در نشست هفتگی توسعه روستایی مطرح شد توسعه گیاهان دارویی توسعه روستاها را دربردارد

در نشست هفتگی توسعه روستایی مطرح شد توسعه گیاهان دارویی توسعه روستاها را دربردارد

مجری طرح گیاهان دارویی در جهاد کشاورزی توجه به تولید گیاهان دارویی در روستاها را یکی از مهم ترین عوامل توسعه روستایی می داند.


به گزارش روابط عمومی، حسین زینلی مجری طرح گیاهان دارویی در جهاد کشاورزی به همراه محسن ناصری، رئیس مرکز تحقیقات کارآزمایی بالینی طب سنتی ایران در دانشگاه شاهد از مهمانان جلسات توسعه روستایی در صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر بودند که به بحث اهمیت توجه به تولیدات گیاهان دارویی جهت توسعه روستاها پرداختند.

محسن ناصری یکی از مزیت های مهم روستاها را امکان کشت و تولید گیاهان دارویی دانست که توسعه و توجه به آن می تواند نقش مهمی در توسعه و اشتغال زایی در روستاها داشته باشد.
او با بیان اینکه قبل از ورود و گسترش طب غربی به آسیا و ایران، هر کشوری روش خودش را در طب، سلامت و پیشگیری داشت گفت: در آسیا طب و شیوه علمی ابن سینا تسلط داشت. 
بنا بر گفته او یکی از مزایای طب سنتی این است که به بحث پیشگیری توجه دارد چون سالم زیستن برایش مهم است و به سبک و روش زندگی توجه دارد.

او همچنین افزود: دستورالعمل های طب سنتی معطوف به این است که چگونه زندگی کنیم که بیمار نشویم و سالم زندگی کنیم نه اینکه بخواهد روی بیماری ها سرمایه گذاری کند.
رئیس مرکز تحقیقات کارآزمایی بالینی طب سنتی ایران در دانشگاه شاهد  با اشاره به اینکه قرن چهارم یکی از صادرات مهم در ایران در بخش گیاهان دارویی بوده است گفت: ایران 1800 گونه گیاه دارویی دارد از این رو می توان گفت یکی از علل آبادی روستاها در ایران امکان کشت و تولید گیاهان دارویی بوده است. اما متأسفانه اکنون روستاهای ما از تولید فاصله گرفته و تبدیل به مصرف کننده شده اند.

رئیس مرکز تحقیقات کارآزمایی بالینی طب سنتی ایران با بیان اینکه هند بعد از سال ها کار در حوزه طب سنتی به این نتیجه رسیده اند که این طب ظرفیت جهانی شدن را دارد افزود: از این رو این بخش به شذت مناسب برای سرمایه گذاری است.

 او با اشاره به وضعیت کنونی ارز در کشور، گفت: وضعیت به وجود آماده، محصولات داخلی را با استقبال مواجه کرده است.
 

در بحث گیاهان دارویی ایران می تواند دنیا را به خود نیازمند کند
 
در ادامه جلسه حسین زینلی مجری طرح گیاهان دارویی در جهاد کشاورزی با بیان اینکه کارشناسان جهاد کشاورزی نقشه روستاها را بر اساس پوشش گیاهان دارویی تهیه کرده اند گفت: اکنون در تلاش هستیم تا با تجار ارتباط برقرار کنیم.
او دو مسئله غذا و دارو را مسئله اساسی امروز در کشور دانست که با تحریم ها دچار بحران شده است، زینعلی بحران موجود در غذا و دارو را نتیجه عدم توجه جدی به این دو مسئله دانست که اکنون با کوچکترین مشکلی وارد بحران می شوند.
حسین زینلی در ادامه افزود: وظیفه ما این است که در وهله اول نیازهای اولیه کارخانه های تولید داروهای گیاهی را تهیه کنیم. 
او با تایید اینکه داروهای گیاهی در موارد بسیاری دارای  صرفه و مزایای اقتصادی است شرح داد: گیاهانی در کشور داریم که که فقط در ایران وجود دارند و رشد می کنند که این گیاهان شامل ۱۷۲۸ مورد می شود.
او در ادامه گفت: باید از این گیاهان حفاظت بشود و نگذاریم دزدیده بشود و به جاهایی دیگر برود تا صرفه اقتصادی آن از بین نرود.

او زیره سیاه را مثال زد که شرایط کِشت آن از زعفران ساده تر است و به راحتی و با کمترین آب رشد می کند اما صرفه اقتصادی آن می تواند از زعفران بیشتر باشد.

مجری طرح گیاهان دارویی در جهاد کشاورزی با اشاره به زیره سبز آن را برندی ایرانی دانست که اکنون به خاطر کم توجهی، ایران این برند را از دست داده است.

او با بیان اینکه کارشناسان جهاد کشاورزی با شناسایی نقطه به نقطه روستاها، پتانسیل گیاهی آنها را شناسایی کرده اند گفت: بر این اساسا ما به این نتیجه رسیده ایم که کشور را بر اساس این پتانسیل ها قطب بندی کنیم مثل اینکه اکنون خراسان قطب تولید زعفران در ایران است.

زینلی قیمت بالای گیاهان دارویی در کشور را به خاطر عدم وجود یک مکانیزم موثر عنوان کرد و خواست تا با ایجاد حلقه بین پتانسیل های روستایی و امکان تولید و صادرات گیاهان دارویی به حرکت این چرخه با هدف توسعه روستاها یاری شود.

مجری طرح گیاهان دارویی در جهاد کشاورزی از مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر خواست تا با اختصاص اعتبار به جریان تولید گیاهان دارویی در روستاها به هدف توسعه روستاها جامه عمل بپوشانند.

او با تاکید بر اینکه در بحث گیاهان دارویی ایران پتانسیل و دارایی هایی دارد که می توانیم به واسطه آنها دنیا را به خود نیازمند کنیم گفت: مشتری پیدا کردن کار راحتی نیست و این مهم یکی دیگر از حلقه های رسیدن به توسعه است.

در انتهای جلسه نیز محمدرضا واعظ مهدوی با قول همراهی و مساعدت صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر با این صنعت جهت توسعه روستاها گفت: ما در صندوق بخشی را راه اندازی می کنیم که با قطب های شما در مناطق مختلف ارتباط مستقیم داشته باشند تا هم در راستای ارتباط برقرار کردن با کارشناسان شما مشکلی نداشته باشند و هم برای بیمه افراد بتوانیم راحت تر اقدام کنیم.

لینک کوتاه:

اشتراک گذاری:

برچسب ها

هیچ برچسبی برای این قسمت تعریف نشده است.
logo-1

تهران، ابتدای خیابان بهار شیراز، پلاک ۱۷۰

logo-4

سامانه پیامکی: 300027

logo-3
تلفن: 43351-021
logo-2
پست الکترونیک: info@roostaa.ir

صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر می‌کوشد به منظور بسط عدالت اجتماعی و جلوگیری از گسترش فقر، خدمات بیمه اجتماعی را به گونه‌ای گسترش دهد که منجر به افزایش کرامت انسانی و تقویت جایگاه اجتماعی جامعه هدف صندوق شود.

تمامی حقوق این سایت متعلق به صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان،روستائیان و عشایر می باشد. ©