شرح خدمات صندوق بیمه اجتماعی برای روستائیان سیل‌زده هم‌قدم شدن با سیل‌زدگان

شرح خدمات صندوق بیمه اجتماعی برای روستائیان سیل‌زده هم‌قدم شدن با سیل‌زدگان

صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر با توجه به تجربه و شناختی که از مناطق روستایی داشت توانست سهم خود را در این حادثه به خوبی ایفا کند و با مدیریت هر آنچه در توان داشت به کمک و مدیریت بحران کمک کند. اقدامات متعددی از سوی صندوق صورت گرفت که برخی برای اولین بار بود که در حوادثی این‌چنینی اجرایی می‌شوند.


از ابتدای سال جاری به واسطه بارش‌های متداوم سیل بسیاری از مناطق ایران را دربر گرفت که  در این بین کشاورزان و روستائیان بیشترین متحملان خسارت در برابر سیل بودند. مردم، نهادها دولتی و غیر دولتی و ارگان‌های لشگری و کشوری همه دست به دست دادند و برای کم کردن و جبران خسارات این حادثه همکاری کردند.

صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر با توجه به تجربه و شناختی که از مناطق روستایی داشت توانست سهم خود را در این حادثه به خوبی ایفا کند و با مدیریت هر آنچه در توان داشت به کمک و مدیریت بحران کمک کند. اقدامات متعددی از سوی صندوق صورت گرفت که برخی برای اولین بار بود که در حوادثی این‌چنینی اجرایی می‌شوند.

توزیع غذای گرم و اقلام ضروری جلوی درب خانه‌های آسیب دیده، فرستادن نیرو و تجهیزات از بین کارمندان و کارگزاران صندوق تا راه اندازی سامانه ثبت خسارات، همه تنها در جهت اهداف صندوق که والا نگاه داشتن مقام روستائیان و کشاورزان است صورت گرفت.

 

تشکیل ستاد بحران

صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر بعد از وقوع سیل در اولین نقطه از کشور، به خاطر داشتن نمایندگی و کارگزاری های متعدد در سراسر کشور پتانسیل مناسبی را برای امداد. کمک رسانی به مناطق روستایی داشت از این رو در اولین اقدام با مدیریت مدیرعامل صندوق و دبیری سجاد متین ستاد بحران  را در قالب مقابله با حوادث غیر مترقبه تشکیل داد.

در این ستاد هر بخش از صندوق نماینده داشت که بعد از اقدام فوری در مناطق سیل زده برای کمک رسانی بهتر برنامه ریزی می‌کرد.

 

توزیع اقلام ضروری و غذای گرم

در اولین اقدام و در اولین روزهای سیل استان گلستان و مازندران مدیران صندوق استان گلستان و مازندران با بازدید از مناطق سیل زده به همراهی با مردم و توزیع اقلام ضروری بین روستاهای آسیب دیده پرداختند و شرح گزارش آسیب ها به اطلاع مدیرعامل رسید.

با گسترده تر شده مناطق تحت تأثیر آسیب‌های سیل، مدیرعامل صندوق به صورت حضوری امکان امداد و کمک رسانی به روستاهای آسیب دیده را پیگیر شد.

بنا بر گزارش دبیر ستاد حوادث غیر مترقبه با توجه به حضور کارگزاران صندوق بیمه اجتماعی در روستاهای مختلف به خصوص روستاهای کوچک و دور از دسترس، امکان انتقال اطلاعات و فهم شرایط حتی از غیر قابل دسترس ترین نقاط آسیب دیده از سیل در اختیار مدیرعامل قرار گرفت و او با رفتن و مشاهده مشکلات در تماس با مسئولان ذی‌ربط، امکان کمک رسانی بهتر را فراهم کرد.

 

واریز یک ماه مستمری اضافه

از آنجایی که اعضای صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر اغلب از ساکنان روستاها و شهرهای کوچک هستند تعداد قابل توجهی از آسیب دیدگان سیل از اعضا و مستمری بگیران صندوق بودند از این رو صندوق بیمه اجتماعی در اقدامی فوری با واریز کردن زودتر از موعد مستمری اعضای سیل زده اولین قدم را جهت رفاه حال آنان برداشت و در قدم بعدی یک مستمری اضافه برای اعضای آسیب دیده در نظر گرفت و برایشان واریز کرد.

انتخاب استان‌های معین برای استان‌های سیل زده از دیگر اقدامات مؤثر صندوق بود که با توجه به گزارش سجاد متین، دبیر ستاد حوادث غیر مترقبه صندوق در این راستا استان همدان، اصفهان، قم و مرکزی معین استان لرستان، آذربایجان شرقی، ایلام و فارس معین استان خوزستان و استان تهران و سمنان معین استان گلستان.

طبق این تصمیم مدیران، کارمندان و کارگزاری‌های صندوق در استان‌های معین با رفتن به مناطق سیل زده در استان‌های مشخص شده به فعالیت‌های امدادی، کمک رسانی و برآورد خسارت به کارگزاری‌ها و اعضای صندوق پرداختند.

 

راه اندازی سامانه ثبت خسارت

از دیگر ابتکارات صندوق در کمک رسانی بهتر به آسیب دیدگان راه اندازی سامانه ثبت خسارت بود که این اقدام با برآورد خسارات وارد شده به منزل، زمین و لوازم بیمه شده امکان جا افتادن بسیار یاز روستائیان از دریافت کمک‌های دولتی و غیر دولتی را به صفر می‌رساند.

 

پرداخت سهم حق بیمه روستائیان آسیب دیده

از سوی دیگر بنابر تصویب شورای عالی رفاه قرار است برای حمایت از اعضایی که دچار سیل شده‌اند، یک‌سوم سهم حق بیمه‌ای که باید توسط روستائیان و کشاورزان پرداخت شود هم دولت به عهده گیرد تا آنها در این بحران‌ها از پرداخت بیمه خود عقب نمانند.

بر این اساس پرداخت سهم حق بیمه بیمه‌شدگان تحت پوشش صندوق روستایی و عشایر در مناطق سیل زده توسط دولت انجام می‌شود.

 

فعال کردن خیرین برای پوشش بیمه‌ای روستاها

پیش از سیل صندوق از طریق ارتباط با خیرین، امکان وارد کردن خیرین به بحث بیمه روستائیان و کشاورزان بی‌بضاعت را بررسی و به شرایط اجرا رسانده بود. با بروز سیل اهمیت اقداماتی از این دست بیشتر نمایان شد و با استقبال خیرین و مدیریت صندوق بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر، چند روستا در مناطق سیل زده به صورت صد در صدی تحت پوشش بیمه قرار گرفتند. 

ستاد بحران صندوق همچنان در حال جذب منابع مالی از خیرین برای تحت پوشش قرار دادن افراد بیشتری است از این رو این ستاد همچنان به فعالیت‌های خود در این راستا ادامه می‌دهد.

لینک کوتاه:

اشتراک گذاری:

برچسب ها

هیچ برچسبی برای این قسمت تعریف نشده است.
logo-1

تهران، ابتدای خیابان بهار شیراز، پلاک ۱۷۰

logo-4

سامانه پیامکی: 300027

logo-3
تلفن: 43351-021
logo-2
پست الکترونیک: info@roostaa.ir

صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر می‌کوشد به منظور بسط عدالت اجتماعی و جلوگیری از گسترش فقر، خدمات بیمه اجتماعی را به گونه‌ای گسترش دهد که منجر به افزایش کرامت انسانی و تقویت جایگاه اجتماعی جامعه هدف صندوق شود.

آمار بازدید وب سایت:
  • 4,471
  • 3,901,152
تمامی حقوق این سایت متعلق به صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان،روستائیان و عشایر می باشد. ©