واعظ مهدوی: صنایع دستی در حوزه اشتغال و بیمه ارزش فراوانی دارد.

واعظ مهدوی: صنایع دستی در حوزه اشتغال و بیمه ارزش فراوانی دارد.

واعظ مهدوی گفت : دولت در نظام رفاه و تامین اجتماعی برای روستائیان و عشایر به عنوان کارفرما می باشد یعنی حق بیمه سهم کارگر را تامین می کند و این خیلی امتیاز بزرگی است در حقیقت به نوعی به جامعه روستاییان و عشایر احترام می گذارد .


مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی رکوع ( روستائیان ، کشاورزان و عشایر) در آئین امضای تفاهم نامه با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی یکی از دستاوردهای مهم سال های بعد از انقلاب اسلامی است که نتیجه تجارب گسترده کشور برای گسترش عدالت در دو دهه نخست  بعد از پیروزی انقلاب است  منجر به شکل گیری نهادهای متعدد اجتماعی شد که در برنامه سوم توسعه این جمع بندی حاصل آمد که این نهادها می بایست با هم هماهنگ شوند ، هدف این ساختار پوشش بیمه های اجتماعی برای کل کشور بوده و اینکه همه ی ایرانیان از خدمات بیمه بهره مند شوند. فصل 29 قانون اساسی برخورداری از بیمه را حق همه ی ایرانیان میداند که در واقع همان پوشش نیروی کار است. بنابراین در نظام لایه بندی تامین اجتماعی ما سه لایه را داریم، پایه اول که لایه حمایتی است، لایه دوم لایه بیمه های پایه و لایه سوم که لایه بیمه های تکمیلی خواهد بود. در واقع لایه های اول و سوم جزو لایه های اقماری هستند که اصلی ترین ارکان آن لایه بیمه ی های پایه می باشد و می بایست طبق اصل 29 قانون اساسی تحت پوشش قرار گیرند منتها یک سری اشخاص نمی توانند کار کنند آنها تحت پوشش کمیته امداد یا بهزیستی قرار می گیرند کسانی که دچار آسیب های ذهنی هستند، یتیم ها یا خانواده زندانیان می بایست تحت تکلف دولت قرار بگیرند .

وی افزود: بیمه پایه برای نیروی کار بسیار مهم است. محور هسته ی نظام تامین اجتماعی بیمه های پایه می باشد که بایستی در گسترش پیدا کنند در صندوق روستاییان مشاغلی داریم که اینها درآمد زا بوده و میتوانند توانمندسازی ایجاد نمایند و ظرفیت های زندگی روستایی را ارتقا دهند. صنایع دستی یکی از آن ظرفیت هاست. صنایع دستی در حوزه شغل و اشتغال و بیمه ارزش فراوانی دارد.

 به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل ، واعظ مهدوی مدیرعامل صندوق در جلسه امضای تفاهم نامه با سازمان میراث فرهنگی و گردشگری گفت: نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی یکی از دستاوردهای مهم سالهای بعد از انقلاب اسلامی است، در حقیقت تجارب گسترده کشور در سالهای بعد از انقلاب منجر به شکل گیری نهادهای متعدد اجتماعی شد که در برنامه سوم توسعه این جمع بندی حاصل آمد که این نهادها می بایست با هم هماهنگ شوند ، هدف این ساختار پوشش بیمه های اجتماعی برای کل کشور بوده و اینکه همه ی ایرانیان از خدمات بیمه بهره مند شوند. فصل 29 قانون اساسی برخورداری از بیمه را حق همه ی ایرانیان میداند که در واقع همان پوشش نیروی کار است. بنابراین در نظام لایه بندی تامین اجتماعی ما سه لایه را داریم، پایه اول که لایه حمایتی است، لایه دوم لایه بیمه های پایه و لایه سوم که لایه بیمه های تکمیلی خواهد بود. در واقع لایه های اول و سوم جزو لایه های اقماری هستند که اصلی ترین ارکان آن لایه بیمه ی های پایه میباشد و می بایست طبق اصل 29 قانون اساسی تحت پوشش قرار گیرند منتها یک سری اشخاص نمی توانند کار کنند آنها تحت پوشش کمیته امداد یا بهزیستی قرار می گیرند کسانی که دچار آسیب های ذهنی هستند، یتیم ها یا خانواده زندانیان می بایست تحت تکلف دولت قرار بگیرند .واعظ مهدوی خاطر نشان کرد: تاریخ ایران شاهد هنرنمایی های عظیم مردم در این حوزه بوده از فرش بهارستان که تاریخ گسترده ای داشته تا انواع هنرهای دیگر در این حوزه وجود داشته که احیای آنها ارزش های تاریخی و فرهنگی گسترده ای دارد طبیعی است که برای احیای آنها هنرمندانی که در این حوزه ها فعالیت دارند باید از یک ایمنی و تامین زندگی خوبی برخوردار شوند امیدواریم که این جلسه و تفاهم نامه ای که به امضا میرسد بتواند زمینه های گسترش کار را در حوزه صنایع دستی تعمیق و پایدار کرده و خدمات بیمه اجتماعی را بیش از گذشته در اختیار روستاییان عزیز کشورمان قرار دهد.

وی در ادامه گفت : به هر حال دولت در نظام رفاه و تامین اجتماعی برای روستاییان و عشایر به عنوان کارفرما می باشد یعنی حق بیمه سهم کارگر را تامین می کند و این خیلی امتیاز بزرگی است در حقیقت به نوعی به جامعه روستاییان و عشایر احترام می گذارد از بیمه و بازنشستگی آنها را بهره مند می نماید برای کسی که سی سال کار کند امنیت و ارزش و احترام قایل بوده و این ملهم به آموزهای دینی ما است. بنابراین تکلیف این است شهروندانی که کار می کنند و زحمت می کشند در هنگام پیری تامین بوده و بازنشستگی داشته باشند .

واعظ مهدوی افزود : خدمات اصلی نظام تامین اجتماعی چهار خدمت است که عبارتند از : بازنشستگی، از کار افتادگی بر اثر بیماری ها ، فوت و درمان ، سه خدمتی که در تفاهم نامه امروز تقبل می کنیم برای تولید کنندگان صنایع دستی در روستاها و عشایر بازنشستگی، از کار افتادگی و مستمری بازماندگان است خدمت چهارم که درمان هست تامین شده برای همگان و توسط بیمه سلامت ارائه می گردد.

وی عنوان کرد: امیدوارم این اقدام بتواند سازندگان خلاق و تولید کنندگان صنایع دستی را به ارتقا بالایی رسانده و در جهت گسترش کار یعنی عرضه و فروش محصولاتشان آنها را یاری دهد و بتوانیم همکاری هایی با شهرداری داشته و از شهرداری ها درخواست کنیم که شورای اسلامی شهر و روستا برای عرضه تولیدات روستاییان واحدهای صنایع دستی ایجاد کند برای اینکه عرضه محصولات بهتر انجام گیرد . تولید کنندگان صنایع دستی در تولید مشکلی ندارند مشکلات در فروش است و ما باید گلوگاه فروش را سیاست گذاری و مرتفع کنیم واحدهای مختصری ما در سیاست گذاری داریم به اونها دستور داده شده است که راههایی برای عرضه صنایع دستی ایجاد کنند.

لینک کوتاه:

اشتراک گذاری:

برچسب ها

هیچ برچسبی برای این قسمت تعریف نشده است.
logo-1

تهران، ابتدای خیابان بهار شیراز، پلاک ۱۷۰

logo-4

سامانه پیامکی: 300027

logo-3
تلفن: 43351-021
logo-2
پست الکترونیک: info@roostaa.ir

صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر می‌کوشد به منظور بسط عدالت اجتماعی و جلوگیری از گسترش فقر، خدمات بیمه اجتماعی را به گونه‌ای گسترش دهد که منجر به افزایش کرامت انسانی و تقویت جایگاه اجتماعی جامعه هدف صندوق شود.

آمار بازدید وب سایت:
  • 3,673
  • 3,888,148
تمامی حقوق این سایت متعلق به صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان،روستائیان و عشایر می باشد. ©