مدیر صندوق اجتماعی بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر آذربایجان‌شرقی خبر داد؛ وصول ۴۴ میلیارد حق بیمه تا پایان سال ۹۶

مدیر صندوق اجتماعی بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر آذربایجان‌شرقی خبر داد؛ وصول ۴۴ میلیارد حق بیمه تا پایان سال ۹۶

نظری گفت: جلوگیری از مهاجرت بی رویه روستاییان به شهرها، کاهش اختلاف طبقاتی و ارتقاء سطح زندگی روستاییان و عشایر، تامین امنیت اجتماعی و بازتوزیع عادلانه درآمد از جمله اهداف فعالیت صندوق بیمه اجتماعی می باشد.


مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر آذربایجان شرقی در نشستی خبری با خبرنگاران به ارائه گزارش عملکرد سالانه و فعالیت های انجام شده و برنامه های پیش روی این صندوق پرداخت و با بیان اینکه کارگزاران، بیمه شدگان و اصحاب رسانه شرکای اجتماعی صندوق به شمار می روند گفت: جلوگیری از مهاجرت بی رویه روستاییان به شهرها، کاهش اختلاف طبقاتی و ارتقاء سطح زندگی روستاییان و عشایر، تامین امنیت اجتماعی و بازتوزیع عادلانه درآمد از جمله اهداف فعالیت صندوق بیمه اجتماعی می باشد.

محمدنظری، پرداخت دوبرابر سهم بیمه شده توسط دولت، امکان نقل و انتقال سوابق بیمه شده و دریافت مستمری پیری پس از ۱۵سال پرداخت حق بیمه با ۶۵سال سن را از ویژگی های صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر اعلام کرد و ابراز داشت: روستاییان و عشایر، کشاورزان غیرساکن در روستاها، کارکنان مراکز و شرکت های وابسته به سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی و نظام دامپزشکی، شاغلان فصلی و ساکنان شهرهای زیر۲۰هزار نفر جمعیت، رانندگان حمل بار و مسافر برون شهری در روستاها و شهرهای زیر ۲۰هزار نفر جمعیت، قالی بافان شهری وروستایی، مددجویان کمیته امداد و بهزیستی و مدیر و مربی مهد روستاها اقشاری هستند که می توانند به عضویت صندوق درآیند.

وی در ادامه خاطرنشان ساخت: طبق آمار موجود بایستی  ۳۶۱هزار و ۱۶۵ نفر به عنوان بیمه شده اصلی تحت پوشش این صندوق باشند که طبق آمار موجود تا پایان سال گذشته ۱۷۱هزار و ۱۸۷ نفر یعنی ۴۷ درصد جمعیت مشمول به عضویت صندوق درآمده اند.

نظری یادآور شد: تا پایان سال ۹۵ تعداد بیمه شدگان صندوق حدود۱۵۷ هزار نفر بود که خوشبختانه با اقدامات صورت گرفته و افزایش ۱2هزار نفر به تعداد بیمه شدگان در سال ۹۶، شاهد رشد بیش از ۸ درصدی در مجموع بیمه شدگان بودیم که با توجه به اینکه عضویت در بیمه اجتماعی بعنوان شاخصی از اشتغال جدید تلقی می شود پیشنهاد لازم برای احتساب و اعمال آمار بیمه شده های عضو صندوق روستائیان و عشایر به کارگروه اشتغال ارائه شده است.

 

شرط سنی ۱۸ تا ۵۰ سال

وی سنین مجاز برای عضویت در صندوق را ۱۸ تا۵۰ سال اعلام کرد و افزود: در سال های گذشته محدودیت سنی برای ثبت نام در صندوق وجود نداشت ولی از سال ۹۶ و با اجرای تبصره قانون بازنشستگی پیش از موعد، افراد بالای ۵۰ سال نمی توانند به عضویت صندوق درآیند.

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر آذربایجان شرقی، تابعیت جمهوری اسلامی ایران، انتخاب یکی از سطوح درآمد ماهانه توسط متقاضی، عقد قرارداد در یکی از کارگزاری های صندوق بیمه اجتماعی و پرداخت حق بیمه را از دیگر شرایط عضویت در صندوق اعلام کرد.

وی در مورد نحوه ثبت نام در صندوق نیز ابراز داشت: کارگزاری های رسمی صندوق در قالب انواع شرکت های تعاونی روستایی و عشایری و برخی شرکت های بخش خصوصی و نیز دهیاران مراجعی هستند که اقدام به ثبت نام متقاضیان بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر در مناطق مختلف استان می نمایند.

 

بانک کشاورزی، تنها بانک عامل صندوق بیمه اجتماعی

نظری ، بانک کشاورزی را تنها بانک عامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر در حال حاضر دانست و با بیان اینکه زیرساخت های لازم برای افزودن بانک رفاه و پست بانک به مجموع بانک های عامل صندوق و نیز استفاده از روش های اینترنتی پرداخت حق بیمه فراهم شده، تاکید کرد: حق بیمه بیمه شدگان به صورت سالانه، به شماره حساب سراسری ۶۰۰۶۰۹ بانک کشاورزی واریز می گردد که سایر روش های پرداخت نظیر تلفن همراه و دستگاه های خودپرداز بانکی نیز پیشنهاد شده است و در مورد روستاییان و عشایر این امکان وجود دارد که در دو قسط بیمه را پرداخت کنند.

وی همچنین در خصوص انواع مستمری های قابل ارائه در صندوق یادآور شد: مستمری پیری با ۱۵سال سابقه پرداخت حق بیمه و ۶۵سال سن، مستمری بازماندگان (فوت ناشی از کار) به شرط فوت در اثرحادثه ناشی از کار و مستمری از کارافتادگی از جمله مستمری های قابل پرداخت در صندوق می باشند.

 

وجود بیش از ۱۱هزار نفر مستمریبگیر

وی اضافه کرد: در این راستا ۵هزار و ۳۶نفر مستمری بازنشستگی پیش از موعد، ۲۵۷نفر مستمری از کارافتادگی و ۶هزار و ۲۲۵ نفر مستمری بازماندگان دریافت میکنند و در مجموع ۱۱هزار و ۵۱۸ نفر مستمریبگیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر استان هستند.

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر آذربایجان شرقی در ادامه با اشاره به اینکه محاسبه پرداخت حقوق برمبنای سطح درآمد صورت میگیرد گفت: طبق مصوبه اخیر مجلس، پرداخت حقوق بازنشستگان پیش از موعد براساس سنوات بیمهپردازی محاسبه خواهد شد.

وی تصریح کرد: در سال گذشته۵۶۲ نفر ادعای کارافتادگی نمودند که ۱۴۷ نفر از این مجموع در کمیسیون پزشکی تایید و به جمع حقوقبگیران صندوق افزوده و ۴۱۵ نفرشان در کمیسیون پزشکی حائز شرایط شناخته نشدند.

 

نامنویسی سیستمی از طریق سامانه «سبا»

نظری همچنین از آغاز نامنویسی سیستمی از طریق سامانه «سبا» از سال گذشته در راستای جمعآوری اوراق و کاهش کاغذبازی خبر داد و تصریح کرد: الکترونیکی شدن فرایند ثبتنام و ثبت پروندههای مستمری بازنشستگی، ازکارافتادگی و فوت توسط کارگزاریها، زمان رسیدگی به برخی پروندههای برقراری مستمری فوت را گاه از یکسال به یکماه کاهش داده است. وی همچنین افزود: در سال گذشته۱۰۰هزار کارت بیمه شده در تهران چاپ و به استان ارسال شد که براساس برنامه ریزیهای صورت گرفته در کمیته مرتبط کشوری، طی سالجاری تغییراتی در روش صدور و چاپ کارت بیمهشده با رویکرد صدور آنلاین هنگام ثبتنام اعضا و در محل کارگزاری اعمال میگردد.

وی دریافت کارنامه بیمه شدگان از طریق سایت www.roostaa.ir، پرداخت اینترنتی حق بیمه از طریق بانک عامل، ارائه فیش حقوقی برای فرد مستمریبگیر، آموزش ثبت الکترونیک پرونده فوت و بازنشستگی و ارسال پیامک اطلاعرسانی به بیمهشدهها در حین نامنویسی و قبل از موعد تمدید عضویت را از جمله اقدامات اخیر صندوق برشمرد و گفت: در سال گذشته مکلف بودیم برای متقاضیان بازنشستگی پیش از موعد به شرط ۱۰سال سابقه پرداخت و سن ۷۰سال مستمری پرداخت کنیم در حالیکه طبق قانون به صورت پلکانی عمل مینماییم به طوری که هرکس ۱۱سال سابقه پرداخت حق بیمه کامل داشته و سنش ۶۹سال باشد، میتواند تقاضای بازنشستگی پیش از موعد نماید. یعنی به ازای هر سال پرداخت بیمه بیشتر یک سال از شرط سنی بازنشستگی پیش از موعد کاسته میشود.

 

فعالیت ۹۲ کارگزاری در سطح استان

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر آذربایجان شرقی در ادامه این گفتگوی خبری با اشاره به فعالیت ۹۲کارگزاری در سطح استان اظهار داشت: در حال حاضر حق الزحمه کارگزاران به صورت ماهانه پرداخت می شود که در این راستا در سال گذشته ۲۱میلیارد ریال به کل کارگزاران استان پرداخت شد.

وی استقرار میز خدمت در روستاها، برگزاری نشست به صورت ماهانه در شهرستان ها با دعوت از کل کارگزاری های استان، رتبه بندی کارگزاران و تعیین یک کارگزاری به صورت کارگزار معین در هر شهرستان به عنوان رابط بین صندوق و دستگاه های اجرایی شهرستان  را از جمله برنامه های سال جاری صندوق عنوان و با اشاره به رویکرد مدیریت ارشد صندوق در حمایت از طرح‌های کارآفرینی در روستاها تصریح کرد: براساس برنامه‌های پیشنهادی مرکز تسهیلات ویژه‌ای برای اشتغال‌زایی و کارآفرینی در روستاهای استان از طریق ترغیب بیمه شدگان صندوق به نام نویسی در سامانه "کارا" و سایر روش ها در دست تدوین هست که اولویت استفاده از تسهیلات با اعضایی هست که دارای بیش از سه سال سابقه بیمه در صندوق باشند.

 

پرداخت ۳۴میلیارد تومان مستمری در سال گذشته

نظری میانگین نرخ تمدید پایدار حق بیمه در استان را ۶۱ درصد دانست و گفت: در سال گذشته۴۴میلیارد تومان حق بیمه در استان وصول و ۳۴میلیارد تومان به صورت انواع مستمری به واجدین شرایط پرداخت شد. 

وی در پایان با بیان اینکه آذربایجان شرقی رتبه اول در تعداد و درصد پوشش بیمه شدگان در سطح کشور و شهرستان مرند در تعداد بیمهشده با ثبت رکورد 17 هزار و 991 عضو و بستانآباد با ضریب پوشش 66/5 درصدی رتبه اول را در سطح استان دارند، گفت: هوراند، با تلاشهای مداوم فرماندار محترم و کارگزاریهای این شهرستان توانست به لحاظ درصد پوشش از رتبه ۲۱ به رتبه ۱۴ برسد که جای بسی تقدیر و تشکر دارد. نظری اظهار امیدواری کرد با رویکرد مدیرعامل جدید صندوق شاهد تعالی و تحول سازمانی و ارائه خدمات نوین به جامعه شمول صندوق باشیم.

لینک کوتاه:

اشتراک گذاری:

برچسب ها

هیچ برچسبی برای این قسمت تعریف نشده است.
logo-1

تهران، ابتدای خیابان بهار شیراز، پلاک ۱۷۰

logo-4

سامانه پیامکی: 300027

logo-3
تلفن: 43351-021
logo-2
پست الکترونیک: info@roostaa.ir

صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر می‌کوشد به منظور بسط عدالت اجتماعی و جلوگیری از گسترش فقر، خدمات بیمه اجتماعی را به گونه‌ای گسترش دهد که منجر به افزایش کرامت انسانی و تقویت جایگاه اجتماعی جامعه هدف صندوق شود.

تمامی حقوق این سایت متعلق به صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان،روستائیان و عشایر می باشد. ©