من چگونه می توانم در جهت اقتصاد مقاومتی عمل کنم

من چگونه می توانم در جهت اقتصاد مقاومتی عمل کنم

صمدالله فیروزی - قائم مقام بیمه ای مدیرعامل


بیش از دو سال است که مقام معظم رهبری راه نجات و حرکت به سوی رشد و تعالی اقتصادی جامعه را در گرو تحقق و عمل به اقتصاد مقاومتی اعلام کرده اند. من هر روز که رادیو را باز می کنم در فواصل برنامه ها این گفته حضرت ایشان بیان می شود که "من امسال را سال اقتصاد مقاومتی، اقدام وعمل نام گذاری کرده ام".

وقتی این بیان را که از روی صدق و یقین از حضرت ایشان می شنوم که چاره کار گشودن گره فرو بسته، اقتصاد، اشتغال، رشد و عزت جامعه را در این معنی می دانند با خود می اندیشم من به عنوان یک فرد، یک خدمتگزار، یک مسلمان چگونه می توانم در این فراخوان ملی شرکت کنم که ادای دین به جامعه و اثبات مسلمانی و تمکین در ولایت پذیری باشد با این تفکر با خود درگیر هستم که با مرور زندگی خود به این نکته میرسم که: مگر نه اینکه اقتصاد رشته مرتبط در همه امور زندگی ما اعم از ضرورت های فردی، خانوادگی، اجتماعی و … می باشد و مگر نه اینکه می گویند بهترین ابزار مدیریت اقتصادی و بهروری منابع، استفاده صحیح و بجا از آن و جلوگیری از اسراف و هدر دادن آن است و از طرف دیگر سرمایه انسانی ازرشمندترین سرمایه هر کشور است. بنابراین وقتی با این نگاه به موضوع اقتصاد مقاومتی و توصیه موکد رهبری نگریستم متوجه شدم چقدر میتوانم در این حوزه فعالیت کنم.

1- در یک محاسبه ساده متوجه شدم اگر ما جمعیت 80 میلیونی ایران که بیشترین سرانه مصرف نان را داریم و تا دو سال پیش یکی از مهمترین اقلام وارداتی کشور گندم بود و از طرف دیگر گندم محصولی استراتژیک تلقی میشود و افراد ممکن است با خیلی از نداشته ها زندگی کنند ولی بدون قوت غذایی امکان زندگی کردن ندارند لذا با خود اندیشیدم اگر در اسراف نان به دلایل عدم پخت صحیح یا نگهداری نامناسب یا عدم توجه به اهمیت آن و … هر ایرانی روزانه 10 گرم گندم اسراف کند می شود:

 

800.000 کیلو= 1000 : 800.000.000= 10 گرم × 80.000.000 نفر

 

دور ریز گندم : 288.000.000= 360 روز × 800.000

تومان: 432.000.000.000 = 1.500 ارزش × 288.000.000

 

 

2- در حلقه غذایی مردم ایران برنج نقش اساسی ایفا می کند حال اگر جمعیت 80 میلیون ایران روزانه فقط 5 گرم برنج دورریز داشته باشد می شود:

 

 

400.000.000 = 5 گرم ×  80.000.000 نفر

تومان هزینه اسراف در برنج: 2.000.000.000 ارزش= 5000 × 400.000 کیلو = 1000 : 400.000.000

 

 

3- جمعیت دانش آموز و دانشجوی کشور در حدود 16 میلیون نفر است اگر این جمعیت فقط در استفاده از کاغذ روزانه یک برگ را بدرستی استفاده نکند دورریز می شود:

برگ 4.320.000.000 = 270 روز × 16.000.000 × 16.000.000.1

43.200.000.000= 10 ارزش ×  4.320.000.000

 

 

4-         اگر هر خانواده ایرانی که بالغ بر 22 میلیون خانوار می شود فقط یک لامپ اضافی را خاموش کند

می شود:

 

7.920.000.000= 360 ×  22.000.000

ریال صرفه جویی 39.600.000.000= 5 ریال × 7.920.000.000

 

5- طبیعتاً هر انسانی در طول زندگی دچار بیماری می شود و حتماً برای درمان به پزشک مراجعه می نماید و یا اینکه بعضی ها بطور خودسر به تجویز دارویی می پردازند از آنجا که مردم کشور ما از جمله بیشترین سرانه مصرف دارو در دنیا هستند و صد البته هزینه تامین دارو چه اینکه از خارج وارد شود و یا اینکه در داخل تولید شود بسیار بالا است حال اگر پزشکان محترم ما کنترل شده به تجویز دارو مبادرت کنند و ما نیز آنگونه که بایسته است در مصرف عمل کنیم چقدر می توان در این حوزه صرفه جویی عملی نمود.

6- بنظرمیرسد به تعداد خانوار ایرانی یک خودرو وجود داشته باشد ما از جمله مردمانی هستیم که بنا به دلایل فرهنگی و یا ضرورت کاری و یا … خیلی اصرار به استفاده از خودرو بصورت فردی داریم اگر در جهت منافع ملی تصمیم بگیریم که با استفاده مناسب از خودرو و بهره گیری از وسایل نقلیه عمومی در صورت در دسترس بودن روزانه فقط یک لیتر بنزین صرفه جویی کنیم چه منافعی را از جهات مختلف اقتصادی از نظر هدر دادن منابع ملی و محیط زیستی برای جامعه خود موجب شده ایم.

7- بر کسی پوشیده نیست که کشور ما از نظر منابع آبی سخت در مضیقه است و همه می دانیم که برای دسترسی به آب چقدر هزینه درجهت ساخت سدها، انتقال آب به شهرها و خانه ها و تصفیه آن صورت میگیرد و از طرفی هدایت آبهای جاری و زیرزمینی برای مصرف شرب چه لطمه ای به محیط زیست و کشاورزی میزند حال این مایه حیات که ترجیح اول آن شرب انسانی است وقتی بدلیل عدم استفاده صحیح صرف کارهای غیر ضروری شده به هدر میرود چه خسرانی در پی خواهد داشت وقتی برسد که دیگر نه آب وجود داشته باشد و نه امکان تامین چه خواهد شد؟

 مگر نه اینکه "کل حی ماء".

8- مصرف میوه: در فرهنگ ما چیز کم موجب سرافکندگی است خصوصاً در مهمانی ها، از اینرو اصرار داریم حتی اگر با قرض کردن هم باشد وقتی قرار است مهمان داشته باشیم باید هر کاری را در نهایت آن انجام دهیم یکی از این موارد تهیه میوه و … است. لذا به میوه فروشی مراجعه میکنیم سعی داریم که خیلی زیاد  و متنوع میوه بگیریم اگر میوه فروش خود نیز به ما اضافه نفروشد!

از اینرو وقتی که مهمانی به سر می آید کلی میوه و غذا داریم که روی دستمان می ماند که بعد از مدتی بدلیل کهنه شدن، مستعمل شدن، فاسد شدن باید از خیر آن بگذریم و آنرا در کیسه زباله قرار بدهیم. حال اگر هر ایرانی و فرد یک عدد میوه از هر نوعی خراب کند چه میشود؟

9- بخش عظیمی از مردم ایران به نوعی مشغول فعالیت و کار هستند حال اگر هر نیروی کار فقط برای ادای دین به جامعه فقط در همان ساعت موظف کاری دقت کافی و لازم و سرعت شایسته را در جهت انجام وظیفه بکار بگیرد و در هر مصدری که هست آنچه که به عهده دارد اعم از تولید، خدمات، صنعت و … بنحوی شایسته و بی منّت انجام بدهد چه نتیجه ای در پی می آورد.

10- میگویند یک جامعه خوب ساختنی است نه یافتنی. حال اگر قرار است ما جامعه بسازیم که اولاً خودمان از آن بهره کافی و وافی را ببریم ثانیاً برای آیندگان میراث شایسته ای بگذاریم که فرزندانمان به داشتن چنین پدرانی افتخار کنند چه باید بکنیم؟ یک گفته دیگری بر این موضوع دلالت دارد که یا به اندازه آرزوهایت تلاش کن یا به اندازه تلاشت آرزو کن بنابراین اگر توقع یک جامعه آباد داریم و یک زندگی عزتمند را برای خودمان خواستاریم باید در جهت تحقق آن بکوشیم و با صلاح و سلاح برای رسیدن به این آرزو حرکت کنیم و با تأسی به فرامین مقام معظم رهبری که واقعاً چراغ هدایتگر برای اجتماع ماست این مسیر سهل و ممتنع را طی کنیم و از لذت دنیوی و اجر اخروی آن بهره مند شویم.

در هر حال هر چه با خود اندیشیدم دیدم چقدر میتوانیم در راستای اقتصاد مقاومتی موثر باشیم فارغ از اینکه در کجا زندگی میکنم، چه شغلی داریم. چه سنی هستیم میتوانیم با تلاش مستمر و همه جانبه و انجام کار درست و به موقع در جهت رشد و تعالی جامعه خویش موثر باشیم. و بپذیریم که به تعبیر قرآن کریم: "لیس للانسان الّا ما سعی". مزد آن گرفت جان برادر که کار کرد.

لینک کوتاه:

اشتراک گذاری:

برچسب ها

هیچ برچسبی برای این قسمت تعریف نشده است.
logo-1

تهران، ابتدای خیابان بهار شیراز، پلاک ۱۷۰

logo-4

سامانه پیامکی: 300027

logo-3
تلفن: 43351-021
logo-2
پست الکترونیک: info@roostaa.ir

صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر می‌کوشد به منظور بسط عدالت اجتماعی و جلوگیری از گسترش فقر، خدمات بیمه اجتماعی را به گونه‌ای گسترش دهد که منجر به افزایش کرامت انسانی و تقویت جایگاه اجتماعی جامعه هدف صندوق شود.

تمامی حقوق این سایت متعلق به صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان،روستائیان و عشایر می باشد. ©