محمدصادق درویشی زیر چتر عدالت؛ تقارن روز صندوق و آزادسازی خرمشهر

محمدصادق درویشی زیر چتر عدالت؛ تقارن روز صندوق و آزادسازی خرمشهر

روز سوم خرداد ماه ، همچنین روز صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان،روستائیان و عشایر نیز هست و تقارن این روز با سالروز آزادسازی خرمشهر برای نقشبندی عزمی راسخ و توجهی مستمر به آرمان عدالت می تواند الهام بخش باشد.


سوم خرداد، در تقویم مردم ایران روزی بزرگ و عزیز است. متصل به خاطره‌ای فراموش‌نشدنی که تمام مردم ایران با هر گرایش و عقیده‌ای زیر چتر آن با هم متحد و همدل می‌شوند.

در طرح تهاجم عراق به ایران، قرار بود طی شش روز خوزستان تصرف شود و حتی صدام حسین به خبرنگار عراقی قول مصاحبه در تهران را داده بود. در این طرح یکی از گام‌های مهم، تصرف خرمشهر بود. مردم خوزستان، با مشاهده غافلگیری نیروهای نظامی کشور در هجوم به خرمشهر، خود دست به کار شدند و با دفاعی جانانه و پیش‌بینی‌نا‌پذیر، 35 روز ارتش مجهز بعثی را پشت دروازه خرمشهر نگه داشتند. با توقف ماشین جنگی عراق که با استراتژی نبرد برق‌آسا، عزمی جدی برای تصرف سریع و تحمیل خواسته‌ها به نظام نوپای جمهوری اسلامی را داشت، زمین بازی عوض شد و رفته‌رفته صدام وارد یک جنگ فرسایشی شد.

پس از تصرف خرمشهر، دو استراتژی «جنگ کلاسیک» و «جنگ نامنظم» برای آزادسازی مناطق اشغالی ایران از دست قوای عراقی، آزموده شد و تا حدود زیادی نیز شکست خورد. اوج‌گیری اختلافات سیاسی در پایان سال 59 جنگ را به مساله‌ای غیراصلی بدل کرده بود. در ابتدای سال 60، تنش‌ها منجر به شبه جنگ داخلی شد و نهایتا بنی‌صدر از کشور خارج شد. با تغییر فرماندهی ارشد جنگ، پس از یک سال آزمون و تلاش برای عقب راندن عراق، نگاه‌ها به ظرفیت‌های مردمی برآمده از فضای انقلابی معطوف شد. نیمه دوم سال 60 زمان به بار نشستن عقلانیت، شهامت، خلاقیت و عزم و اراده مردمی بود که در سال اول جنگ، آنچنان جدی گرفته نمی‌شدند. الگوی سوم پس از جنگ کلاسیک و جنگ نامنظم در همین برهه متولد شد: «جنگ مردمی» و نقطه طلایی این استراتژی در روز سوم خرداد 1361 با آزادسازی غرورآفرین خرمشهر تجسم یافت.

پیش‌تر؛ از مهرماه سال 60، خیزش عظیم مردمی در جنگ آغاز شده بود و سه عملیات ثامن الائمه، طریق‌القدس و فتح‌المبین منجر به آزادی بخش‌های زیادی از سرزمین ما شده بود. با این حال، آزادی خرمشهر پرچمی غرورآفرین و نقطه عطف تعیین‌کننده دوران بود.

در واقع، آزادسازی خرمشهر که طی عملیات بیت‌المقدس انجام شد، فراتر از تحلیل نظامی، نیاز به ارزیابی اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی کلان دارد. چگونه وقتی الگوهای مورد آموزش و تجربه قرار گرفته، در دفاع از کشور بی‌اثر می‌شوند، یک فهم دفاعی و نظامی جدید از متن اراده‌ها و اندیشه‌های مردمی متولد می‌شود؟ جواب این سوال پیش از هر چیز در یک فهم بنیادین مستتر شده است: خرده‌توان‌های مردمی، با انباشت و امید، تبدیل به یک سیل عظیم می‌شوند که هیچ نیرویی را تاب مقاومت در مقابل آن نیست. امام خمینی با درک این نکته و اعتماد به نیروهای مردمی و انقلابی، ثمره هوشمندی سیاسی خود را در سوم خرداد سال 61 برای ایران به یادگار گذاشت.

اگر آزادسازی خرمشهر را، استخراج توانی ملی از ظرفیت‌های مردمی تلقی کنیم، سخنی به گزاف نگفته‌ایم. فرماندهان جوان، خلاق و خردمند آن دوره را ببینیم: حسن باقری، حسین خرازی، احمد کاظمی، مهدی باکری و احمد متوسلیان، در واقع برآیندی از تجربه‌های سیاسی، اجتماعی و مبارزاتی مردم ایران بودند. این استخراج توان ملی بسیار سودمندتر و بی‌ضررتر است نسبت به استخراج منابع طبیعی. در این الگو، استخراج نه تنها موجب کاستی منابع نمی‌شود که غنا و افزونی آن را نیز سرعت می‌بخشد.

درسی که امروز با گذشت 36 سال از آزادسازی خرمشهر به عنوان یک میراث ملی برای ما به یادگار مانده، همین استخراج توان ملی از ظرفیت‌های مردمی برای از عبور از موانع و از بین بردن مشکلات اصلی جامعه ایران است. مسائلی از قبیل فقر و محرومیت، شکاف گسترده اقتصادی بین شهر و روستا و فقدان امنیت اقتصادی برای روستاییان و عشایر تنها با یک عزم ملی و جامع، برگرفته از توان عظیم مردمی قابل حل است.

در واقع باید الگوی خرمشهر را به عنوان حماسه‌ای درخشان در تاریخی نه چندان دور روبروی خود ببینیم و به این سوال پاسخ دهیم: چه مفاهیمی همچون تمامیت ارضی ایران، می‌تواند همه مردم ما را با تمام توش و توان فکری و عملی زیر یک چتر جمع کند؟ بی‌شک یکی از جواب‌ها تحقق عدالت اجتماعی و بهره‌مندی عادلانه همه مردم در گوشه گوشه کشور از منابع و ثروت‌های ملی است.

صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر، با ماموریت خطیر و عظیم ایجاد امنیت اقتصادی و اجتماعی برای روستاییان و عشایر از طریق گسترش بیمه اجتماعی در روستا و شهرهایی با جمعیت زیر 20 هزار نفر، در واقع یکی از اهرم‌های نظام جمهوری اسلامی برای تحقق عدالت اجتماعی و توزیع عادلانه منابع است. این ماموریت منبعث از آرمان عدالت‌خواهی ملت ایران از مشروطه تا به امروز است. اعضای صندوق بیمه اجتماعی روستاییان، در تمامی سطوح باید خود را متصل و قرین به آرمان بلندبالای عدالت تعریف کنند. این مهم موجب می‌شود فعالیت‌ها و اقدامات در صندوق خستگی‌ناپذیر، مقدس و ارجمند شوند.روز سوم خرداد ماه ، همچنین روز صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان،روستائیان و عشایر نیز هست و تقارن این روز با سالروز آزادسازی خرمشهر برای نقشبندی عزمی راسخ و توجهی مستمر به آرمان عدالت می تواند الهام بخش باشد.

در گذشته چیزهایی هست که به قدری بزرگ می‌شوند، دیگر در حصار تنگ زمان نمی‌گنجند. سوم خرداد حماسه‌ای است که تنها متعلق به دیروز نیست، برای امروز و فردا هم هست. در این منطق دیگر فقط رزمنده‌ها و فرماندهان دلیر و فکور: باکری‌ها و خرازی‌ها و همت‌ها و… نیستند که شهر را فتح کردند، خرمشهر هر آینه فتح می‌شود با گام‌های نسلی که ایمان و امید را سرلوحه قرار دهند. اگر در اردیبهشت و خرداد سال 61 مساله ملت ایران ارتش بعث عراق بود و عملیات غرورآفرین بیت المقدس حاصل مجاهدت، صبر، تفکر و خلاقیت نسل جنگ؛ امروز و فردای ما باید در جست وجوی روزنه‌هایی باشد که درون دیوارهای سخت مشکلات در پی امید است و در تکاپوی راهی به رهایی. دیوارها و مشکلات هر قدر هم که سخت، روزنه هایی دارند که با خلاقیت و جست وجوی راه‌های نو کشف می‌شوند. آنگاه ما هم می‌توانیم خرمشهر را دوباره و دوباره فتح کنیم.

 

لینک کوتاه:

اشتراک گذاری:

برچسب ها

هیچ برچسبی برای این قسمت تعریف نشده است.
logo-1

تهران، ابتدای خیابان بهار شیراز، پلاک ۱۷۰

logo-4

سامانه پیامکی: 300027

logo-3
تلفن: 43351-021
logo-2
پست الکترونیک: info@roostaa.ir

صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر می‌کوشد به منظور بسط عدالت اجتماعی و جلوگیری از گسترش فقر، خدمات بیمه اجتماعی را به گونه‌ای گسترش دهد که منجر به افزایش کرامت انسانی و تقویت جایگاه اجتماعی جامعه هدف صندوق شود.

تمامی حقوق این سایت متعلق به صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان،روستائیان و عشایر می باشد. ©