امضای تفاهم نامه همکاری میان صندوق بیمه اجتماعی روستائیان و سازمان میراث فرهنگی 2 واعظ مهدوی: از تولیدکنندگان صنایع دستی حمایت می کنیم

امضای تفاهم نامه همکاری میان صندوق بیمه اجتماعی روستائیان و سازمان میراث فرهنگی 2 واعظ مهدوی: از تولیدکنندگان صنایع دستی حمایت می کنیم

با امضای تفاهم نامه میان صندوق بیمه اجتماعی روستائیان، کشاورزان و عشایر با سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، هنرمندان و فعالان عرصه تولید صنایع دستی در روستاها، مناطق عشایری و شهرهای زیر 20 هزار نفر جمعیت تحت پوشش خدمات بیمه ای قرار می گیرند.


در آئین امضای تفاهم نامه همکاری میان صندوق بیمه اجتماعی رکوع (روستائیان، کشاورزان و عشایر) و سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، اعلام شد صنعتگران و هنرمندان صنایع دستی در روستاها، مناطق عشایری و شهرهای کوچک، تحت پوشش خدمات پایه بیمه قرار می گیرند.

در ابتدای این مراسم، محمدرضا واعظ مهدوی گفت: نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی یکی از دستاوردهای مهم جمهوری اسلامی است که در حقیقت نتیجه تجارب گسترده کشور برای گسترش عدالت در دو دهه نخست بعد از پیروزی انقلاب محسوب می شود.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی رکوع با اشاره به شکل گیری نهادهای متعدد اجتماعی در کشور ادامه داد: در روند نوشتن برنامه سوم توسعه، این جمع بندی حاصل شد که نهادهای اجتماعی با هم هماهنگ شوند و در نهایت، طبق تکلیف برنامه چهارم، دولت مکلف به ایجاد نظام جامع رفاه اجتماعی شد.

 واعظ مهدوی ادامه داد: هدف این ساختار پوشش بیمه های اجتماعی برای کل کشور است و این یعنی همه ایرانیان از خدمات بیمه بهره مند باشند چون اصل 29 قانون اساسی برخورداری از بیمه را حق همه ایرانیان می داند.

او با اشاره به سه لایه بیمه حمایتی، پایه و تکمیلی، بیمه پایه را رکن اصلی در نظام جامع رفاه دانست و افزود: در ساختار انگیزشی نیروی کار، بیمه پایه عامل بسیار مهمی است و از این رو، ملزم به گسترش آن هستیم.

 مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی رکوع گفت: در روستاها زمینه کارهای درآمدزا و توانمندساز وجود دارد که در صورت حمایت، می تواند کیفیت زندگی های روستایی را ارتقا دهد و صنایع دستی یکی از این ظرفیت ها است.

واعظ مهدوی تنوع فرهنگی سرزمین ایران و هنرهای برآمده از این تنوع را مورد اشاره قرار داد و گفت: صنایع دستی ارزش های تاریخی و فرهنگی گسترده ای دارد و طبیعی است که فعالان چنین حوزه مهمی، انتظار دارند حداقلی از ایمنی و تامین آتیه برایشان فراهم باشد. تفاهم نامه ای که در این جلسه به امضا می رسد، همین هدف را دنبال می کند. ما حمایت از تولیدکنندگان صنایع دستی را وظیفه خود می دانیم و امیدواریم حاصل همکاری دو سازمان، زمینه گسترش کار در حوزه صنایع دستی و پایداری مشاغل مرتبط با آن را فراهم کند.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی روستائیان، کشاورزان و عشایر به تشریح ویژگی خدمات صندوق پرداخت و ادامه داد: دولت در نظام رفاه و تامین اجتماعی برای روستائیان و عشایر ارزش و احترام زیادی قائل شده و خود جای کارفرما نشسته و سهم حق بیمه ایشان را تامین می کند. این امتیاز بزرگی است که به مشاغل روستایی و کشاورزی رسمیت می دهد و آنان را از بیمه و بازنشستگی بهره مند می کند.

واعظ مهدوی گفت: طبق تفاهمی که با سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی انجام دادیم از 4 خدمت اصلی نظام جامع تامین اجتماعی که عبارت است از بازنشستگی، از کار افتادگی بر اثر بیماری ها، فوت و درمان، صندوق بیمه اجتماعی ارائه سه خدمت به تولید کنندگان صنایع دستی در روستاها و مناطق عشایری را متقبل می شود و خدمت چهارم که درمان است توسط بیمه سلامت برای همگان تامین شده.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی روستائیان، کشاورزان و عشایر اضافه کرد: در اعداد و ارقام امسال، سهم هر کارگر برای برخورداری از خدمات تامین اجتماعی حدود 140 هزار تومان در ماه است در حالی که صندوق بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر با 20 هزار تومان در ماه افراد را بیمه می کند. البته طبیعی است که اعضای این صندوق مانند اعضای تامین اجتماعی خدمت نمی گیرند اما خدمتی که ارائه می شود ولی نسبت به یک هفتم پرداختی بسیار بیشتر است. در واقع اعضای صندوق بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر، یک هفتم اعضای صندوق تامین اجتماعی حق بیمه می پردازند اما 40 درصد خدمات مشابه دریافت می کنند که نشانه اهتمام دولت به ارتقای کیفیت زندگی در روستاها است.

لینک کوتاه:

اشتراک گذاری:

برچسب ها

هیچ برچسبی برای این قسمت تعریف نشده است.
logo-1

تهران، ابتدای خیابان بهار شیراز، پلاک ۱۷۰

logo-4

سامانه پیامکی: 300027

logo-3
تلفن: 43351-021
logo-2
پست الکترونیک: info@roostaa.ir

صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر می‌کوشد به منظور بسط عدالت اجتماعی و جلوگیری از گسترش فقر، خدمات بیمه اجتماعی را به گونه‌ای گسترش دهد که منجر به افزایش کرامت انسانی و تقویت جایگاه اجتماعی جامعه هدف صندوق شود.

آمار بازدید وب سایت:
  • 3,506
  • 3,868,219
تمامی حقوق این سایت متعلق به صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان،روستائیان و عشایر می باشد. ©