واعظ مهدوی در جلسه بررسی «تحول توسعه انسانی ایران در پنجاه سال اخیر» مطرح کرد رشد خیره کننده ایران در بهبود شاخص های توسعه انسانی

واعظ مهدوی در جلسه بررسی «تحول توسعه انسانی ایران در پنجاه سال اخیر» مطرح کرد رشد خیره کننده ایران در بهبود شاخص های توسعه انسانی

محمدرضا واعظ مهدوی در جلسات دوشنبه های فرهنگی و اجتماعی، به بررسی پنج دهه تحولات فرهنگی و اجتماعی ایران با محوریت «روند تحول سرمایه انسانی و توسعه انسانی» طی پنجاه سال اخیر در ایران پرداخت.


به گزارش روابط عمومی، دوشنبه های فرهنگی و اجتماعی این هفته  وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به سخنرانی محمدرضا واعظ مهدوی، مدیر عامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر اختصاص داشت که با حضور مدیران و کارمندان وزارتخانه و صندوق بیمه اجتماعی در سالن اجتماعات وزارتخانه برگزار شد.
مدیر عامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر با اشاره به آیاتی از قرآن که به موضوع حکمرانی اشاره دارد بحث خود را آغاز کرد. او با تاکید بر اینکه قرائت ما از حکمرانی قرائت قانون است به اصل 3 قانون اساسی اشاره و ادامه داد: اقدامات ما باید بر اساس این قرائت سازمان یابد. هدف ما از اجرای قانون رشد فضائل اخلاقی و تعالی انسان ها و آگاهی مردم است.

واعظ مهدوی مردم ناآگاه را یکی از معضلات جوامع دانست که حتی طرفداریشان هم باعث آسیب است و هیچ نفعی ندارد. او به اصل مهم قانون اساسی یعنی رایگان بودن آموزش و پرورش برای همه اشاره کرد  و با مهم دانستن این اصل که در توسعه منابع انسانی نقش مهمی دارد گفت: اگر این اصل به صورت تمام و کمال اجرا نمی شود به این خاطر است که ما از ایده آل ها و اهدافمان فاصله گرفته ایم.

 

* با عدالت همه غنی می شوند و این یعنی فقرزدایی

نکته بعدی معاون وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی اشاره به اهمیت بحث عدل در توسعه انسانی بود. او با اشاره به آیات قرآن گفت: چنانچه خداوند می فرماید فلسفه ارسال پیامبران همان عدل است چون می فرماید فقط با عدل است که کار مردم اصلاح می شود. با عدالت همه غنی می شوند و این یعنی فقرزدایی. او به اصل دیگری چون «برنامه ریزی» در بحث توسعه اشاره کرد و در تاکید اهمیت برنامه ریزی برای رسیدن به اهداف گفت: در جوامع امروزی فقدان «پیش اندیشی» گسست تمدن ها، گسترش بیماری ها، رشد فقر، افزایش فاصله طبقاتی، ترافیک، رشد ناامنی و آلودگی محیط زیست را در بر خواهد داشت.

واعظ مهدوی با بیان احادیثی از امام (ع) به اهمیت برنامه ریزی در احادیث نزد ائمه نیز اشاره کرد. معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با پرسش این سوال که برنامه ریزی برای چه است؟ از اهداف برنامه ریزی گفت و شرح داد: کاهش نابرابری ها و تامین فرصت های برابر و عادلانه برای همگان و حمایت از فقرا و مظلومان از اهداف برنامه ریزی است.

او برنامه ریزی را نیازمند هدف گذاری دانست و گفت: در هدف گذاری در یک کشور، صرف برنده شدن و مدال گرفتن مطرح نیست بلکه باید بحث ظرفیت سازی باشد.

 

* توجه به مزیت های نسبی در توسعه مناطق مختلف

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر در ادامه اصل 48 قانون اساسی را مطرح کرد و به شرح نقش تبعیض در بین استانها پرداخت. او با شرح اینکه چگونه مزیت های نسبی باید در توسعه مناطق مختلف کشور مورد توجه قرار گیرد، مزیت موجود در مناطق را میزانی برای توجه و رسیدگی به آنها دانست. از نظر واعظ مهدوی تبعیض به عنوان نابرابری فرصت ها، موثرترین عامل در شکل گیری بی عدالتی در جامعه است.

او نابرابری ذاتی انسان ها، تفاوت در تلاش و کار و عقل معیشت، سوء استفاده ها و فرصت طلبی های ظالمانه و شرایط محیطی و اجتماعی را فکت های منتج به تبعیض برشمرد. ادامه ارائه واعظ مهدوی با موضوع «روند تحول توسعه انسانی در ایران» با ارائه آمار 2016 «humandevelopment report» به تبین و بررسی جایگاه ایران در امر توسعه انسانی بنا بر داده ها و بررسی های این سازمان پرداخت.

او به رتبه 16 ایران در بین تمام کشورهای دنیا در بحث توسعه انسانی اشاره کرد و توضیح داد که کشورها بر اساس توسعه انسانی به 4 گروه تقسیم می شوند که از چهار رده برترین،خوب، متوسط و بد ایران در رده خوب قرار دارد. مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی روستائیان با توضیح اینکه شاخص توسعه انسانی بین صفر تا یک رده بندی می شود، شاخص ایران را در این رده بندی 0.774 عنوان کرد که از جایگاه نسبتاً خوب آن در جدول رده بندی شاخص های توسعه انسانی حکایت دارد. واعظ مهدوی رشد شاخص امید به زندگی در ایران را به 75 سال خوب توصیف کرد و در تعریف اصطلاح «امید به زندگی» گفت: یعنی یک انسان از نوزادی تا چه سنی برای زندگی کردن و زنده بودن امید دارد.

در ادامه او با اشاره به جداول شاخص توسعه انسانی و درآمد سرانه کشورها و اشاره به کشور هایی چون کوبا گفت: بالا بودن شاخص توسعه انسانی و امید به زندگی مقابل پایین بودن درآمد سرانه در این کشور نشان می دهد که توسعه انسانی و امید به زندگی ربطی به درآمد سرانه ندارد.

او حتی به جدول زمان بندی شاخص توسعه در 60 سال اخیر ایران اشاره  و بیان داشت: نکته جالب این است که ده سال اول انقلاب که با 8 سال جنگ هم همراه بوده ما بیشترین رشد توسعه و تحول را داشته ایم.

 

* رتبه دوم ایران از لحاظ جبران کمبود توسعه انسانی

واعظ مهدوی با این پرسش که آیا با توجه به این شاخص های جهانی، کارکرد ما بعد از انقلاب خوب بوده یا خیر ادامه داد: بله خوب بوده است اما به این معنا نیست که ما بهترین کارکرد را داشته ایم. او با توجه به بررسی ها و آمار برنامه توسعه سازمان ملل، ایران را دومین کشور دنیا از لحاظ جبران کمبود توسعه انسانی معرفی کرد که بعد از کشور کره جنوبی در لیست سازمان ملل قرار دارد.

واعظ مهدوی کلیت توسعه انسانی را در ایران مثبت عنوان کرد اما با بیان اینکه این توسعه در تمام استان ها به یک میزان نبوده است گفت: ما نیاز داریم که به یک توسعه هماهنگ در تمام استان ها برسیم او در انتهای بحث خود به اهداف مهم کاهش نابرابری ها، تامین فرصت های عادلانه برای همه و حمایت از فقرا به عنوان بهترین اهداف برنامه ریزی کشور در جهت توسعه برای آینده تاکید کرد.

لینک کوتاه:

اشتراک گذاری:

برچسب ها

هیچ برچسبی برای این قسمت تعریف نشده است.
logo-1

تهران، ابتدای خیابان بهار شیراز، پلاک ۱۷۰

logo-4

سامانه پیامکی: 300027

logo-3
تلفن: 43351-021
logo-2
پست الکترونیک: info@roostaa.ir

صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر می‌کوشد به منظور بسط عدالت اجتماعی و جلوگیری از گسترش فقر، خدمات بیمه اجتماعی را به گونه‌ای گسترش دهد که منجر به افزایش کرامت انسانی و تقویت جایگاه اجتماعی جامعه هدف صندوق شود.

آمار بازدید وب سایت:
  • 4,516
  • 3,901,197
تمامی حقوق این سایت متعلق به صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان،روستائیان و عشایر می باشد. ©