با امضای تفاهم نامه مابین سازمان بهزیستی و صندوق بیمه اجتماعی 60 هزار زن روستائی و عشایر بیمه می شوند

با امضای تفاهم نامه مابین سازمان بهزیستی و صندوق بیمه اجتماعی 60 هزار زن روستائی و عشایر بیمه می شوند

60 هزار زن روستائی و عشایر مدد جوی سازمان بهزیستی می توانند بدون پرداخت حق بیمه از خدمات صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر استفاده کنند.


به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل، با امضای تفاهم نامه همکاری مابین سازمان بهزیستی کشور و صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر که روز گذشته انجام شد، مددجویان زن تحت پوشش سازمان بهزیستی کشور که در مناطق روستایی، عشایری و شهرهای زیر 20 هزار نفر سکنه زندگی می کنند می توانند از خدمات بازنشستگی، از کارافتادگی و مستمری بازماندگان بهره مند شوند.

در این مراسم دکتر محمد رضا واعظ مهدوی، مدیر عامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر در سخنانی گفت: نظام رفاه اجتماعی دارای سه سطح حمایتی، بیمه ای و تکمیلی است . در سطح حمایتی افرادی نظیر معلولان، معتادان، زنان بی سرپرست یا بد سرپرست، مهجوران، کودکان یتیم، سالمندان و نظایر آن ها که نمی تواند شرایط اولیه زندگی را برای خود برقرار کنند، باید از خدمات دولت بهره مند شوند که این امر بر عهده سازمان هایی نظیر بهزیستی و کمیته امدام امام خمینی ( ره ) قرار دارد و جزو وظایف ذاتی دولت بشمار می آید.

وی افزود: سطح دوم از نظام رفاه اجتماعی شامل بیمه های پایه می شود که برای نیروی کار و افراد شاغل است. این بیمه نوعی پس انداز نیروی کار برای آینده و دوران سالمندی یا از کارافتادگی است. در این سطح 4 خدمت شامل بازنشستگی، از کارافتادگی، فوت و درمان می شود. در این سطح دولت تلاش می کند بصورت محدود بخشی از هزینه های استفاده از این خدمات را به بیمه شدگان بپردازد تا نیروی کار از حداقل سطح رفاه اجتماعی برخوردار باشد.

واعظ مهدوی در مورد سطح سوم نظام های رفاه اجتماعی گفت: سطح سوم مربوط به افرادی است که می خواهند از خدماتی بالاتر از سطح حداقل رفاه بهره مند شوند. هزینه استفاده از این سطح برعهده افراد است و دولت تنها حمایت حقوقی در این بخش ارائه می کند.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر در مورد تفاهم نامه صندوق و سازمان بهزیستی گفت: سازمان بهزیستی متولی بخش مهمی از سطح اول نظام رفاه اجتماعی و صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر متولی بخشی از سطح دوم نظام رفاه اجتماعی است.

وی تاکید کرد: از آن جایی که درآمد روستائیان نصف میانگین درآمد شهرنشینان است و در خود روستاهای کشور نیز ما شاهد تفاوت 324 درصدی درآمد مابین روستاهای سیستان و بلوچستان با برخی از مناطق هستیم، ما متولی بیمه کردن روستائیان و عشایر با پرداخت حق بیمه کارفرمایی از سوی دولت هستیم.

واعظ مهدوی افزود: ارتباط صندوق بیمه اجتماعی با سازمان بهزیستی ارتباطی تنگاتنگ است. هدف ما توانمندسازی بجای حمایتگری است. بنابراین براساس این تفاهم نامه که به امضا رسید، زنان تحت پوشش سازمان بهزیستی که توانمند شده و دارای درآمد شده اند تحت پوشش خدمات بیمه اجتماعی ما قرار می گیرند. به این ترتیب این افراد با استفاده از خدمات صندوق ما دیگر نیازی به پوشش تامین اجتماعی نخواهند داشت و این هزینه های کارفرمایان روستایی را کاهش و حاشیه سود آنان را افزایش می دهد.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر این اقدام را یک گام مهم برای اجرای استراتژی نظام رفاه اجتماعی و خروج از نظام مستمری بگیری و ورود به نظام بیمه ای مددجویان سازمان بهزیستی دانست و گفت: افرادی که در نظام بیمه ای قرار می گیرند دارای عزت بیشتری هستند و در جستجوی حقوق مادی و معنوی بیشتر برای خود خواهند بود.

وی با اشاره به تفاهم نامه قبلی صندوق و کمیته امداد امام خمینی و این تفاهم نامه گفت: با این اقدامات تلاش داریم پازل نظام جامع رفاه اجتماعی کشور را تکمیل کنیم.

واعظ مهدوی گفت: براساس این تفاهم نامه حق بیمه زنان مددجو از سوی سازمان بهزیستی و حق بیمه دولت را صندوق بیمه اجتماعی پرداخت خواهند کرد.

لینک کوتاه:

اشتراک گذاری:

برچسب ها

هیچ برچسبی برای این قسمت تعریف نشده است.
logo-1

تهران، ابتدای خیابان بهار شیراز، پلاک ۱۷۰

logo-4

سامانه پیامکی: 300027

logo-3
تلفن: 43351-021
logo-2
پست الکترونیک: info@roostaa.ir

صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر می‌کوشد به منظور بسط عدالت اجتماعی و جلوگیری از گسترش فقر، خدمات بیمه اجتماعی را به گونه‌ای گسترش دهد که منجر به افزایش کرامت انسانی و تقویت جایگاه اجتماعی جامعه هدف صندوق شود.

تمامی حقوق این سایت متعلق به صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان،روستائیان و عشایر می باشد. ©