نشست مشترک روسای سازمان هدفمندی یارانه ها، هلال احمر و صندوق بیمه اجتماعی روستائیان برگزار شد مذاکره سه سازمان برای پرداخت حق بیمه روستائیان آسیب دیده از خشکسالی و زلزله

نشست مشترک روسای سازمان هدفمندی یارانه ها، هلال احمر و صندوق بیمه اجتماعی روستائیان برگزار شد مذاکره سه سازمان برای پرداخت حق بیمه روستائیان آسیب دیده از خشکسالی و زلزله

نشست مشترک هلال احمر، صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان،روستائیان و عشایر و سازمان هدفمندی یارانه ها برگزار شد


در نشست مشترک روسای سازمان هدفمندسازی یارانه ها، جمعیت هلال احمر با مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی، مقرر شد کمیته ای با بررسی ظرفیت های قانونی پرداخت خسارت به آسیب دیدگان حوادث طبیعی نظیر خشکسالی و زلزله تشکیل شود تا شیوه پرداخت حق بیمه خانوارهای روستائی و عشایر مناطق آسیب دیده از سوی دولت تعیین و به اجرا درآید.

به گزارش روابط عمومی صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر، در این نشست مشترک دکتر محمدرضا واعظ مهدوی، مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر گفت: در شرایط فعلی کشور بویژه با توجه به فشار ناشی از تحریم های ناعادلانه، یکی از مهمترین راهکارهای تعمیم و گسترش خدمات اجتماعی است تا ضربه پذیری گروه های کم درآمد کاهش یابد.

وی افزود: 21 میلیون نفر از جمعیت کشور یا بعبارتی 6 میلیون و 800 هزار خانوار کشور در مناطق روستایی و عشایری زندگی می کنند که این افراد جزو محروم ترین گروه های کشور هستند. بنابر مطالعات انجام شده درآمد روستائیان بطور میانگین یک میلیون و 200 هزار تومان است که 55 درصد کمتر از شهرنشینان است . همچنین این درآمد در مناطق مختلف دچار نوسان است به گونه ای که در میان شهرستان های مختلف کشور تا 320 درصد در نوسان است.

واعظ مهدوی با تاکید براینکه یکی از مهمترین راهکارهای مهم برای پوشش آسیب های اجتماعی گسترش چتر بیمه است، گفت: بیمه ضریب امنیتی حداقلی برای مردم برابر حوادث غیرمترقبه ایجاد می کند. یکی از اهداف اجرای برنامه هدفمندی یارانه ها گسترش چتر بیمه بوده است. زیرا بیمه می تواند از بسیاری از مسایل و آسیب های اجتماعی جلوگیری کند. با توجه به اینکه صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر دستاورد انقلاب اسلامی است و راهکاری بدیع در میان کشورهای جهان برای ساماندهی موضوع بیمه روستائیان بشمار می آید، می توانیم از این پتانسیل بخوبی استفاده کرد.

مدیر عامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر گفت: در حال حاضر خدمات ارائه شده از سوی دولت برای حمایت از کشاورزان و روستائیان در مناطقی که این افراد دارای درآمد هستند نفوذ کرده است ولی گروه های کم برخوردار بدلیل ضعف مالی شدید نتوانسته اند استفاده کنند. بررسی های ما نشان می دهد که حوادثی نظیر خشکسالی و زلزله باعث شده است که روستائیانی که چند سال حق بیمه خود را به صندوق پرداخت کرده بودند برای استمرار بیمه خود دچار مشکل شده اند و سرمایه گذاری آنان برای آینده به خطر افتاده است. لذا ما درخواست داریم که جمعیت هلال احمر در بررسی خسارات این حوادث، موضوع پرداخت حق بیمه این افراد را تا زمان بازگشت شرایط عادی به مناطق آسیب دیده از خشکسالی و زلزله را محاسبه و به این صندوق پرداخت کند تا مشکلی در استمرار بیمه خانوارهای مشمول و بیمه شده اتفاق نیفتد.

وی افزود: درخواست دیگر ما این است که 1600 میلیارد تومان حق السهم دولت در موضوع بیمه اجتماعی 3 میلیون  و 400 هزار خانوار فاقد بیمه از محل هدفمندی یارانه ها تامین شود.

واعظ مهدوی گفت: سومین درخواست ما این است که 1650 میلیارد تومان حق بیمه سهم دولت که تاکنون به این صندوق تخصیص داده نشده است، پرداخت شود.

در ادامه این نشست دکتر ایزدی رئیس سازمان هدفمند سازی یارانه ها با حمایت از اقدامات انجام شده برای بیمه روستائیان و کشاورزان گفت: تلاش خواهیم کرد تا مطالبات معوق مانده صندوق از دولت را در قالب ماده 57 انجام دهیم. همچنین فعالیت مشترکی با سازمان هلال احمر برای جبران خسارت ناشی از حوادث طبیعی را به انجام خواهیم رساند.

دکتر پیوندی رئیس جمعیت هلال احمر نیز با استقبال از پیشنهاد ارائه شده گفت: ما آماده هستیم در صورتی که اطلاعات و آمار افراد تحت پوشش صندوق بیمه اجتماعی در مناطق آسیب دیده ارائه شود، نسبت به اقدامات جبرانی برای این گروه ها برنامه ریزی کند.

در پایان این نشست مقرر شد، در اسرع وقت نسبت به تنظیم و امضای تفاهم نامه مشترک بین جمعیت هلال احمر، سازمان هدفمندی یارانه ها و صندوق بیمه اجتماعی اقدام لازم انجام گیرد. همچنین با تشکیل کمیته ای متشکل از مدیر صندوق بیمه اجتماعی در استان ها و نمایندگان ستاد حوادث غیر مترقبه و جمعیت هلال احمر مناطق آسیب دیده و بحرانی شناسایی شده و تحت پوشش خدمات حمایتی قرار گیرند.

لینک کوتاه:

اشتراک گذاری:

برچسب ها

هیچ برچسبی برای این قسمت تعریف نشده است.
logo-1

تهران، ابتدای خیابان بهار شیراز، پلاک ۱۷۰

logo-4

سامانه پیامکی: 300027

logo-3
تلفن: 43351-021
logo-2
پست الکترونیک: info@roostaa.ir

صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر می‌کوشد به منظور بسط عدالت اجتماعی و جلوگیری از گسترش فقر، خدمات بیمه اجتماعی را به گونه‌ای گسترش دهد که منجر به افزایش کرامت انسانی و تقویت جایگاه اجتماعی جامعه هدف صندوق شود.

آمار بازدید وب سایت:
  • 548
  • 3,871,849
تمامی حقوق این سایت متعلق به صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان،روستائیان و عشایر می باشد. ©