واعظ مهدوی مطرح کرد؛ بدهی 1400 میلیارد تومانی دولت به صندوق بیمه اجتماعی کشاورزی

واعظ مهدوی مطرح کرد؛ بدهی 1400 میلیارد تومانی دولت به صندوق بیمه اجتماعی کشاورزی

در ایران نظام تأمین اجتماعی و بیمه‏‌های اجتماعی از اهمیت زیادی برخوردار است، به طوری که اصل بیست و نهم قانون اساسی جمهوری اسلامی نیز به آن اختصاص یافته است. علاوه بر آن در قانون ساختار نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی و برنامه‌های چهارم و پنجم توسعه هم اجرای بیمه‏ اجتماعی در سطح جوامع روستایی و عشایری مورد تأکید قرار گرفته است. از مهمترین اهداف این نظام می‌توان به جلوگیری از مهاجرت بی‌رویه روستاییان به شهرها، کاهش اختلاف طبقاتی و بالا‌بردن سطح زندگی روستاییان و عشایر، تامین امنیت اجتماعی و بازتوزیع عادلانه درآمد اشاره کرد. ارائه خدمات بیمه اجتماعی به کاهش فقر‌، بهبود زیر ساخت‌های اقتصادی و در نتیجه توسعه اقتصادی و اجتماعی بخش کشاورزی، روستایی و عشایر می‌انجامد. در این راستا، دولت جمهوری اسلامی، مصمم است تا با رویکرد گسترش بیمه‌های اجتماعی در جهت کاهش فاصله طبقاتی جمعیت روستایی و شهری، کاهش محرومیت و گسترش عدالت اجتماعی گام‌های موثرتری بردارد. از مزایای عضویت در صندوق بیمه اجتماعی کشا


به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل،"محمدرضا واعظ مهدوی” مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر در گفتگو با روزنامه عصر اقتصاد در خصوص بدهی های دولت به این صندوق گفت: سال 1384 صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر تاسیس شده است که جز صندوق های جوان کشور و از دستاوردهای مهم قانون نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی است.

وی افزود: باتوجه به اینکه دولت در سال های اولیه، تعهدات خود را نسبت به صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر به درستی ایفا کرده است، اما عمدتا در سه سال اخیر به دلیل مشکلات مالی، توانایی پرداخت سهم دو برابری خود را نداشته است. خوشبختانه در این سال ها با افزایش اعتماد مردم به صندوق، شاهد استقبال عضویت افراد در این صندوق هستیم.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر ادامه داد: بدهی دولت به صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر تا سال گذشته در حدود 1400 میلیارد تومان برآورد شده است که امیدواریم با مکانیزیم هایی که در بودجه 97 در نظر گرفته شده، زمینه تهاتر بدهی های دولت فراهم شود.

واعظ مهدوی با اشاره به بیمه های بازنشستگی تصریح کرد: در صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر، افراد برای دریافت بیمه بازنشستگی، یک سوم حق بیمه را برحسب سطح درآمد پرداخت می‌کنند و حدود دوسوم حق بیمه توسط دولت پرداخت می‌شود. افراد در صورت پرداخت حق بیمه به مدت 15 سال، زمانی که به 65 سال برسند، از دو سوم سطح در آمدی تعیین شده برخوردار و حقوق  بازنشستگی دریافت می کنند.

وی افزود: افراد با پرداخت 30 سال حق بیمه، بازنشستگی کل سطح در آمدی را معادل مستمری بازنشستگی دریافت خواهندکرد.

طراحی بیمه نامه تکمیلی در دستور کار صندوق

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر ادامه داد: یکی از اهداف صندوق این است که در قالب نظام لایه بندی تامین اجتماعی افرادی که تمایل  به پرداخت حق بیمه بیشتر برای دریافت حقوق بالاتر در زمان بازنشستگی را دارند، بیمه نامه تکمیلی در اختیار آنها قرار دهد.

وی بیان کرد: افراد تحت پوشش صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر در صورت سکونت در  روستا و عشایر و فعالیت در کارگاه‌ها دیگری نیازی به بیمه تامین اجتماعی ندارند و با پرداخت سهم کارفرمایی توسط دولت، برای کارفرما هم به صرفه است که کارگاه ها و اقدامات اشتغال زایی را در روستاها انجام دهد. بنابراین با استفاده از قیمت تمام شده بهتر، زمینه رقابت بیشتری را فراهم کنند.

سازمان بیمه سلامت متولی ارائه پوشش بیمه درمان

واعظ مهدوی با اشاره به پوشش بیمه درمان اظهار داشت: بیمه درمان جامعه روستاییان قبلا توسط دولت تامین و حق بیمه آن به صورت کامل پرداخت و سازمان بیمه سلامت متولی پوشش بیمه درمان است.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر در پاسخ به سوالی مبنی بر تجمیع تمامی سازمان های حمایتی در قالب یک نهاد رفاهی یاد آور شد: درحال حاضر تقریبا نظام رفاهی وجود دارد و در ابتدا وزارت رفاه و تامین اجتماعی تاسیس و بعدها با وزارت کار وتعاون ادغام و امروز نیز وزارت کار، رفاه، تعاون و تامین اجتماعی متکفل این نظام است. باید با تنظیم  روابط میان صندوق ها و مشخص شدن سطوح فعالیتی، اقدامات آنها مکمل یکدیگر قرار گیرند که این نوعی هماهنگی و ارتباط سیستم ها را نشان می دهد.

وی تصریح کرد: به عنوان مثال، امضا تفاهم نامه های اخیر شامل همکاری با بهزیستی و کمیته امداد ناظر بر این است وگروه ها در صورت توانمند سازی در این مجموعه، دارای حرفه  و در آمد شده و تحت پوشش بیمه پایه قرار می گیرند.

واعظ مهدوی اظهارداشت: جمعیت مخاطب در لایه مساعدت و حمایت اجتماعی با لایه بیمه اجتماعی، متفاوت است. بنابراین نحوه تامین منابع، خدمات و سرویس‌ها به دلیل تفاوت، قابل اختلاط نیست و نیازمند تفکیک هستند.

وی ادامه داد: در بیمه های اجتماعی نیروی کار بیمه می‌شوند و در بخش حمایت افراد فاقد توان کار تحت پوشش  این بیمه نامه بوده و پرداخت آنها تحت تکفل دولت است. با مشارکت افراد تحت پوشش، این صندوق فعالیت و برای افرادی که از نظر در آمد، شرایط بهتری دارند بیمه تکمیلی پرداخت می شود.

سازمان های حمایتی نیازمند هماهنگی و انسجام

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر در پایان یادآور شد: لایه‌های حمایتی قطعا باید تفکیک شوند و سازمان های متکفل می تواند تحت پوشش یک نهاد و یا به صورت مجزا فعالیت کنند. بنابراین ساختار ما در صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر شامل روستاییان می شود، این درحالی است که ساختار تامین اجتماعی بر پایه  قانون کار و روابط کارگری بوده، بنابراین سازمان‌های حمایتی نیازمند هماهنگی با یکدیگر هستند.

لینک کوتاه:

اشتراک گذاری:

برچسب ها

هیچ برچسبی برای این قسمت تعریف نشده است.
logo-1

تهران، ابتدای خیابان بهار شیراز، پلاک ۱۷۰

logo-4

سامانه پیامکی: 300027

logo-3
تلفن: 43351-021
logo-2
پست الکترونیک: info@roostaa.ir

صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر می‌کوشد به منظور بسط عدالت اجتماعی و جلوگیری از گسترش فقر، خدمات بیمه اجتماعی را به گونه‌ای گسترش دهد که منجر به افزایش کرامت انسانی و تقویت جایگاه اجتماعی جامعه هدف صندوق شود.

تمامی حقوق این سایت متعلق به صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان،روستائیان و عشایر می باشد. ©