شیرکانی مطرح کرد: پوشش 33 درصدی صندوق در استان زنجان

شیرکانی مطرح کرد: پوشش 33 درصدی صندوق در استان زنجان

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر گفت: صندوق بیمه اجتماعی تاکنون توانسته بیش از 20 درصد از جامعه هدف خود را تحت پوشش درآورد که این میزان در استان زنجان 33 درصد است.


به گزارش اداره کل روابط عمومی صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر، علی شیرکانی در سفر به استان زنجان در جشن انقلاب مردم و مسئولان روستای قره اوغلو حاضر شد و ضمن تبریک ایام الله دهه مبارک فجر، افزود: در استان زنجان بیش از 42 هزار نفر بیمه شده صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر هستند و 3400 نفر نیز از این صندوق، مستمری ماهیانه دریافت می کنند.

 

وی تعداد کل اعضای صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر را بیش از یک میلیون و 800 هزار نفر بیان کرد و گفت: خوشبختانه در سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی، اقدامات زیربنایی خوبی برای توسعه روستاها انجام شده و خدمات سخت افزاری مناسبی به روستاها رسیده و بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر، به عنوان یکی از خدمات نرم افزاری، هدیه انقلاب اسلامی به این اقشار است.

 

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر در ادامه، گسترش بیمه های اجتماعی در میان اقشار روستایی و عشایر را رسالت این صندوق دانست و تاکید کرد: تلاش ما این است که با ارائه خدمات بیمه‌ای به جامعه هدف، هیچ فردی از چتر بیمه‌ای دولت جا نماند.

 

گفتنی است در این مراسم، هدایای صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر در میان دانش‌آموزان روستای قره‌اوغلو توزیع شد.

 

حرکت صندوق در مرزهای علم روز دنیا

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر همچنین در سفر به استان زنجان، در هشتمین جلسه شورای هماهنگی دستگاه‌های تابعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی حضور یافت و همراه با نایب رئیس هیات مدیره صندوق در ادامه سفر، با استاندار زنجان و معاونان وی دیدار و گفت‌و‌گو کرد.

 

در هشتمین جلسه شورای هماهنگی دستگاه‌های تابعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان، دکتر یوسفی مدیرکل تعاون استان، بر همکاری مجموعه دستگاه‌های تابعه جهت رسیدن به دستاوردهای مثبت تاکید کرد و گفت: در شاخص‌های سرمایه‌گذاری و اشتغال و رفع موانع تولید و نگاه ویژه به واحدهای تولیدی، صنعتی، کشاورزی، دانش‌بنیان و با فناوری بالا و توجه به همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی و تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی، معافیت‌های گمرگی و بیمه‌ای و سیاست‌های مراقبتی در شاخص‌های توسعه و اشتغال پیشرفت‌های خوبی حاصل شده به طوری‌که استان زنجان طبق گزارش مرکز آمار ایران در تابستان سال 1398 با 2/5 درصد کمترین نرخ بیکاری را در کشور دارد و در حوزه روستائی این آمار به 7/1 کاهش یافته است.

 

وی افزود: در شاخص بهبود فضای کسب‌و‌کار در کشور رتبه دوم و به عنوان یکی از سه استان امن کشور محسوب می‌شویم. با توجه به تحریم‌های ظالمانه 40 درصد از سرمایه‌گذاری‌ها در استان خارجی بوده و در 4 سال اخیر نه‌تنها هیچ واحد تولیدی و صنعتی در استان تعطیل نشده، بلکه 13 واحد تولیدی بزرگ که قبلا تعطیل شده بودند نیز به چرخه تولید بازگشتند که از این طریق 4500 فرصت شغلی ایجاد شده است.

یوسفی ادامه داد: سازمان تامین اجتماعی 50 درصد جمعیت استان را تحت پوشش خود دارد و به‌طور متوسط سالانه تعداد 10 هزار نفر به تعداد بیمه‌شدگان اجباری این سازمان در استان افزوده می‌شود. در بحث تسهیلات اشتغال روستائی، استان توفیقات خوبی داشته و از جمله استان‌های برتر کشور در جذب این تسهیلات بوده است و طبق بررسی‌های صورت گرفته از بازخورد فعالیت‌های صندوق در استان، بحمدالله در این خصوص رضایت مطلوبی در استان وجود دارد.

 

عباسی، مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر استان نیز با اشاره به آمار 46 هزار عضو صندوق در استان و 3500 نفری دریافت مستمری و ضریب پوشش 5/33 درصد و کاهش سن بیمه شدگان جدید به 2/34  از قرار گرفتن استان در منطقه سبز و در بین استان‌های برتر کشور در درصد نفوذ و ضریب پوشش خبرداد و گفت: بودجه صندوق نسبت به سال گذشته 60 درصد افزایش داشته و خوشبختانه در سال 1398 شاهد تدوین و ابلاغ سیاست‌های ده‌گانه صندوق بودیم.

 

مسائل زیست محیطی و امنیت غذایی، دو چالش بزرگ جهان

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر نیز در این دیدار، با اشاره به دستاوردهای عظیم انقلاب و ابراز خوشحالی از حضور در استان زنجان، کسب توفیقات بزرگ در استان‌ها را نتیجه همدلی بین مردم و مسئولان دانست و گفت: این اتحاد و همدلی در استان زنجان چه در رفتارهای اقتصادی و چه در رفتارهای اجتماعی مانند نوع عزاداری‌ها همواره الگو بوده است.

علی شیرکانی، مسائل زیست محیطی و امنیت غذایی را به عنوان دو چالش بزرگ جهان مطرح و تاکید کرد: راه حل این ابر چالش‌ها، توجه به روستاها و احیای آنها است و صندوق در این میان نقش بسیار حساس و کلیدی برعهده دارد.

 

وی افزود: از اوایل انقلاب تاکنون، کارهای بسیار بزرگی در روستاها صورت گرفته و امکانات فیزیکی مانند آب، برق، گاز، بهداشت، تلفن و… به روستاها برده شده است؛ اما کماکان مهاجرت از روستا به شهر انجام می‌شود و در برخی استان‌ها مانند خوزستان، به‌رغم برخورداری روستاها از تمامی این امکانات، تعداد 2000 روستای خالی از سکنه وجود دارد.

شیرکانی گفت: روستاها علاوه بر امکانات فیزیکی باید از امکانات نرم افزاری نیز بهره مند شوند که اولین مورد آن اشتغال است که خوشبختانه امسال با حمایت مقام معظم رهبری 5/1 میلیارد یورو از منابع صندوق توسعه ملی به این امر اختصاص یافت و خوشبختانه استان زنجان از استانهای موفق در جذب این منابع بوده است.

 

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر ادامه داد: دومین مورد بحث هویت روستاها است. روستایی باید به روستایی بودن خود افتخار کند و این هویت مانع از مهاجرتش به شهرها شود. ایجاد ساختارهای بومگردی، تغییر دیدگاه مردم شهرها به روستاها به عنوان محلی برای گردشگری، آب و هوای خوب و تغذیه سالم و … ازجمله موارد هویت بخشی به روستاهاست.

وی افزود: سومین عامل، تضمین آینده و آرامش خاطر روستائیان است؛ به نحوی که ترس از آینده و تامین معیشت و از دست دادن شغل در اثر پیری و ناتوانی را نداشته باشد و در اینجاست که نقش اصلی صندوق در این پازل مشخص می‌شود.

 

شیرکانی، تشکیل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر را محصول دوران بلوغ جمهوری اسلامی دانست و گفت: این صندوق با مشارکت خود روستاییان، امید به آینده را در آنان به وجود آورده و و مانع از ایجاد مشکلات اقتصادی برای آنها در دوران پیری و ناتوانی خواهد شد.

مدیرعامل صندوق، مدل این صندوق و عملکرد آن را بر مبنای صندوق‌های خرد مالی دانست که امروزه از مدل‌های بسیار موفق در سطح دنیا است و گفت: به طوریکه جایزه نوبل اقتصادی در سال 2019 به این شکل از صندوق‌های مالی تعلق یافته و به همین خاطر این صندوق در مرزهای علم روز جهانی در حال گام برداشتن است.

 

شیرکانی با اشاره به چالش‌های مختلف در زمینه افزایش پوشش بیمه ای در سطح کشور که به 20 درصد می‌رسد، شناخت کم روستائیان نسبت به مسائل مالی، نبودن بیمه در بین اولویت‌های خانوارهای روستائی و لوکس شمردن آن در بین روستائیان، کم شدن اعتماد عمومی نسبت به صندوق‌های بیمه ای را از جمله این چالش ها مطرح کرد و گفت: امیدواریم با برنامه‌ریزی گسترده و همکاری دستگاه‌های داخل و خارج از وزارت متبوع، در جهت افزایش ضریب پوشش بیمه ای صندوق و حل مشکلات اجتماعی این قشر زحمت‌کش گام‌های مهمی برداریم.

وی، وجود خرده فرهنگ‌های بسیار متفاوت در بین استان‌ها و حتی در داخل شهرستان‌ها و تنوع و تفاوت‌های قومی و فرهنگی را باعث به‌وجود آمدن کنش‌های متفاوت دانست و تصریح کرد: با توجه به اختیاری بودن ماهیت صندوق، لازم است برنامه‌ریزی‌های خاصی برای گسترش پوشش بیمه‌ای در میان جامعه هدف داشته باشیم.

 

شیرکانی با اشاره به پرداخت یارانه پنهان دولت به کشاورزان و روستاییان از طریق این صندوق، پرداخت حق بیمه ماهیانه 24 تا 55 هزار تومان در این صندوق را کمک بسیار بزرگی در رونق کسب‌و‌کارهای روستایی دانست و افزود: با توجه به تفاهم نامه ای که با بانک‌های عامل پرداخت تسهیلات روستایی صورت گرفته و با توجه به بخشنامه اخیر بانک مرکزی، در صورتیکه پوشش بیمه ای لازم توسط استفاده کنندگان از این تسهیلات صورت نگیرد، با توجه به اینکه شرط دریافت تسهیلات ایجاد پوشش بیمه ای بوده است، سود وام این افراد به 18 درصد افزایش پیدا خواهد کرد.

 

همکاری مجموعه استانداری با صندوق

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر در ادامه سفر خود به استان، با استاندار زنجان دیدار و گفت‌و‌گو کرد.

شیرکانی در این دیدار، ضمن ارائه گزارشی از اقدامات صندوق، خواستار همکاری و همراهی مجموعه عوامل استانداری با صندوق در جهت پوشش کامل جامعه هدف شد و ابراز امیدواری کرد با تلاش و همت مضاعف در آینده نزدیک این امر محقق گردد.

 

دکتر حقیقی استاندار زنجان نیز در این دیدار ضمن قدردانی از تلاش‌ها و اقدامات ارزنده صندوق، بیان این توفیقات و خدمات را موجب آرامش و خوشحالی مردم دانست و با اشاره به اینکه متاسفانه در تبیین خدمات و اقدامات ارزشمند دولت ضعیف عمل شده است، خواستار پیگیری، انعکاس، بیان و تبلیغ این توفیقات در دیدارهای مردمی و سفرهای شهرستانی به نقاط مختلف استان شد.

وی افزود: با توجه به تدوین سند توسعه اشتغال روستایی در برنامه ششم توسعه برای تمامی روستاهای کشور، امیدوارم بحث بیمه در محورهای اصلی این سند گنجانده شود و با ترسیم نقشه راه و هدف گذاری، زمینه های لازم را برای پوشش کامل بیمه ای جامعه هدف استان فراهم گردد.

لینک کوتاه:

اشتراک گذاری:

برچسب ها

logo-1

تهران، ابتدای خیابان بهار شیراز، پلاک ۱۷۰

logo-4

سامانه پیامکی: 300027

logo-3
تلفن: 43351-021
logo-2
پست الکترونیک: info@roostaa.ir

صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر می‌کوشد به منظور بسط عدالت اجتماعی و جلوگیری از گسترش فقر، خدمات بیمه اجتماعی را به گونه‌ای گسترش دهد که منجر به افزایش کرامت انسانی و تقویت جایگاه اجتماعی جامعه هدف صندوق شود.

آمار بازدید وب سایت:
  • 2,002
  • 4,129,266
تمامی حقوق این سایت متعلق به صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان،روستائیان و عشایر می باشد. ©