پوشش صدرصدی بیمه اجتماعی در نخستین روستای پاک خراسان رضوی

پوشش صدرصدی بیمه اجتماعی در نخستین روستای پاک خراسان رضوی

مشاور وزیر کشور در امور بانوان و خانواده و اعضای کارگروه زنان و خانواده استانداری های خراسان رضوی و فارس از روستای ازغد از توابع شهر طرقبه نخستین روستای پاک استان بازدید کردند.


به گزارش روابط عمومی ، روستای ازغند 190 خانوار ( 444 نفر ) جمعیت دارد و هفت شاخص عاری از بیکار، عاری از اعتیاد، عاری از بیسوادی، دوستدار کتاب، پوشش صد درصدی بیمه اجتماعی کشاورزان ، روستاییان وعشایر ، عاری از طلاق و برخورداری از سازمانهای مردم نهاد فعال را کسب کرده است.

ازجمعیت 190 خانواری روستای ازغد 117 خانوار تحت پوشش بیمه اجتماعی کشاورزان،روستاییان وعشایر، 63 خانوار تحت پوشش تامین اجتماعی و نیروهای مسلح بوده و 10 خانوار نیز فاقد شرایط عضویت در صندوق می باشند.   صد درصد جمعیت بزرگسال روستای ازغد شاغل هستند. این مشاغل شامل باغداری، دامداری، پرورش طیور، پرورش زنبورعسل، تولید خشکبار و عرق گیری است.

همه افراد زیر 65 سال ساکن ازغد باسواد هستند، هیچ فرد معتادی در این روستا وجود ندارد و همچنین کتابخانه ای در آن دایر است که همه اهالی روستا عضو آن هستند.

سالانه 60 میلیون نفر در شهرهای طرقبه و شاندیز تردد دارند لذا سمن های فعالی در حوزه پاکسازی محیط و حفاظت از محیط زیست در ازغد و سایر روستاهای منطقه شکل گرفته است.

ازغد در فاصله ۲۵ کیلومتری غرب مشهد، ۲۰ کیلومتری شهر طرقبه و دامنه شمالی بینالود قرار دارد. قدمت این روستا به پیش از اسلام می رسد و وجود چندین گورستان تاریخی از جمله گورستان گبرها، سنگ مزارهای حاوی سنگ نوشته عبری و سنگ نگاره های کنار رودخانه سندی بر سابقه چندین هزار ساله ازغد است. عزاداریهای باشکوه ماه محرم از رسوم ویژه این روستا است بطوری که هیات ازغدیهای مقیم مشهد در این ایام به روستا مهاجرت و عزاداری باشکوهی برگزار می کنند. در این روستا مسجد جامعی وجود دارد که گفته می شود پی ریزی آن مربوط به پیش از اسلام است .

"طرح روستای پاک"با ابتکار دفتر امور زنان و خانواده معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی از سال 1396 برای نخستین بار در کشور اجرا شد. سال نخست اجرای طرح 50 روستا و در سال دوم 100 روستا در حوزه اجرایی آن قرار گرفتند.

لینک کوتاه:

اشتراک گذاری:

برچسب ها

هیچ برچسبی برای این قسمت تعریف نشده است.
logo-1

تهران، ابتدای خیابان بهار شیراز، پلاک ۱۷۰

logo-4

سامانه پیامکی: 300027

logo-3
تلفن: 43351-021
logo-2
پست الکترونیک: info@roostaa.ir

صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر می‌کوشد به منظور بسط عدالت اجتماعی و جلوگیری از گسترش فقر، خدمات بیمه اجتماعی را به گونه‌ای گسترش دهد که منجر به افزایش کرامت انسانی و تقویت جایگاه اجتماعی جامعه هدف صندوق شود.

تمامی حقوق این سایت متعلق به صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان،روستائیان و عشایر می باشد. ©