فیروزه صابر در پانزدهین نشست توسعه روستایی مطرح کرد توانمندسازی جوامع محلی بجای تزریق پول

فیروزه صابر در پانزدهین نشست توسعه روستایی مطرح کرد توانمندسازی جوامع محلی بجای تزریق پول

پانزدهمین جلسه از سلسله نشست های توسعه روستایی در صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر به بررسی تجربه بنیاد توسعه کارآفرینی زنان و جوانان در استان سیستان و بلوچستان اختصاص داشت.


پانزدهمین جلسه از سلسله نشست های توسعه روستایی در صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر به بررسی تجربه بنیاد توسعه کارآفرینی زنان و جوانان در استان سیستان و بلوچستان اختصاص داشت.

در این نشست، خانم فیروزه صابر، مدیر پروژه «توسعه جامعه محلی دشتیاری»، رویکردهای این طرح را چنین شرح کرد: ما در حاشیه شهر زاهدان، توسعه اجتماع‌محور را دنبال کردیم که شش اثر فوری به دنبال دارد: توسعه مهارت و قابلیت و در نتیجه دارایی افراد، مشارکت آنان در توسعه محله یا منطقه، افزایش توان مذاکره و چانه زنی، تاثیرگذاری جامعه محلی در برنامه های توسعه، افزایش سطح دانش و تجربه افراد و در نهایت نهادینه سازی مشارکت محلی در قالب سازمانهای مردم‌نهاد.

وی ادامه داد: توان‌افزایی جامعه محلی، افراد را قادر می‌سازد تا از دارایی های مادی و مهارتی خود به شکل بهینه استفاده کنند و کیفیت زندگی‌شان را ارتقا دهند.

خانم صابر به تجربه «خانه هدی» در زاهدان اشاره کرد و گفت: با همین نگاه، توانمندسازی زنان را به عنوان مدیران خانه و تربیت‌کننده فرزندان در حاشیه شهر زاهدان مدنظر قرار دادیم که نتایج خیره‌کننده و بسیار موفقی داشت.

عضو بنیاد توسعه و کارآفرینی زنان و جوانان با برشمردن موفقیت‌های خانه هدی در زاهدان ادامه داد: به پیشنهاد دکتر واعظ‌مهدوی قرار شد تجربه توانمندسازی جامعه محلی را به صورت پایلوت در دشتیاری سیستان و بلوچستان به اجرا درآوریم.

صابر گفت: به این منظور نقشه راهی در 10 بند طراحی شد: بسترشناسی، معرفی طرح به جامعه محلی، اعتمادسازی، شناسایی ذی‌نفعان و اطلاع‌رسانی، برگزاری جلسات توجیهی، تشکیل گروه های خودیار، آغاز آموزش های مهارتی و اجتماعی، ایجاد صندوق پس‌انداز خرد، تسریع در دسترسی به بازار و در نهایت شکل‌گیری نهاد بومی و پایدارسازی آن.

فیروزه صابر به پتانسیل بالای سوزن‌دوزی در زنان بلوچ اشاره کرد و افزود: با مشارکت خود مردم، فرصت‌های کسب و کار در منطقه شناسایی شد و دیدیم که بازار محصولات سوزن‌دوزی به سرعت در حال گسترش است و بنابراین مدل های خود را بر توسعه این فعالیت متمرکز کردیم.

او، آموزش، تهیه مواد اولیه، نظارت بر کیفیت، روزآمدسازی طراحی، قیمت‌گذاری مناسب و بازارسازی را حلقه های زنجیره تسهیل‌گری در دشتیاری خواند که به ارتقاء همه شاخص های جامعه محلی منجر شد.

صابر تشکیل صندوق‌های پس‌انداز خرد را یکی از دستاوردهای این طرح دانست و گفت: برخلاف تصور عموم، خیلی از اوقات تزریق پول نمی‌تواند به موتور محرک توسعه تبدیل شود و حتی می‌تواند برخلاف هدف اولیه، زمینه‌های کار و ابتکار و خلاقیت را از بین ببرد. تجربه‌های ما نشان داده که وقتی جامعه محلی توانمند می‌شود، خود می‌تواند منابع مالی خرد را به یک جریان مالی قابل اعتنا تبدیل کند و در این شرایط، تزریق پول از طرف دولت یا نهادها و افراد و… جنبه شتاب‌دهنده می‌یابد و از احتمال تخریب آن کاسته می‌شود.

فیروزه صابر در جمع‌بندی تجربه توانمندسازی جامعه محلی دشتیاری، به تشکیل 6 گروه با 120 عضو اشاره کرد و ادامه داد: بنیاد به تجربه دریافته است که توانمدسازی جامعه محلی، در کنار هماهنگ‌سازی نهادهای موجود در منطقه مانند سمن‌ها، تعاونی‌ها یا گروه‌های صنفی، ترسیم دورنمای همکاری و مشارکت و بازاریابی یا بازارسازی، می‌تواند پتانسیل‌های موجود در بسیاری از مناطق محروم و فقیر کشور را فعال کند که نتیجه آن، زدودن چهره فقر از سیمای این مناطق است.

وی با تشکر از واعظ‌مهدوی خواستار ترویج این الگو توسط صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر شد.

لینک کوتاه:

اشتراک گذاری:

برچسب ها

هیچ برچسبی برای این قسمت تعریف نشده است.
logo-1

تهران، ابتدای خیابان بهار شیراز، پلاک ۱۷۰

logo-4

سامانه پیامکی: 300027

logo-3
تلفن: 43351-021
logo-2
پست الکترونیک: info@roostaa.ir

صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر می‌کوشد به منظور بسط عدالت اجتماعی و جلوگیری از گسترش فقر، خدمات بیمه اجتماعی را به گونه‌ای گسترش دهد که منجر به افزایش کرامت انسانی و تقویت جایگاه اجتماعی جامعه هدف صندوق شود.

تمامی حقوق این سایت متعلق به صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان،روستائیان و عشایر می باشد. ©