نشست مدیرعامل صندوق و مدیران پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی طرح جهاد دانشگاهی برای تامین مالی خرد بنگاه‌های روستایی بررسی شد

نشست مدیرعامل صندوق و مدیران پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی طرح جهاد دانشگاهی برای تامین مالی خرد بنگاه‌های روستایی بررسی شد

نمایندگان پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی جهاد دانشگاهی، در جلسه‌ای با مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر، طرح پیشنهادی خود را در خصوص توانمندسازی نیروی انسانی و کاهش فقر در روستاها ارائه کردند.


نمایندگان پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی جهاد دانشگاهی، در جلسه‌ای با مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر، طرح پیشنهادی خود را در خصوص توانمندسازی نیروی انسانی و کاهش فقر در روستاها ارائه کردند.

در ابتدای این نشست، نماینده جهاد دانشگاهی به بیان تجارب این نهاد در تدوین سند اشتغال روستایی در منطقه چالدران و چند روستای استان کرمانشاه پرداخت و نتایج حاصل را به بحث گذاشت. وی تاکید کرد: «تمامی طرح‌های اشتغال‌زایی و توانمندسازی روستایی، باید بر اساس قابلیت نیروی انسانی، وضعیت سرمایه‌های مالی و فیزیکی، اقلیم و… تهیه شود و ما با توجه به این مهم سند توسعه روستاها را طراحی کرده‌ایم.»

وی با برشمردن مدل‌های توسعه روستایی تجربه شده و بررسی‌های پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی جهاد دانشگاهی در قلعه‌گنج کرمان، روستاهای کرمانشاه و آذربایجان، خواستار حمایت صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان و روستائیان از سند اشتغال روستایی شد. نماینده جهاد دانشگاهی گفت: «این یک اقدام ملی است و می‌تواند چهره فقر را از روستاهای کشور بزداید و با ایجاد اشتغال و درآمد در روستاها، زمینه بسط و گسترش بیمه‌های اجتماعی در روستاها و مناطق عشایری را نیز فراهم کند.»

در ادامه این نشست، مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر پرسش‌هایی را از نمایندگان جهاد دانشگاهی مطرح کرد. واعظ‌مهدوی گفت: یکی از مشکلات ایده‌های نوین در مورد روستاها، تاکید بر منابع مالی طرح‌های پیشنهادی است در حالی‌که توانمندسازی، جلب مشارکت، راهنمایی و آموزش روستائیان نقش مهم‌تری در ایجاد اشتغال، افزایش درآمد و در نتیجه بیمه‌پذیری آنان دارد.

وی ادامه داد: بر این اساس، اولویت با آن دسته از طرح‌های اشتغال روستایی است که میزان جلب مشارکت و قدرت توانمندسازی بیشتری داشته باشد.

واعظ‌مهدوی با اشاره به فلسفه وجود صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر ادامه داد: تامین مالی خرد بنگاه‌های روستایی یکی از اولویت‌های ما است و صندوق بیمه اجتماعی روستائیان حمایت از طرح‌های راهگشا در این زمینه را وظیفه خود می‌داند. علاوه بر این، سایر نهادهای فعال در توسعه و اشتغال روستایی که برخی ذیل وزارتخانه تعاون، کار ورفاه اجتماعی قرار دارند و برخی در سایر دستگاه‌های اجرایی، طرح‌های مشارکت‌جویانه و دارای توجیه اقتصادی را مورد حمایت قرار می‌دهند.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر گفت: جذب سرمایه یا تقویت سرمایه‌های مالی موجود در مناطق کمتر توسعه‌یافته به مطالعات جدی‌تر نیاز دارد و در صورت رفع این نقص، زمینه همکاری صندوق با پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی جهاد دانشگاهی فراهم می‌شود.

در ادامه این نشست، دکتر سعید نایب، معاون اقتصادی و برنامه‌ریزی صندوق بیمه اجتماعی روستائیان آمادگی آن معاونت برای مطالعات مشترک با جهاد دانشگاهی در موضوع تامین مالی خرد بنگاه‌های روستایی را اعلام کرد که مورد استقبال نمایندگان جهاد دانشگاهی قرار گرفت.

نایب گفت: «از آنجا که توجه به مزیت‌های منطقه‌ای اهمیت بسیاری دارد، زمینه همکاری صندوق با پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی جهاد دانشگاهی وجود دارد. بر این اساس صندوق می‌تواند طرح‌های اشتغال‌زای تعاونی‌ها و یا طرح‌های آموزش و توانمندسازی روستائیان را از طریق معاونت‌های مربوطه در وزارتخانه و یا صندوق سرمایه‌گذاری امید و سایر بانک‌های عامل ذیل وزارتخانه مورد حمایت و پشتیبانی قرار دهد.»

لینک کوتاه:

اشتراک گذاری:

برچسب ها

هیچ برچسبی برای این قسمت تعریف نشده است.
logo-1

تهران، ابتدای خیابان بهار شیراز، پلاک ۱۷۰

logo-4

سامانه پیامکی: 300027

logo-3
تلفن: 43351-021
logo-2
پست الکترونیک: info@roostaa.ir

صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر می‌کوشد به منظور بسط عدالت اجتماعی و جلوگیری از گسترش فقر، خدمات بیمه اجتماعی را به گونه‌ای گسترش دهد که منجر به افزایش کرامت انسانی و تقویت جایگاه اجتماعی جامعه هدف صندوق شود.

تمامی حقوق این سایت متعلق به صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان،روستائیان و عشایر می باشد. ©