وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در نمایشگاه صندوق‌های بازنشستگی: ۲۰۰ هزار بازنشسته در دارایی‌های صندوق‌های بازنشستگی سهیم شدند

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در نمایشگاه صندوق‌های بازنشستگی: ۲۰۰ هزار بازنشسته در دارایی‌های صندوق‌های بازنشستگی سهیم شدند

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: یکی از برنامه‌های ما مشارکت بازنشستگان در دارایی‌های صندوق‌های بازنشستگی است که در این زمینه، ۲۰۰ هزار بازنشسته در بیمه ملت سهامدار شدند که این روند برای سایر شرکت‌ها نیز ادامه دارد.


به گزارش روابط عمومی صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر، علی ربیعی در حاشیه نمایشگاه صندوق‌های بازنشستگی در جمع خبرنگاران با اشاره به برنامه های حمایتی و رفاهی برای بازنشستگان و کارگران گفت: راه حل نظام رفاهی کشور، صندوق های تامین اجتماعی در همه ابعاد روستایی و کشور است. توسعه برنامه رفاهی کشور قطعا باید از مسیر بیمه بگذرد که در این زمینه، اگر بتوانیم هر ایرانی را صاحب دفترچه بیمه بازنشستگی کنیم نوعی ایمنی از آینده را به خانه مردم برده ایم.

وی افزود: در همین زمینه، یکی از مهمترین برنامه های ما این است که نظام بیمه اجتماعی فراگیر را اجرایی کنیم که پس از بررسی های لازم، لایحه آن به مجلس می رود.

وی ادامه داد: برنامه دیگر ما مشارکت بازنشستگان در دارایی های صندوق های بازنشستگی است که در این زمینه، ۲۰۰ هزار بازنشسته در بیمه ملت سهامدار شدند که این روند برای سایر شرکت ها نیز ادامه دارد. حمایت از آحاد ملت را نباید از جیب صندوق ها پرداخت کنیم، در این زمینه به دنبال ایجاد یک صندوق فراگیر هستیم تا حمایت های مردم از این محل صورت گیرد و همچون گذشته صندوق ها با تصمیم های نادرست متضرر نشوند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره حداقل دریافتی مستمری بگیران نیز گفت: طی سه سال گذشته تلاش کردیم حداقل پرداختی مستمری بگیران را افزایش دهیم؛ اما واقعیت این است که جبران عقب ماندگی های گذشته نیازمند برنامه ریزی بلند مدت است.

دکتر ربیعی درباره فاصله دستمزد کارگران با تورم نیز گفت: با اینکه در این مدت نتوانستیم حداقل های زندگی کارگران را فراهم کنیم اما امکان جبران دستمزد سال های گذشته نه برای ایران بلکه برای هیچ کشوری در مدت کوتاه قابل جبران نیست.

وی افزود: در سه سال گذشته دولت یازدهم با درصد قابل توجهی، مزد در تورم پیشی گرفت که البته این موضوع باید تداوم داشته باشد تا در نهایت قدرت خرید کارگران افزایش یابد.

وی با تاکید بر رعایت سه جانبه گرایی (مشارکت دولت، کارفرما و کارگر) در تعیین حداقل مزد سالانه ادامه داد: کارگران بدانند که ما از هیچ تلاشی برای کمک به زندگی آنها دریغ نخواهیم کرد. در این زمینه آقای رئیس‌جمهوری خواستار گزارشی از عوامل ناامنی شغلی شدند که گزارش مربوطه در حال تهیه است تا در جلسه هیات وزیران ارائه شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در بخش دیگری از اظهاراتش به فعالیت صندوق‌های سرمایه‌‌گذاری اشاره کرد و افزود: این صندوق‌ها نه تنها در ایران بلکه در کشورهای مختلف فعالیت‌های اقتصادی می‌کنند و بخش مطمئن اقتصاد کشورها هستند. در کشور ما فعالیت اقتصادی صندوق‌ها از ابتدا با یک نارسایی آغاز شده است که دولت متاسفانه به عنوان رد دیون خود معمولا حق انتخاب را از صندوق‌ها گرفته بود، اما خوشبختانه در بخشی که صندوق‌ها خود اقدام به سرمایه‌گذاری کردند، این سرمایه‌گذاری‌ها هوشیارانه و هوشمندانه بود.

ربیعی ارزش دارایی‌های ۴ صندوق بازنشستگی کشوری، تامین اجتماعی، فولاد و صندوق روستایی و عشایر را به عنوان صندوق‌های زیرمجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ۱۱۰ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: در حال حاضر در صندوق تامین اجتماعی بیش از ۴۰ میلیون نفر سهامدار هستند؛ همچنین در صندوق‌های بازنشستگی، فولاد و روستاییان نیز ذینفعان آنها سهم دارند.

وی با اشاره به استراتژی این وزارتخانه در مدیریت صندوق‌ها گفت: غیرسیاسی‌کردن فعالیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری، خروج از بنگاه‌داری و ایجاد شفافیت مالی و تراکنش‌ها به عنوان مهمترین استراتژی‌های مدیریت این بنگاه‌ها در دستور کار قرار گرفت.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: طی یک سال گذشته شفافیت‌های تراکنش های مالی صندوق‌ها مدنظر قرار گرفت و در حال حاضر بیش از ۷۰ درصد این صندوق‌ها در بورس عرضه شدند و امیدواریم ۳۰ درصد مابقی آنها نیز در بازار سرمایه عرضه شوند تا تراکنش‌های مالی آنها شفاف شود.

دکتر ربیعی با بیان اینکه ارزش پروژه‌های قابل اجرا توسط ۴ صندوق وابسته به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی حدود ۲۷ هزار میلیارد تومان است ادامه داد: طی دو سال گذشته در بخش فولاد پروژه‌هایی به ارزش دو هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان افتتاح شد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از نهایی شدن مطالعات اجرای طرح‌های پتروشیمی در بجنورد و مسجدسلیمان خبر داد و گفت: همچنین در حاشیه نمایشگاه صندوق‌های بازنشستگی از ۶۰ قلم داروی جدید در کشور توسط شرکت‌های دانش بنیان رونمایی می‌شود که می‌تواند از واردات داروی کشور بکاهد.

وی افزود: در حوزه زیرساخت‌ها نیز فعالیت‌های خوبی توسط شرکت‌های زیرمجموعه صندوق‌های وابسته به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی انجام شده است به طوری که طی ۵ سال آینده ۳۰۰ واگن با مشارکت خارجی و تولید داخل به ناوگان شرکت حمل و نقل مسافری رجا وابسته به تامین اجتماعی اضافه خواهد شد.

دکتر ربیعی ادامه داد: قرارداد ساخت ۱۰ فروند کشتی نیز نهایی شده و در عین حال نوسازی ناوگان نفتکش و هوایی شرکت‌های وابسته نیز در حال انجام است.

این عضو کابینه دولت یازدهم از سرمایه گذاری ۶۰۰ میلیارد تومانی طی دو سال گذشته در صنایع غذایی با مشارکت صندوق‌ها خبر داد و گفت: با توجه به همه این سرمایه‌گذاری‌ها به تعهدات خود در قبال حفاظت و مراقبت از اموال بازنشستگان و کارگران پایبند بودیم.

ربیعی در بخش دیگری از اظهاراتش به میزان مطالبات چهار صندوق وابسته به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از دولت اشاره کرد و گفت: در این زمینه در برنامه ششم توسعه پیش‌بینی شده تا سالانه بخشی از این بدهی‌ها پرداخت شود که مهمترین بدهی دولت به صندوق تامین اجتماعی است.

وی افزود: در سال ۸۴ بیش از یک میلیون نفر مستمری بگیر تحت پوشش تامین اجتماعی در کشور وجود داشت که در سال ۹۲ این میزان به سه میلیون نفر رسید. همچنین متاسفانه برخی قوانین بار مالی زیادی را متوجه صندوق‌ها کردند به طوری که بدهی ۴ هزار میلیارد تومانی دولت به صندوق‌ها امروز به ۶۰ هزار میلیارد تومان و با محاسبه نرخ سود سالانه و تعهدات بیمه‌ای این میزان به ۱۰۰ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است. با دستور رئیس جمهوری سالانه بخشی از بدهی دولت به صندوق‌ها پرداخت می‌شود.

لینک کوتاه:

اشتراک گذاری:

برچسب ها

هیچ برچسبی برای این قسمت تعریف نشده است.
logo-1

تهران، ابتدای خیابان بهار شیراز، پلاک ۱۷۰

logo-4

سامانه پیامکی: 300027

logo-3
تلفن: 43351-021
logo-2
پست الکترونیک: info@roostaa.ir

صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر می‌کوشد به منظور بسط عدالت اجتماعی و جلوگیری از گسترش فقر، خدمات بیمه اجتماعی را به گونه‌ای گسترش دهد که منجر به افزایش کرامت انسانی و تقویت جایگاه اجتماعی جامعه هدف صندوق شود.

آمار بازدید وب سایت:
  • 301
  • 3,888,556
تمامی حقوق این سایت متعلق به صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان،روستائیان و عشایر می باشد. ©