دکتر واعظ مهدوی در نشست بیمه و عدالت اجتماعی: برای کاهش فقر بیمه‌ها باید تقویت شوند

دکتر واعظ مهدوی در نشست بیمه و عدالت اجتماعی: برای کاهش فقر بیمه‌ها باید تقویت شوند

مدیر عامل صندوق بیمه روستاییان و عشایر با بیان این که برای افزایش عدالت، باید فقر را کاهش دهیم، تاکید کرد: بنابراین برای کاهش فقر نیز بیمه‌ها باید تقویت شوند.


به گزارش روابط عمومی صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر، دکتر محمدرضا واعظ مهدوی در سومین نشست از سلسله نشست های عدالت اجتماعی؛ از آرمان تا واقعیت" با عنوان بیمه و عدالت اجتماعی گفت: برای افزایش عدالت، باید فقر را کاهش دهیم. برای کاهش فقر باید بیمه ها را تقویت کنیم. برای تقویت بیمه، باید اشتغال را تقویت کنیم. برای توزیع عادلانه اشتغال نیز ، باید مزیت های نقاط مختلف کشور برابر شود و سیاست هایی را دنبال کنیم تا مناطق فاقد مزیت، مزیت پیدا کنند.

 

وی ادامه داد: باید بحث بیمه و عدالت اجتماعی را از رویکرد حکمرانی خوب شروع کرد. رویکردی که می گوید در دولت حداقلی، وظایف دولتها، تامین امنیت و نظم است و سایر خدمات را بازار تامین می کند.

وی ادامه داد: همه کسانی که می گویند انباشت سرمایه باعث بزرگ شدن کیک می شود و همه از کیک تولیدات ثروت استفاده می کنند، درست نیست. کیک ریکاردو نشان می دهد این مسئله در جهان سوم محقق نشده، چون وقتی کیک بزرگ شده، خروج سرمایه ها را داشتیم. در لیست بهمن 57 اشخاص زیادی را می بینیم که ثروت خود را از کشور خارج کرده بودند.

مدیرعامل صندوق بیمه روستاییان و عشایر با بیان این که عدالت در سه حوزه قابل تقسیم بندی است، تاکید کرد: این سه حوزه شامل قضایی، رویه ای و رفتاری و عدالت اقتصادی و اجتماعی است؛  در عدالت اقتصادی، سیاستها به سه گروه تقسیم می شود: سیاستهای تخصیص منابع را می بینیم. در این حوزه، توازن مشکل است.دوم سیاستهای توزیع: هم باید نحوه توزیع درآمد بین بخشهای مختلف و گروه های مختلف اجتماعی را تنظیم می کند.

وی گروه سوم را سیاست های بازتوزیع درآمد دانست و در این باره توضیح داد: در این سیاستها، توزیع درآمد به طریقه بازتوزیع انجام می شود. مطالعات به خوبی نشان می دهد سیاست های توزیع عادلانه درآمد بهتر از سیاست بازتوزیعی است.

مدیرعامل صندوق بیمه روستاییان و عشایر اظهارکرد:  سیاستهای مالیاتی یک سیاست بازتوزیع مهم است.

دکتر واعظ مهدوی خاطرنشان کرد: گروه بعدی سیاستهای بیمه ای هستند. بیمه ها یکی از ابزارهای مهم بازتوزیعی هستند. سیاستهای یارانه ای هم در گروه بعدی قرار می گیرد.

لینک کوتاه:

اشتراک گذاری:

برچسب ها

هیچ برچسبی برای این قسمت تعریف نشده است.
logo-1

تهران، ابتدای خیابان بهار شیراز، پلاک ۱۷۰

logo-4

سامانه پیامکی: 300027

logo-3
تلفن: 43351-021
logo-2
پست الکترونیک: info@roostaa.ir

صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر می‌کوشد به منظور بسط عدالت اجتماعی و جلوگیری از گسترش فقر، خدمات بیمه اجتماعی را به گونه‌ای گسترش دهد که منجر به افزایش کرامت انسانی و تقویت جایگاه اجتماعی جامعه هدف صندوق شود.

تمامی حقوق این سایت متعلق به صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان،روستائیان و عشایر می باشد. ©