نشست علمی پژوهشی صندوق برگزار شد؛ اقتصاد رفتاری و کاربردهای آن در بیمه‌های اجتماعی

نشست علمی پژوهشی صندوق برگزار شد؛ اقتصاد رفتاری و کاربردهای آن در بیمه‌های اجتماعی

در آستانه ۲۵ آذر روز جهانی پژوهش، نشست علمی – آموزشی صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر با موضوع "اقتصاد رفتاری و کاربردهای آن در بیمه‌های اجتماعی" برگزار شد.


به گزارش اداره‌کل روابط عمومی و امور فرهنگی صندوق، امیر محمد تهمتن، مسئول تیم اقتصاد رفتاری اندیشیده حکمرانی دانشگاه شریف، در ابتدای این نشست که جمعی از مدیران و کارشناسان ستادی و استانی صندوق در آن حضور داشتند، در توضیح شیوه عملکرد اقتصاد رفتاری گفت: اقتصاد رفتاری، فرض‌هایی که اقتصاددان‌ها در مورد تصمیم‌گیری اقتصادی انسان‌ها در ذهن دارند را کنار می‌زند و تلاش می‌کند فرضیه‌های واقعی‌تری درباره شیوه و عوامل موثر بر تصمیم‌گیری انسان‌ها داشته باشد.

 

وی افزود: اقتصاد رفتاری می‌داند که انسان‌ها در تصمیم‌گیری‌های خود دچار چه خطاهایی می‌شوند و تلاش می‌کند با پیشگیری از خطاها، بر بهبود تصمیم‌گیری انسان‌ها اثرگذار باشد.

 

تهمتن، سوگیری پیش‌فرض را به عنوان یکی از خطاهای انسانی در فرایند تصمیم‌گیری مطرح کرد و با ذکرمثالی درباره تمایل به اهدای عضو در کشورها گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد اگر سیاستگذار در سنجش خود از تمایل افراد به اهدای عضو، فرض را بر این بگذارد که افراد عموما تمایلی به اهدای اعضایشان پس از مرگ ندارند، نتایج نظرسنجی تحت تاثیر این پیش‌فرض تغییر می‌کند.

 

عضو تیم اقتصاد رفتاری اندیشیده حکمرانی دانشگاه شریف در ادامه، به معرفی برندگان نوبل اقتصادی امسال پرداخت و افزود: آبهیجیت بانرجی و استر دوفلو، از اساتید و پژوهشگران دانشگاه MIT توانستند جایزه نوبل اقتصادی ۲۰۱۹ را به دلیل دستاورد تجرری آنها در کم کردن فقر جهانی از آن خود کنند چراکه با انجام آزمایش‌های گوناگون در کشورهای مختلف، دریافتند که واقعیت فقر، پیچیده‌تر و سخت‌تر از آن چیزی است که به نظر می‌رسد. این افراد که از به‌نام‌ترین اقتصاددانان رفتاری به‌شمار می روند، تلاش کردند به این سوال پاسخ دهند که فقر، چگونه توانایی‌های شناختی انسان را با اختلال مواجه می‌کند.

 

تهمتن تاکید کرد: اقتصاد رفتاری در نهایت، پیشنهاداتی برای مداخله در رفتار اقتصادی مردم ارائه می‌دهد و تلاش می‌کند با "تلنگر"های ساده، جذاب، به موقع و دارای بعد اجتماعی، افراد را به سمت تصمیم‌گیری بهتر و کم‌خطا‌تر سوق دهد.

 

گفتنی است در ادامه این نشست که به همت اداره‌کل آموزش، تشکیلات و روش‌های صندوق برگزار شد، تعدادی از مدیران و کارشناسان صندوق به بیان دیدگاه‌ها و نظرات خود پرداختند.

لینک کوتاه:

اشتراک گذاری:

برچسب ها

هیچ برچسبی برای این قسمت تعریف نشده است.
logo-1

تهران، ابتدای خیابان بهار شیراز، پلاک ۱۷۰

logo-4

سامانه پیامکی: 300027

logo-3
تلفن: 43351-021
logo-2
پست الکترونیک: info@roostaa.ir

صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر می‌کوشد به منظور بسط عدالت اجتماعی و جلوگیری از گسترش فقر، خدمات بیمه اجتماعی را به گونه‌ای گسترش دهد که منجر به افزایش کرامت انسانی و تقویت جایگاه اجتماعی جامعه هدف صندوق شود.

تمامی حقوق این سایت متعلق به صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان،روستائیان و عشایر می باشد. ©