ربیعی از جهانگیری برای مذاکره با شورای نگهبان کمک خواست هشدار وزیر کار در مورد بازنشستگی زودهنگام روستائیان

ربیعی از جهانگیری برای مذاکره با شورای نگهبان کمک خواست هشدار وزیر کار در مورد بازنشستگی زودهنگام روستائیان

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در نامه‌ای به معاون اول رئیس جمهو به نقایص مصوبه جدید مجلس شورای اسلامی برای بازنشستگی زودهنگام روستائیان در لایحه بودجه 97 هشدار داد و تصویب این موضوع در شورای نگهبان را یک بحران فاجعه بار خواند.


به گزارش صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر، در نامه علی ربیعی به اسحاق جهانگیری با اشاره به بند الحاقی 2 به تبصره 7 لایحه بودجه سال 1397 کل کشور در مجلس شورای اسلامی آمده است: این مصوبه دارای بار مالی و بدون تعیین منابع مالی لازم برای دولت است که به این ترتیب یا منابع آن باید از بودجه عمومی تامین شود که این امر مغایر با اصل 75 قانون اساسی است و یا باید از منابع سایر بیمه‌شدگان برداشت و به مصرف غیر برسد که موجب اضرار به غیر و خلاف اصل 40 و بند 5 اصل 43 قانون اساسی و نیز خلاف حق الناس و شرع است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این نامه خواستار مذاکره دولت با شورای نگهبان برای مخالفت با این بند الحاقی شده است.

نمایندگان مجلس شورای در زمان تصویب لایحه بودجه سال 1397 بندی را به تصویب رساندند که براساس آن " صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر موظف است کلیه روستائیانی را که حداقل 10 سال حق بیمه پرداخت کرده اند و به سن 60 سال رسیده اند را بازنشسته کرده و به اندازه سنواتی که حق بیمه پرداخت کرده اند به آنان مستمری پرداخت کند.

در نامه علی ربیعی همچنین آمده است: براساس این قانون در سال آینده تعداد بازنشستگان صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر از 52 هزار نفر به بیش از 135 هزار نفر افزایش خواهد یافت که این امر باعث خواهد شد که میزان تعهد عملکردی صندوق از 2300 میلیارد ریال سال 1396 به رقم 5014 میلیارد ریال یعنی 2 برابر افزایش یابد.

در بخش دیگر این نامه آمده است: اگر مصوبه مجلس به قانون تبدیل شود، کاهش دوران بیمه پردازی از 15 به 10 سال موجب کاهش درآمدهای صندوق و افزایش دوران پرداخت مستمری و در نتیجه افزایش تعهدات و پرداخت‌های صندوق خواهد شد که تاثیرات منفی درآمد- هزینه ای چشمگیری را به همراه خواهد داشت.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این نامه به اشاره به محاسبات " درآمد- تعهد" برای بیمه شدگان صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر گفته است با محاسبه سن و مدت زمان بیمه پردازی، 13 ماه پرداخت حقوق و عیدی، نرخ سود سپرده بلند مدت بانکی اعلام شده از سوی بانک مرکزی و بدون هیچ کسر هزینه اداری و حق الزحمه های پرداختی سال آینده این صندوق باید 2714 میلیارد ریال مستمری پرداخت کند که به این ترتیب بدون افزایش هیچ بیمه شده جدیدی، منابع این صندوق تنها می تواند برای 4 سال پاسخگوی تامین منابع تعهدات ایجاد شده باشد و صندوق از سال پنجم باید از ذخیره سایر بیمه شدگان برداشت و به حساب افراد مشمول این مصوبه پرداخت کند.

علی ربیعی در این نامه با اشاره به بحران صندوق های بیمه ای کشور گفته است: بازنشستگی های پیش از موعد که منطبق با اصول بیمه ای نباشد عموما به عنوان موج های بحران زا در صندوق های بیمه ای بوده و بسرعت آن ها را از حیز انتفاع خارج می کند. قطعا بحران در صندوق های بیمه ای در زمانی که نتوانند به تعهدات خود عمل کنند دامنگیر کشور و دولت ها خواهد شد و در نهایت بار سنگین آن ها بر دوش بودجه عمومی کشور نهاده خواهد شد. لذا خواهشمند است جهت جلوگیری از تائید این قانون توسط شورای نگهبان اقدامات لازم را بکار گیرید.

لینک کوتاه:

اشتراک گذاری:

برچسب ها

هیچ برچسبی برای این قسمت تعریف نشده است.
logo-1

تهران، ابتدای خیابان بهار شیراز، پلاک ۱۷۰

logo-4

سامانه پیامکی: 300027

logo-3
تلفن: 43351-021
logo-2
پست الکترونیک: info@roostaa.ir

صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر می‌کوشد به منظور بسط عدالت اجتماعی و جلوگیری از گسترش فقر، خدمات بیمه اجتماعی را به گونه‌ای گسترش دهد که منجر به افزایش کرامت انسانی و تقویت جایگاه اجتماعی جامعه هدف صندوق شود.

آمار بازدید وب سایت:
  • 1,876
  • 4,125,004
تمامی حقوق این سایت متعلق به صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان،روستائیان و عشایر می باشد. ©