خراسان رضوی ضرورت افزایش ضریب پوشش بیمه‌ای به 40 درصد

خراسان رضوی ضرورت افزایش ضریب پوشش بیمه‌ای به 40 درصد

معاون اجتماعی، سیاسی و امنیتی استانداری خراسان رضوی بر ضرورت افزایش ضریب پوشش بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر به 40 درصد خبر داد.


به گزارش روابط‌عمومی صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر، سید جواد حسینی در جریان جلسه ستاد راهبردی صندوق بیمه اجتماعی خراسان رضوی ضرورت شکل‌گیری این ستاد را دارا بودن بیشترین جمعیت روستانشین و دهیارهای مربوطه در استان و رشد 3 درصدی این جمعیت در فاصله سرشماری سال 90 و  95  و اهمیت پوشش بیمه اجتماعی و حمایتی آنان عنوان کرد.

وی با بیان اینکه پوشش 26 درصدی کنونی این بیمه در بین جامعه عشایری و روستایی استان قابل قبول نیست عنوان کرد: هم اکنون بالغ 528 هزار خانوار روستایی و عشایری مشمول این بیمه در استان وجود دارد که تاکنون فقط 134 هزار خانوار آن‌ها تحت پوشش قرار گرفته‌اند.

حسینی با اشاره به پوشش 26 درصدی فعلی جمعیت مشمول افزود: این رقم در ابتدای دولت تدبیر و امید 19 درصد بود که طی این سال‌ها هفت درصد رشد داشته و طی سه ماهه اخیر هم اقدامات مثبتی در این حوزه صورت گرفته است.

معاون اجتماعی، سیاسی و امنیتی استانداری خراسان رضوی ادامه داد: هم‌اکنون خراسان رضوی از نظر سطح ضریب نفوذ پوشش جمعیت روستایی و عشایری رتبه 15 کشور را داراست که با توجه به اینکه بیشترین جمعیت روستانشین کشور و بالاترین تعداد دهیاری‌های را دارد، قابل قبول نیست.

وی با تاکید بر ضرورت تحقق ضریب پوشش 40 درصدی تا انتهای سال افزود: برای این امر حداقل 77 هزار خانوار باید به جمعیت بیمه‌ای موجود افزوده شوند و به منظور تحقق این امر باید از همه ظرفیت‌های قانونی در این حوزه از جمله ورود دهیاری‌ها در قالب کارگزاری‌های صندوق بیمه اجتماعی استان بهره گرفت که خوشبختانه با رفع منع قانونی موجود هم‌اکنون مقدمات کار در حال انجام و تفاهم‌نامه مربوطه در دست امضاست.

حسینی با اشاره به تشکیل و برگزاری نخستین جلسه ستاد راهبردی بیمه اجتماعی کشاورزان‌، روستائیان و عشایر در استان گفت‌: این ستاد می تواند مجموعه ای کاملا عملیاتی و قابل ارزیابی باشد.

وی ضرورت شکل‌گیری این ستاد را دارا بودن بیشترین جمعیت روستانشین و دهیارهای مربوطه در استان و رشد 6 درصدی این جمعیت در فاصله سرشماری سال 90 و  95  و اهمیت پوشش بیمه اجتماعی وحمایتی آنان عنوان کرد و گفت: برای تحقق ضریب نفوذ این بیمه به رقم برنامه‌ریزی شده باید این ستاد در شهرستان‌ها با حضور بخشداران تشکیل شده و به پیوست آن سهم هر شهرستان از رقم 77 هزار خانواری تعیین شده مشخص و رتبه مربوطه پایش و گزارش آن ارائه شود.

وی پوشش بیمه‌ای زنان روستایی و عشایری را هم مهم خواند و افزود: رشد پوشش بیمه‌ای این جمعیت باید با جدیت پیگیری شود.

حسینی تاکید کرد: در این میان اطلاع‌رسانی ضرورت محوری است و باید مزایای این بیمه برای روستائیان و عشایر روشن و اطلاع‌رسانی شود و در این راستا بسته تبلیغی مناسب تعریف و طراحی شده و در آن نحوه استفاده از ظرفیت رسانه‌ها‌، شوراها‌، دهیاری‌ها‌، بسیج‌، مدارس و خانه‌های بهداشت هم بهره گرفته شود.

کاظمی، مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر استان خراسان رضوی هم در این جلسه با اشاره به اینکه تحقق 40 درصدی پوشش بیمه اجتماعی در استان نیازمند همکاری همه‌جانبه مجموعه استانداری، فرمانداری‌، بخشداران‌، دهیاران و به ویژه کارگزاری‌های صندوق است گفت: در همین راستا ستاد راهبردی بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر در سطح استان و متعاقبا در 28 شهرستان  تشکیل خواهد شد. علاوه بر این با برنامه‌ریزی‌های انجام شده و اجرای طرح روستای پاک با همکاری معاونت سیاسی امنیتی استانداری‌، دفتر امور بانوان و خانواده و سایر دستگاه‌های فعال در حوزه روستا درنظر داریم با اجرای این طرح در یکصد روستای مشخص شده در استان شاهد رسیدن به پوشش صددرصدی بیمه ای باشیم.

 

 

لینک کوتاه:

اشتراک گذاری:

برچسب ها

هیچ برچسبی برای این قسمت تعریف نشده است.
logo-1

تهران، ابتدای خیابان بهار شیراز، پلاک ۱۷۰

logo-4

سامانه پیامکی: 300027

logo-3
تلفن: 43351-021
logo-2
پست الکترونیک: info@roostaa.ir

صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر می‌کوشد به منظور بسط عدالت اجتماعی و جلوگیری از گسترش فقر، خدمات بیمه اجتماعی را به گونه‌ای گسترش دهد که منجر به افزایش کرامت انسانی و تقویت جایگاه اجتماعی جامعه هدف صندوق شود.

تمامی حقوق این سایت متعلق به صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان،روستائیان و عشایر می باشد. ©