مورد اهتمام داشته باشند.

وی توسعه فعالیت این صندوق بیمه‌ای را نیازمند اطلاع‌رسانی بیشتر در مورد مزایای این صندوق بیان کرد و با تاکید بر لزوم تغییر نگرش مسئولان نسبت به روستا، اظهار کرد: متاسفانه نیاز امروز روستاها حفظ جمعیت روستایی است ولی در حالی شاهد ساخت سالن ورزشی و اماکن درمانی در روستاها هستیم که روستاها در حال خالی شدن از سکنه هستند.

ابراهیمی با اشاره به این که موضوع درمانی این صندوق بیمه‌ای به بیمه سلامت واگذار شده است و بیمه سلامت به عنوان کارگذار در این حوزه فعالیت دارد، خاطرنشان کرد: متاسفانه بسیاری از روستائیان این تصور اشتباه را دارند که به دلیل داشتن دفترچه بیمه درمانی می‌توانند از مستمری بازنشستگی برخوردار شوند در حالی که برای دریافت مستمری باید حق بیمه پرداخت کنند و تحت پوشش صندوق بیمه روستایی درآیند.

 

لینک کوتاه:

اشتراک گذاری:

برچسب ها

هیچ برچسبی برای این قسمت تعریف نشده است.
logo-1

تهران، ابتدای خیابان بهار شیراز، پلاک ۱۷۰

logo-4

سامانه پیامکی: 300027

logo-3
تلفن: 43351-021
logo-2
پست الکترونیک: info@roostaa.ir

صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر می‌کوشد به منظور بسط عدالت اجتماعی و جلوگیری از گسترش فقر، خدمات بیمه اجتماعی را به گونه‌ای گسترش دهد که منجر به افزایش کرامت انسانی و تقویت جایگاه اجتماعی جامعه هدف صندوق شود.

آمار بازدید وب سایت:
  • 4,581
  • 4,142,054
تمامی حقوق این سایت متعلق به صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان،روستائیان و عشایر می باشد. ©