رونمایی از یک پروژه اجتماعی منحصر بفرد*

رونمایی از یک پروژه اجتماعی منحصر بفرد*

در حالی‌که اغلب خبرهای مربوط به سفر رییس‌جمهور محترم به استان سمنان بر افتتاح یا کلنگ‌زنی پروژه‌های بزرگ اقتصادی متمرکز بود، در همین سفر یک پروژه بزرگ  اجتماعی نیز توسط ریاست محترم جمهوری رونمایی شد؛ اهداء ...


در حالی‌که اغلب خبرهای مربوط به سفر رییس‌جمهور محترم به استان سمنان بر افتتاح یا کلنگ‌زنی پروژه‌های بزرگ اقتصادی متمرکز بود، در همین سفر یک پروژه بزرگ  اجتماعی نیز توسط ریاست محترم جمهوری رونمایی شد؛ اهداء نمادین احکام بازنشستگی تعدادی از روستاییان که دوره بیمه‌پردازی خود را طی کرده بودند به دست دکتر روحانی، برای نخستین بار در دولت دوازدهم انجام شده است. در قالب این طرح، برای نخستین بار روستاییان حقوق بازنشستگی را عزتمندانه دریافت می‌کنند. مستمری‌ای که اگرچه از نظر مبلغ چندان چشمگیر نیست، لکن از آنجا که ثمره پس‌انداز مشترک روستاییان و مشارکت دولت در دوره بیمه‌پردازی بوده است، حداقلی از آینده روستاییان و عشایر زحمتکش کشور را تامین خواهد کرد.
بیمه که فرایندی از پس انداز  مشترک کارگران  و کارفرمایان در دوران جوانی نیروی کار برای تامین دستمزد عزتمندانه در دوران پیری است، در روستاها به دلیل فقدان کارفرما معوق مانده و در اغلب کشورها با مشکل اجرایی مواجه است. در ایران، بر اساس قانون نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی، در ابتکاری منحصر به فرد، دولت به جانشینی کارفرمایان در روستاها، تامین حق بیمه سهم کارفرمایی را تقبل کرده و عملیات بیمه اجتماعی عشایر و روستاییان از سال ۱۳۸۴ در کشور آغاز شده است.  
اینک در آستانه چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی،  بیش از ۳۵ هزار نفر از روستاییان و عشایر به افتخار بازنشستگی نائل شده و بیش ۳۰۰۰میلیارد ریال سالیانه حقوق بازنشستگی خود را دریافت می‌کنند. 
گسترش بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر، دریچه‌ای بر تحقق نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی در کشور ، و طلیعه بخش امنیت اجتماعی و آرامش خاطر و اطمینان به آینده در جمهوری اسلامی ایران است. آینده ای مطمئن که در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی انشالله در این سرزمین تمدن ساز محقق خواهد شد.

 

محمدرضا واعظ مهدوی
مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر

 

* منتشر شده در روزنامه شرق، یکشنبه 18 آذر 1397، صفحه یک

لینک کوتاه:

اشتراک گذاری:

برچسب ها

هیچ برچسبی برای این قسمت تعریف نشده است.
logo-1

تهران، ابتدای خیابان بهار شیراز، پلاک ۱۷۰

logo-4

سامانه پیامکی: 300027

logo-3
تلفن: 43351-021
logo-2
پست الکترونیک: info@roostaa.ir

صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر می‌کوشد به منظور بسط عدالت اجتماعی و جلوگیری از گسترش فقر، خدمات بیمه اجتماعی را به گونه‌ای گسترش دهد که منجر به افزایش کرامت انسانی و تقویت جایگاه اجتماعی جامعه هدف صندوق شود.

آمار بازدید وب سایت:
  • 312
  • 4,189,193
تمامی حقوق این سایت متعلق به صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان،روستائیان و عشایر می باشد. ©