شورای افتاء ترکمن صحرا: فعالیت صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان و روستاییان جایز است

شورای افتاء ترکمن صحرا: فعالیت صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان و روستاییان جایز است

اعضای شورای افتاء در محفل فقهی علماء احناف ترکمن صحرا، فعالیت بعضی از بیمه های مروجه که اکثر حق بیمه آنها را دولت پرداخت می کند، همچون صندوق بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر را به دلیل دارا بودن جنبه تبرعی و تعاونی بودن، جایز دانست.


به گزارش روابط عمومی صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر، چهل و پنجمین محفل فقهی علماء احناف ترکمن صحرا با حضور پولادوند مدیر صندوق بیمه اجتماعی استان گلستان و غلام زاده مدیر بیمه اجتماعی خراسان شمالی و با مشارکت اکثریت اعضاء فقهی و اساتید و محققین از استان های گلستان، مازندران و خراسان شمالی در محل مدرسه علوم دینی ربانیه چنارلی برگزار شد.

 

مدیر صندوق بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر گلستان در این نشست، به جمعیت چهل درصدی جامعه اهل سنت استان گلستان اشاره کرد و گفت: صندوق بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر با کمک دولت به دنبال حفظ کرامت و ایجاد رفاه مستمر برای ایام پیری، بازنشستگی و ازکارافتادگی روستائیان و خانواده های آنان است.

 

پولادوند، ماهیت صندوق بیمه اجتماعی روستائیان را دولتی برشمرد و تصریح کرد: تا پیش از تأسیس صندوق بیمه اجتماعی، ساکنان روستاها، مناطق عشایری و کشاورزان کارفرما نداشتند و مسئولیت حقوق و دستمزد این افراد در زمان بیماری، پیری و ایام پس از فوت، متولی نداشت به عبارتی دیگر بسیاری از ساکنان روستاها، کشاورزان و عشایر کشور که سهم بالایی در تولید مواد غذایی کشور دارند، تحت پوشش بیمه اجتماعی قرار نگرفته بودند تا اینکه در سال 1384 این صندوق با مصوبه مجلس و دولت تأسیس و موظف به برقراری بیمه اجتماعی برای کشاورزان، روستائیان و عشایر شد.

 

وی افزود: سهم دو برابری دولت در پرداخت حق بیمه از ویژگی های صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر است و دولت در این طرح نقش کارفرما را برای روستائیان ایفا می کند.

 

همچنین بخشی از ابهامات بیمه ای و مسائل کارشناسی صندوق مورد پرسش اعضاء فقهی و هیئت افتاء قرار گرفت و مدیران صندوق در استان های گلستان و خراسان شمالی با ادلّه متقن به دفاع از خدمات صندوق و نوع فعالیت آن پرداختند.

 

اعضاء شورای افتاء در پایان جلسه با بیان اینکه «بعضی از بیمه های مروجه که اکثر حق بیمه را دولت پرداخت می کند، همچون صندوق روستائیان و عشایر و تأمین اجتماعی و بیمه های درمانی به دلیل دارا بودن جنبه تبرعی و تعاونی بودن این بیمه ها جایز است»، با فعالیت صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر موافقت کردند.

لینک کوتاه:

اشتراک گذاری:

برچسب ها

هیچ برچسبی برای این قسمت تعریف نشده است.
logo-1

تهران، ابتدای خیابان بهار شیراز، پلاک ۱۷۰

logo-4

سامانه پیامکی: 300027

logo-3
تلفن: 43351-021
logo-2
پست الکترونیک: info@roostaa.ir

صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر می‌کوشد به منظور بسط عدالت اجتماعی و جلوگیری از گسترش فقر، خدمات بیمه اجتماعی را به گونه‌ای گسترش دهد که منجر به افزایش کرامت انسانی و تقویت جایگاه اجتماعی جامعه هدف صندوق شود.

تمامی حقوق این سایت متعلق به صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان،روستائیان و عشایر می باشد. ©