مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر : بیمه شدگان صندوق تسهیلات اشتغال زایی دریافت می کنند

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر : بیمه شدگان صندوق تسهیلات اشتغال زایی دریافت می کنند

اجلاس سراسری مدیران صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر در شهرستان مریوان برگزار شد.


به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل، در این گردهمایی دکتر محمدرضا واعظ مهدوی مدیر عامل صندوق در سخنانی گفت: امسال از سوی مقام معظم رهبری ، سال حمایت از کالای ایرانی نام گذاری شده است و حمایت از تولید یعنی حمایت از نیروی کار. حضرت پیامبر اسلام دست کارگر را بوسید. بوسیدن دست کارگر یعنی احترام به کار، احترام به کسی که کار و معیشت خود را تامین می کند. این بزرگترین احترامی است که به کارگران در ادبیات، مذهب و تاریخ داشته ایم. صندوق بیمه اجتماعی کارگران روستاها را تحت پوشش قرار می دهد. متاسفانه ما دچار اشکال فرهنگی هستیم.

وی افزود: برخی کارکردن را دلیل ضعف می دانند. درحالی که در جهان توسعه یافته کسی که از بیمه بیکاری استفاده کند درآمدش از فرد شاغل بیشتر خواهد بود ولی مردم از آن استقبال نمی کنند چون بیکار بودن ننگ است. ما باید تلاش کنیم فرهنگ کار را رشد دهیم. هر کسی که کار کند پیشرفت می کند. باید شرایط اقتصادی و فرهنگی کشور به شکلی تغییر کند که هزینه مفت خوارگی بیشتر شود.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان ، روستائیان و عشایر تاکید کرد: باید کسب ثروت از کارکردن افتخار باشد نه اینکه از روش های دیگر پول بدست آورن در جامعه هدف باشد.

واعظ مهدوی در باره نظام رفاه و تامین اجتماعی گفت: نظام تامین اجتماعی از سه لایه تشکیل شده است. لایه اول لایه مساعدت های اجتماعی نامیده می شود که برای افرادی است که نمی توانند کار کنند. در نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی که در مجلس شورای اسلامی تصویب شده است نهادهایی نظیر کمیته امداد امام خمینی (ره ) ، سازمان بهزیستی و سازمان های خیریه متولی این گروه هستند.

وی افزود: لایه دوم، لایه بیمه های اجتماعی است. صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر در این لایه قراردارد. این لایه مخصوص نیروی کار است که بخشی از درآمدهای خود را در دوران جوانی پس انداز و در دوره پیری از آن استفاده می‌کنند. اکثر مردم این کار را نمی کنند و همه  درآمد خود را هزینه می کنند. در نظام های مدرن، ساختارهای مدرن درست کرده اند تا این پس انداز را برای دوران پیری یا از کارافتادگی یا فوت جمع آوری کنند تا برای این روزها تضمین باشد. لایه بیمه های اجتماعی حداقل دستمزد را تامین می کنند. ما قراردادهایی با سازمان بهزیستی و کمیته امداد منعقد کرده ایم که افراد توانمند شده تحت پوشش این سازمان ها از بیمه صندوق استفاده کنند. ما قبول کردیم این گروه ها رابیمه کنیم و بهزیستی و کمیته امداد هزینه بیمه آنان را تا توانمندی کامل تعهد کرده اند.

واعظ مهدوی در تشریح دلایل شکل گیری این صندوق گفت: روستایی و کشاورز کارفرما ندارد و صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان ، روستائیان و عشایر آن ها را تحت پوشش قرار می دهد و سهم بیمه کارفرما را دولت تقبل کرده است. در سال 97 روستائیان می‌توانند با سالی 240 هزار تومان خود را بیمه کنندد و دولت 480 هزار تومان سهم کارفرمایی آنان را می پردازد. بیمه شدگان این صندوق بعد از 15 سال می توانند حقوق بگیرند.

وی افزود: در سال 96 ، 5 هزار نفر در کردستان بیمه شدند و رقم کل بیمه شدگان استان به 53 هزار و 531 نفر رسیده است.به این ترتیب 270 هزار خانوار روستایی از امکانی که دولت فراهم کرده است بهره مند شده اند.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی در توصیه ای به کارگزاران صندوق تاکید کرد: کارگزاران صندوق باید این موضوع را به مردم اطلاع دهند که در جوانی می توانند خود را بیمه کنند. کارگزاران توجه کنند که شاغلان را بیمه کنند. در اغلب استان ها اعتباری که برای اشتغال روستایی گذاشته شده است فقط یک‌سوم آن جذب شده است. ما برای بیمه شدگان خود تسهیلاتی را برای ایجاد شغل و کار فراهم می کنیم. امیدورایم تا پایان دوره دولت دوازدهم به ازای هر خانوار روستایی یک بیمه شده در هر روستا داشته باشیم.

 

در ادامه این مراسم، صلواتی مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کردستان نیز در سخنانی گفت: یکی از برنامه های خوب دولت تدبیر و امید توجه به توسعه همه جانبه روستاهای کشور است. کمتر روستایی را در کشور می توان یافت که از خدمات دولت تدبیر و امید در خدماتی نظیر فاضلاب، راه، برق و گاز بهره مند نشده باشد. یکی از برنامه های اولیه دولت خدمات عمرانی بود که باعث کاهش فقر و جلوگیری از مهاجرت روستائیان ، تبدیل فرهنگ تولید به مصرف گرایی بود. ما هر قدر به روستاها نگاه توسعه ای داشته باشیم کم است . پدیده شوم حاشیه نشینی در کردستان بسیار پررنگ است. مهاجرت به شهرها آسیب های اجتماعی فراوانی به همراه خواهد داشت.

در ادامه این مراسم، جمعی از مقامات استان از جمله فرماندار مریوان، امام جمعه شهر مریوان و دیگر شرکت کنندگان در همایش سراسری مدیران صندوق به ایراد سخنانی پرداختند.

بنا بر این گزارش ، در این مراسم کارگزاران و بیمه شدگان در جلسه پرسش و پاسخ با مسئولان صندوق شرکت کرده و نظرات و دیدگاه های خود را مطرح کردند.همچنین احکام مستمری تعدادی از بیمه شدگان صندوق به آنان و بازماندگانشان اهدا شد. همچنین از تعدادی از کارگزاران نمونه استان تقدیر و تشکر شد.

لینک کوتاه:

اشتراک گذاری:

برچسب ها

هیچ برچسبی برای این قسمت تعریف نشده است.
logo-1

تهران، ابتدای خیابان بهار شیراز، پلاک ۱۷۰

logo-4

سامانه پیامکی: 300027

logo-3
تلفن: 43351-021
logo-2
پست الکترونیک: info@roostaa.ir

صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر می‌کوشد به منظور بسط عدالت اجتماعی و جلوگیری از گسترش فقر، خدمات بیمه اجتماعی را به گونه‌ای گسترش دهد که منجر به افزایش کرامت انسانی و تقویت جایگاه اجتماعی جامعه هدف صندوق شود.

آمار بازدید وب سایت:
  • 664
  • 3,865,377
تمامی حقوق این سایت متعلق به صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان،روستائیان و عشایر می باشد. ©