همدان وجود هزار و 121 خانوار مشمول بازنشستگی پیش از موعد در استان

همدان وجود هزار و 121 خانوار مشمول بازنشستگی پیش از موعد در استان

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان،‌ روستاییان و عشایر استان همدان تاکید کرد: در این استان هزار و 121 خانوار مشمول طرح بازنشستگی پیش از موعد با 10 سال سابقه و 70 سال سن حضور دارند.


به گزارش روابط‌عمومی صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر، مهدی سماواتی در جمع خبرنگاران با بیان این مطلب گفت: پرداخت مستمری (بازنشستگی) پیش از موعد با 10 سال سابقه و 70 سال سن برای نخستین بار در صندوق آغاز شده است.

وی با بیان اینکه در ابتدای کار با سه مشکل اساسی مواجه بودیم، افزود: اطلاع‌رسانی، فرهنگ‌سازی و اعتمادسازی در روستاها سه مشکل اساسی بود؛ 1037 روستا در استان داریم که در بسیاری از روستاها واکنش خوبی نسبت به بیمه نشان نمی‌دادند و به منظور افزایش اعتمادسازی و فرهنگ سازی تفاهم‌نامه‌هایی منعقد شد.

سماواتی با اشاره به ایجاد کارگزاری‌ها در سطح روستاها برای افزایش اطلاع‌رسانی، تصریح کرد: کارگزاری در دو بخش دهیاری‌ها و تعاونی‌های تولید ایجاد شدند و بر حسب هر 10 هزار خانوار یک کارگزاری  مسئولیت اطلاع رسانی و ثبت نام را بر عهده دارد.

وی از جنس مردم بودن کارگزاری‌ها را از مزیت‌های آن دانست و ادامه داد: در زمینه فرهنگ‌سازی کارهای خوبی طی چهار سال اخیر انجام شده و جزء سه استان برتر در جذب افراد بودیم.

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان،‌ روستاییان و عشایر همدان خاطرنشان کرد: استفاده از سازمان‌های فعال همچون سازمان تبلیغات اسلامی، بسیج، صداوسیما، دهیاری‌ها،‌ شوراها،‌ آموزش و پرورش،‌ جهاد کشاورزی و تعاون روستایی به عنوان بازوهای صندوق در حوزه روستا بودند.

سماواتی در خصوص نحوه پرداخت حق بیمه اظهار کرد: فرد روستایی با مراجعه به کارگزاری و ثبت نام در سامانه صندوق شناسه 20 رقمی دریافت و حق بیمه را به صورت سالانه واریز می‌کند؛ مبالغ حق بیمه سال 96 در پایین‌ترینسطح 210 هزار تومان و در بالاترین سطح 480 هزار تومان است.

وی با بیان اینکه هشت سطح درآمدی برای اعضا تعریف شده است، گفت: حق بیمه 15 درصد است که پنج درصد را متقاضی و 10 درصد را نیز دولت به عنوان سهم دولت به صندوق پرداخت می کند.

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان،‌ روستاییان و عشایر همدان بیان کرد: روستاییان ساکن روستاها،‌ عشایری که در مناطق عشایری زندگی می‌کنند، کشاورزان شهرنشین، ساکنان شهرهای زیر 20 هزار نفر، رانندگان وسایل نقلیه برون شهری در شهرهای زیر 20 هزار نفر و کارکنان شرکت‌های تابعه نظام جامع بهره‌برداری در منابع طبیعی مشمولان این صندوق هستند.

وی به ماده 57 قانون احکام دائمی توسعه کشور، ‌مصوبه مجلس شورای اسلامی در سال 95 اشاره کرد و افزود: طبق این مصوبه  به منظور بسط و گسترش عدالت اجتماعی در جامعه، کاهش فقر و نابرابری و تحقق اقتصاد مقاومتی وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی مکلف شد نسبت به تهیه و تدوین و اجرای چهار بسته متناسب با فرایندهای رشد و توسعه و پیشرفت مبادرت نماید لذا  صیانت اجتماعی، حمایت اجتماعی،‌ مساعدت اجتماعی و بیمه‌های اجتماعی در این بسته ها گنجانده شده است.

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان،‌ روستاییان و عشایر همدان ‌خاطرنشان کرد: با قانون جدید فرد 70 سال با سابقه 10 سال می‌تواند بازنشسته شود؛ و افراد بالای سن 50 سال از ابتدای تیر ماه نمی‌توانند در صندوق ثبت نام کنند.

هدف صندوق توانمند کردن افراد است

وی با بیان اینکه هرچه به سمت توانمند کردن افراد برویم بهتر از این است که افراد را به سمت مراکز حمایتی سوق دهیم،‌ یادآور شد: هدف صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان،‌ روستاییان و عشایر نیز توانمندسازی است.

سماواتی با تأکید بر اینکه صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان،‌ روستاییان و عشایر و بیمه سلامت موازی‌ کار می‌کنند، اظهار کرد: سازمان بیمه سلامت درمان و صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان،‌ روستاییان و عشایر بازنشستگی را ارائه می‌دهند.

وی به وجود یک‌هزار و 121 خانوار روستایی مشمول بازنشستگی با سن بالای 70 سال و 10 سال سابقه در استان اشاره کرد و گفت: این تعداد تنها در سال اول بازنشستگی پیش از موعد است و در سال‌های بعد بر این تعداد افزوده می‌شود.

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان،‌ روستاییان و عشایر همدان بیان کرد: طی ابلاغ دستورالعمل بازنشستگی پیش از موعد تا کنون تعداد 200 فقره پرونده درخواست بازنشستگی پیش از موعد داده‌اند که در حال بررسی است.

وی تعداد کل کارگزارها در سال 92 را 90 مورد دانست و افزود: اکنون در حال خصوصی‌سازی در این موضوع هستیم و در اسفندماه سال گذشته نیز با تصویب شورای فنی کارگزاران تعداد کارگزارها به 47 مورد رسید. عقد قرارداد جدید با کارگزاران در استان به اتمام رسیده است و منتظر دریافت پروانه فعالیت برای کارگزاران استان از ستاد می باشیم.

76 هزار بیمه شده در استان همدان

سماواتی با بیان اینکه هر کارگزاری به منظور تکریم ارباب رجوع باید شرایط اولیه را داشته باشد، تصریح کرد: برای تسهیل کار مردم روستایی، تمام کارگزاران برای دریافت حق بیمه مجهز به دستگاه کارتخوان شدند که این کار موج مثبتی ایجاد کرد.

وی تعداد کل بیمه شدگان صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان،‌ روستاییان و عشایر استان را 76 هزار نفر دانست و ادامه داد: تعداد مستمری‌بگیران به غیر از بازنشستگی 1600 خانوار است.

سماواتی جامعه مشمول استان  را 211 هزار نفر دانست و یادآور شد: درصد میانگین جذب استان 33 درصد است در حالی که درصد میانگین کشوری 28 درصد است.

سماواتی با تأکید بر اینکه استان همدان در سه سال اخیر جزء سه استان برتر در جذب بوده است، اظهار کرد: شهرستان همدان با 13 هزار و 112 نفر، شهرستان ملایر با 12 هزار و 363 نفر و شهرستان بهار با 9 هزار و 46 نفر بهترین شهرستان‌های استان در جذب به صندوق بودند.

پوشش یک‌هزار و 529 نفر در بخش عشایر در صندوق

وی به پوشش یک‌هزار و 529 نفر در بخش عشایر در صندوق اشاره کرد و گفت: از لحاظ جذب عشایر در کشور جزء استان های برتر بوده و استان‌های آذربایجان شرقی و کرمانشاه نیز جزء سه استان برتر از لحاظ ثبت نام افراد روستایی و عشایر در کشور هستند.

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان،‌ روستائیان و عشایر همدان بیان کرد: از انتهای سال 91 تا انتهای سال 95، رشد جذب و ثبت نام 79 درصدی را در استان داشتیم و بیش از 33 هزار نفر طی این مدت جذب شد.

وی با بیان اینکه رشد 8 درصدی جذب را در سال 95 نسبت به سال 94 داشتیم، افزود: 7 هزار نفر در سال 95 جذب صندوق شده است.

افزایش 50 درصدی حقوق مستمری‌بگیران صندوق

سماواتی با تأکید بر اینکه از سال 92 به بعد تا انتهای سال 95، 50 درصد به حقوق مستمری‌بگیران افزوده شد،‌ تصریح کرد: 25 درصد در سال 93،15 درصد در سال 94 و 10 درصد در سال 95 به میزان مستمری افزوده شد.

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان،‌ روستاییان و عشایر همدان خاطرنشان کرد: تفاهم‌نامه‌ای برای ایجاد ستاد توسعه بیمه روستاییان و عشایر با استاندار منعقد شده است؛ تا کنون 80 ستاد شهرستانی و دو ستاد استانی با حضور مدیر عامل محترم صندوق و استاندار داشته‌ایم و تمام سازمان‌های فعال در روستا را عضو این ستاد کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه به تازگی شهردارها نیز در جلسات ستادها دعوت می‌شوند،‌ یادآور شد: در جلسات نقاط ضعف و قوت بررسی و نقاط ضعف تقویت می‌شوند و در صورت فراهم شدن فرصت برای انجام کار از فرصت پیش آمده استفاده می‌شود.

سماواتی با تأکید بر اینکه سهمیه تکلیفی برای تمام استان در نظر گرفته شده است، اظهار کرد: ایجاد رقابت بین کارگزاران با تعیین میزان جذب را خواهیم داشت و در صورتی که کارگزاری در جذب موفق نباشد انها را تقویت و در نقاط ضعیف کارگزاری جدید ایجاد می کنیم.

وی به سایر اقدامات انجام شده اشاره کرد و گفت: ارسال پیامک، ساخت مستند، اهدای احکام مستمری حقوق بگیران در مساجد روستاها و برگزاری جلسات آموزشی برای مبلغان از جمله اقدامات توسعه صندوق در استان بوده است.

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان،‌ روستاییان و عشایر همدان بیان کرد: این صندوق نیاز به حمایت دارد چراکه یکی از راه‌های توسعه روستایی گسترش بیمه‌های اجتماعی است.

وی به اجرای طرح ده گردشی اشاره کرد و افزود: با اجرای این طرح هر هفته در دو و یا سه روستا حضور می‌یابیم و چهره به چهره و مستقیم با مردم روستا برای معرفی صندوق و مزایای عضویت در آن گفت‌و‌گو می‌کنیم؛ تمام اقدامات و فعالیت‌ها به منظور افزایش اطلاع‌رسانی انجام می‌شود.

سماواتی با بیان اینکه تا انتهای خرداد ماه افراد بالای 50 سال فرصت ثبت نام در صندوق را دارند،‌ تصریح کرد: از ابتدای تیرماه مجاز به ثبت نام افراد زیر 50 سال هستند.

امکان تقسیط پرداخت حق بیمه صندوق در دو قسط

وی تقسیط پرداخت حق بیمه را از اقدامات جدید این صندوق برشمرد و ادامه داد: در سال 96 افرادی که توانایی پرداخت حق بیمه را به صورت یکجا ندارند می‌توانند طی دو قسط حق بیمه خود را پرداخت کنند.

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان،‌ روستاییان و عشایر همدان در پایان خاطرنشان کرد: مشاغل روستایی از مشاغل پرریسک و پرخطر است و روستاییان و به ویژه جوانان روستایی به منظور بهره‌مندی از مزایای صندوق باید عضو صندوق شوند.

لینک کوتاه:

اشتراک گذاری:

برچسب ها

هیچ برچسبی برای این قسمت تعریف نشده است.
logo-1

تهران، ابتدای خیابان بهار شیراز، پلاک ۱۷۰

logo-4

سامانه پیامکی: 300027

logo-3
تلفن: 43351-021
logo-2
پست الکترونیک: info@roostaa.ir

صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر می‌کوشد به منظور بسط عدالت اجتماعی و جلوگیری از گسترش فقر، خدمات بیمه اجتماعی را به گونه‌ای گسترش دهد که منجر به افزایش کرامت انسانی و تقویت جایگاه اجتماعی جامعه هدف صندوق شود.

تمامی حقوق این سایت متعلق به صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان،روستائیان و عشایر می باشد. ©