برگزاری جلسه استماع نخستین گزارش عملکرد یکساله صندوق واعظ مهدوی: گزارش دهی منظم از ویژگی های حمکرانی خوب است

برگزاری جلسه استماع نخستین گزارش عملکرد یکساله صندوق واعظ مهدوی: گزارش دهی منظم از ویژگی های حمکرانی خوب است

جلسه شورای مدیران صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر، با محوریت بررسی چارچوب های گزارش عملکرد یکساله صندوق برگزار شد. در ابتدای این نشست، مدیر عامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و ...


جلسه شورای مدیران صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر، با محوریت بررسی چارچوب های گزارش عملکرد یکساله صندوق برگزار شد.

در ابتدای این نشست، مدیر عامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر با اشاره به تقابل دو رویکرد بازارگرا و نهادگرا در اقتصاد ایران گفت: عده ای مدام دولت را تشویق می کنند که اقتصاد را به حال خود رها کند، چون دست نامرئی بازار در نهایت به تعادل می انجامد در حالی که تجربه نشان داده نیروهای بازار فاقد توان کنترل قیمت ها و حل مسائل هستند.

دکتر واعظ مهدوی ادامه داد: در مقابل رویکرد بازارگرا، رویکرد نهادگرا وجود دارد که به نظر می رسد با آموزه های دینی نیز سازگاری بیشتری دارد چون به وضعیت انسان ها توجه بیشتری دارد.  

او با اشاره به رفتار امیرالمومنین (ع) در مقابل یک فقیر مسیحی گفت: حضرت علی والیان جامعه اسلامی را سرزنش می کند و می گوید مسئولیت این انسان هم به گردن شماست و در مقابل او وظایفی برعهده دارید.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی رکوع در ادامه رویکرد حمکرانی خوب را یکی از دستاوردهای اقتصاد مردمگرا خواند و افزود: حکمرانی خوب هفت محور اصلی دارد که شامل  شفافیت، پاسخگویی، مسئولیت پذیری، تفویض اختیار و تمرکز زدایی، مدیریت محلی، عدالت و گزارش دهی هستند.

واعظ مهدوی در توضیح محور آخر، به تشریح دلایل اهمیت گزارش دهی پرداخت و ادامه داد: گزارش های منظمی که با مبانی علمی تهیه شده، هزینه های هماهنگی در دستگاه ها را به شدت کاهش می دهد و از این رو یکی از اجزای حکمرانی خوب تلقی میشود.

 او با بیان اینکه ارائه چنین گزارش هایی در بین دستگاه های کشور کمتر مرسوم است، به لزوم تدوین گزارش های استاندارد در صندوق بیمه اجتماعی اشاره کرد و گفت: متاسفانه در سراسر کشور یک گزارش جامع از وضعیت روستاها وجود ندارد و در این شرایط، تدوین گزارش هایی که حداقل وضعیت بیمه ای روستائیان و کشاورزان را نشان دهد، اهمیت دوچندانی می یابد.

مدیر عامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر افزود: از مدتی پیش تنظیم گزارش های عملکرد در دستور کار قرار گرفت و تلاش شد این گزارش ها از ساختار فانتزی و تبلیغاتی بیرون بیایند و به گزارش قابل استناد، دقیق و شفاف بدل شوند.

واعظ مهدوی گفت: اکنون ساختار و رئوس نخستین گزارش سالیانه صندوق آماده شده و در این جلسه ارائه خواهد شد تا قسمت های گوناگون به بررسی و تحلیل داده ها، آمارها و گزارش های مرتبط با خود بپردازند.

مقایسه عملکرد صندوق ها با یکدیگر

در ادامه جلسه، حسین هنجنی، مشاور مدیرعامل، به بیان چارچوب های کلی گزارش عملکرد سالانه پرداخت و گفت: هدف از گزارش های سالانه سنجش خودمان و نوع عملکردمان است و بنابراین گزارش های تنظیمی باید تصویر جامع و شفافی از فعالیت های صندوق به دست دهد.

او درباره اهمیت ارائه چنین گزارش هایی به تعیین استراتژی های مورد استفاده و امکان بازنگری در آنها اشاره کرد و ادامه افزود: چنین گزارشی چالش ها، موفقیت ها، کامیابی و ناکامی های ما را به خوبی نشان می دهد. این گزارش ها از ارائه گزارش های پراکنده جلوگیری می کند ضمن آنکه امکان پاسخگویی به نهادهای نظارتی را هم به دست می دهد.

هنجنی ساختار کلی نخستین گزارش عملکرد سالانه صندوق بیمه اجتماعی رکوع را چنین برشمرد: در هشت حیطه حکمرانی، تحلیل وضعیت جامعه هدف صندوق، گسترش پوشش بیمه ای، پایداری منابع و سرمایه گذاری، منابع انسانی، ساختار تشکیلات و آموزش، محاسبات بیمه ای (اکچوئری)، شاخص بهره وری و ارزیابی عمومی دستگاه ها و مقایسه استانی، عملکرد صندوق در سال 1396 بررسی شد.

مشاور مدیرعامل در ادامه از حضار خواست با مطالعه گزارش تهیه شده، نقطه نظرات خود را بیان کنند تا نخستین گزارش سالانه صندوق در چند هفته آینده منتشر شود.

لینک کوتاه:

اشتراک گذاری:

برچسب ها

هیچ برچسبی برای این قسمت تعریف نشده است.
logo-1

تهران، ابتدای خیابان بهار شیراز، پلاک ۱۷۰

logo-4

سامانه پیامکی: 300027

logo-3
تلفن: 43351-021
logo-2
پست الکترونیک: info@roostaa.ir

صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر می‌کوشد به منظور بسط عدالت اجتماعی و جلوگیری از گسترش فقر، خدمات بیمه اجتماعی را به گونه‌ای گسترش دهد که منجر به افزایش کرامت انسانی و تقویت جایگاه اجتماعی جامعه هدف صندوق شود.

آمار بازدید وب سایت:
  • 604
  • 4,125,994
تمامی حقوق این سایت متعلق به صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان،روستائیان و عشایر می باشد. ©