شیرکانی در دیدار نمایندگان منتخب استان گلستان تاکید کرد؛ منابع صندوق‌ امانت است

شیرکانی در دیدار نمایندگان منتخب استان گلستان تاکید کرد؛ منابع صندوق‌ امانت است

نمایندگان منتخب مردم شریف استان گلستان در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، با حضور در صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر، با علی شیرکانی مدیرعامل این صندوق دیدار و گفت‌و‌گو کردند.


آگاهی روستاییان از خدمات صندوق، کافی نیست

به گزارش اداره‌کل روابط عمومی صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر، دکتر رحمت‌الله نوروزی نماینده منتخب مردم شریف شهرستان علی‌آباد کتول در این دیدار، خواستار گسترش سرمایه‌گذاری‌های صندوق در استان گلستان شد و گفت: سند جامع اشتغال استان گلستان بر محوریت کشاورزی تدوین شده و صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان می‌تواند با افزایش سرمایه‌گذاری‌ها در این بخش، به گسترش اشتغال استان کمک کند.

وی بر ضرورت اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی بیشتر به جامعه هدف صندوق تاکید کرد و افزود: مردم، خصوصا کشاورزان، روستاییان و جمعیت عشایری که ممکن است دسترسی کمتری به شبکه‌های ارتباطی داشته باشند، هنوز درباره صندوق اطلاعات کافی ندارند و لازم است به این بخش بیشتر توجه شود.

نوروزی، صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر را پدر معنوی روستاییان و مخاطبان صندوق دانست و ادامه داد: شیوع ویروس کرونا مشکلات زیادی برای این اقشار زحمت‌کش ایجاد کرد و باید با همکاری یکدیگر، برای مقابله با خوادث و مشکلات پساکرونا برنامه‌ریزی داشته باشیم. افزایش تسهیلات می‌تواند به روستاییان و کشاورزان در مقابله با تبعات ناشی از شیوع ویروس کرونا کمک کند.

 

از منابع صندوق حفاظت شود

دکتر رضا آریان‌پور، نماینده منتخب مردم شریف شهرستان‌های مینودشت، کلاله، گالیکش و مراوه‌تپه نیز در این دیدار، گلستان را استانی کشاورزی و عشایری دانست و خواستار حضور هرچه بیشتر مدیران صندوق در استان شد.

وی گفت: صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر، امید روستاییان است و نقش مهمی در ارتقای آرامش اجتماعی آنان برعهده دارد.

آریان‌پور با تاکید بر ضرورت حفاظت از منابع صندوق، افزود: منابعی که کشاورزان، روستاییان و عشایر به عنوان حق بیمه به صندوق پرداخته‌اند، پس‌اندازهای آنان است و باید مراقب این پس‌اندازها که در آینده عصای دست روستاییان است، باشیم.

منتخب مردم استان گلستان، خواستار گسترش چتر پوشش بیمه ای صندوق در استان شد و گفت: گسترش بیمه‌های اجتماعی، نقش مهمی در کاهش محرومیت مردم ایفا می‌کند و امیدواریم با توجه به ضریب نفوذ صندوق در استان گلستان، تلاش بیشتری برای این منظور انجام شود.

آریان‌پور، نظارت دقیق را ازجمله وظایف مهم مدیران صندوق دانست و افزود: باید دقت شود افرادی که حق برخورداری از خدمات صندوق را دارند، به حق خود برسند و افرادی که من غیرحق قصد استفاده از حمایت‌های بیمه ای صندوق را دارند، نتوانند از پس‌اندازهای دیگران استفاده کنند و حقی پایمال نشود.

 

کشاورزان، سرمایه‌های اجتماعی کشورند

مهندس رمضانعلی سنگدوینی، نماینده منتخب مردم شریف شهرستان‌های گرگان و آق قلا نیز در این دیدار، بر اهمیت کشاورزی و ضرورت توجه به کشاورزان تاکید کرد و گفت: استان گلستان در تولید محصولات کشاورزی در رده‌های نخست کشور قرار دارد؛ اما کشاورزان استان از نظر اقتصادی اغلب در شرایط مطلوبی به‌سر نمی‌برند و رغبت آنان به فعالیت، کم شده است.

وی، سنتی بودن کشاورزی استان را یکی از دلایل این وضعیت دانست و افزود: صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر به عنوان متولی بیمه‌های اجتماعی در میان این اقشار می‌تواند با گسترش پوشش خود، به تامین آتیه آنان خصوصا در دوران پیری و ازکارافتادگی کمک کند.

سنگدوینی، خواستار افزایش تسهیلات صندوق برای بیمه‌شدگان عضو شد و گفت: متاسفانه جامعه هدف روستایی و عشایری اطلاعات کافی از مزایای عضویت و خدمات این صندوق ندارند. باید با استفاده از ظرفیت‌های رسانه‌ای، این خدمات و مزایا را به اطلاع مردم برسانیم و زمینه برخورداری آنان از حمایت‌های بیمه‌ای صندوق را فراهم کنیم.

منتخب مردم شریف شهرستان‌های گرگان و آق قلا، کشاورزان را ازجمله مهمترین سرمایه‌های اجتماعی کشور دانست و تاکید کرد: صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان می‌تواند با ارائه خدمات بهتر به آنان، در افزایش امید به آینده و ارتقای این سرمایه اجتماعی سهیم باشد.

 

یارانه به‌جای پرداخت نقدی در اختیار صندوق‌ها قرار گیرد

مهندس غلامعلی کوهساری، نماینده منتخب مردم شریف شهرستان رامیان و آزادشهر نیز در این دیدار، با اشاره به چالش‌های ناشی از پرداخت نقدی یارانه‌ها، خواستار این شد که منابع یارانه روستاییان به جای پرداخت نقدی، برای ارائه خدمات بهتر در اختیار صندوق قرار گیرد.

وی افزود: پرداخت‌های نقدی خصوصا در جوامع روستایی، عموما به سرمایه‌گذاری منجر نمی‌شوند و نفع زیادی به حال روستاییان ندارند؛ اما با اختصاص این منابع به صندوق‌های بازنشستگی ازجمله صندوق روستاییان و عشایر، می‌توان خدمات بهتری به جامعه هدف ارائه کرد.

کوهساری بر ضرورت اطلاع‌رسانی نسبت به خدمات و مزایای عضویت در صندوق برای کشاورزان و روستاییان تاکید کرد و گفت: صندوق و خدماتی که ارائه می‌دهد، برای اغلب جامعه هدف استان گلستان خصوصا در بخش روستایی شناخته شده نیست و باید در این زمینه تلاش بیشتری صورت گیرد.

 

برای اطلاع‌رسانی بیشتر تلاش شود

دکتر غلامرضا منتظری نماینده منتخب مردم شریف گرگان و آق قلا نیز در این دیدار، بر گسترش چتر پوشش بیمه‌ای صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر تاکید کرد و گفت: جامعه هدف صندوق عموما از اقشار آسیب‌پذیر و نیازمند حمایت هسستند و باید در جهت ارائه خدمات بهتر به آنان تلاش کنیم.

وی افزود: استان گلستان همچنان که قطب کشاورزی است، متاسفانه از نظر آسیب‌های کشاورزی مانند آفات و بلایای طبیعی نیز ازجمله استان‌های آسیب‌پذیر کشور است و باید توجه بیشتری به آن داشته باشیم.

منتظری ادامه داد: کشاورزی، منبع درآمد اکثر جمعیت استان گلستان است و به همین دلیل، توجه به کشاورزان و روستاییان باید در اولویت باشد.

نماینده منتخب مردم شریف گرگان و آق قلا تاکید کرد: شاید مردم و جامعه هدف صندوق، هنوز تصویر روشنی از خدمات و مزایای عضویت در این صندوق نداشته باشند. بنابراین لازم است ضمن اطلاع‌رسانی بیشتر، تلاش کنیم تا رضایت بیمه‌شدگان و مستمری‌بگیران کنونی صندوق نیز افزایش یابد.

 

ضریب نفوذ بیمه‌های اجتماعی در گلستان افزایش یابد

دکتر امان‌قلیچ شادمهر، نماینده منتخب مردم شریف گنبدکاووس نیز در این دیدار، خواستار تلاش بیشتر در جهت رفع محرومیت استان گلستان شد و گفت: گنبدکاووس، دومین شهر بزرگ استان گلستان و یکی از پردرآمدترین، پرجمعیت‌ترین و وسیع‌ترین شهرستان‌های استان گلستان است اما به نظر می‌رسد ضریب نفوذ بیمه‌های اجتماعی در این شهرستان تناسبی با جمعیت آن ندارد.

وی خواستار افزایش تبلیغات و اطلاع‌رسانی صندوق شد و افزود: نبود خدمات درمانی، یکی از چالش‌های صندوق است اما سایر خدمات و مزایای عضویت در صندوق باید به اطلاع جامعه هدف برسد.

 

افزایش دوبرابری ارزش دارایی‌های بیمه‌شدگان

علی شیرکانی مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر نیز در این دیدار، توضیحاتی در خصوص علت تاسیس صندوق ارائه کرد و گفت: صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، بر گرفته از اصل 29 قانون اساسی است که برخورداری از بیمه‌های اجتماعی را حقی همگانی و وظیفه دولت‌ها می‌داند. این صندوق که امسال به پانزدهمین سال فعالیت خود وارد شده، ازجمله دستاوردهای نظام مقدس جمهوری اسلامی است و خدمات بیمه اجتماعی را به اقشاری ارائه می‌دهد که عموما از این خدمات بهره زیادی نداشته‌اند.

وی افزود: در صندوق بیمه روستاییان، از 15 درصد حق بیمه‌ای که تعیین شده، 5 درصد توسط بیمه شده و 10 درصد توسط دولت پرداخت می‌شود. بنابراین دولت به نوعی نقش کارفرمایی صندوق را برعهده دارد و به همین دلیل، تعیین سطوح درآمدی صندوق تابع محاسبات مشخصی است و نمی‌توان با برداشتن سقف سطوح درآمدی، بار بدهی دولت به صندوق را افزایش داد.

شیرکانی، گذاشته شدن تعهدات بدون پشتوانه بر دوش صندوق‌ها را یکی از دلایل چالش امروز صندوق‌های بازنشستگی در کشور دانست و گفت: صندوق بر اساس قوائد و اصول کارشناسی حاکم بر آن، میزان ورودی هر سال را متناسب با ردیف بودجه خود تنظیم می‌کند چراکه هدف قانون‌گذار از تاسیس این نهاد بیمه گر اجتماعی، ارائه خدمات طولانی‌مدت به بیمه‌شدگان خود بوده و به همین دلیل، تعادل و پایداری صندوق اهمیت زیادی دارد.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر افزود: با این وجود، به دلیل شرایط خاص استان گلستان، سهمیه جذب بیمه‌شدگان این استان را افزایش خواهیم داد تا هر تعداد از کشاورزان و روستاییان عزیزی که تمایل داشتند از خدمات صندوق بهره مند‌شوند، امکان عضویت را داشته باشند.

شیرکانی در ادامه، به شرایط و ضوابط حاکم بر سرمایه‌گذاری صندوق‌های بازنشستگی اشاره کرد و گفت: صندوق‌ها، امانت‌دار دارایی‌ها و پس‌اندازهای بیمه‌شدگان خود هستند و باید با سرمایه‌گذاری مناسب و به دور از ریسک، ضمن حفظ ارزش دارایی بیمه‌شدگان خود، کاری کنند تا در آینده، چالشی برای عمل به تعهدات خود در قبال بیمه‌شدگان نداشته باشند.

وی، گزارشی از عملکرد صندوق در سال گذشته ارائه کرد و افزود: خوشبختانه در سال 1398 توانستیم با سرمایه‌گذاری‌های مناسبی که انجام دادیم، ارزش دارایی‌های صندوق که همان پس‌اندازهای بیمه‌شدگان است را بیش از دو برابر افزایش دهیم. ما امانتدار دارایی‌های بیمه‌شدگان هستیم و باید به خوبی از این امانت مراقبت کنیم.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر، حفظ پایداری صندوق را اساسی‌ترین اصل مد نظر خود دانست و تاکید کرد: سبک سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها متفاوت است. سرمایه‌گذاری مستقیم، آفت صندوق‌ها است چراکه بنگاه‌دارهای خوبی نیستند و نباید وارد سهامداری و شرکت‌داری شوند. با این وجود، از سرمایه‌گذاری‌هایی که در چارچوب اصول حاکم بر صندوق هستند، استقبال می‌کنیم. 

شیرکانی با اشاره به شیوع ویروس کرونا در کشور، کشاورزان و روستاییان را ازجمله اقشار آسیب‌پذیر در این شرایط دانست و تصریح کرد: با تمدید مهلت پرداخت حق بیمه، ارسال بسته‌های بهداشتی و اختصاص تسهیلات به بیمه‌شدگان عضو صندوق که از بیماری کرونا آسیب دیده‌اند، تلاش کردیم در عبور آنان از این شرایط کمک کنیم.

وی کوچک بودن ساختار صندوق را ازجمله مزیت‌های این نهاد معرفی کرد و گفت: صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر در کل کشور، 250 نفر نیروی انسانی دارد و به بیش از یک میلیون و یکصد و هفتاد هزار خانوار روستایی، خدمات خود را ارائه می‌کند. بار اصلی فعالیت‌های صندوق بر دوش 1800 کارگزاری است که عموما، خودشان از جامعه روستایی هستند.

شیرکانی در پایان، خواستار تلاش و همکاری نمایندگان منتخب مردم شریف استان گلستان، برای معرفی بیشتر صندوق و خدمات و مزایای آن در میان جامعه روستایی و عشایری کشور شد و گفت: صندوق متولی ارائه خدمات بازنشستگی به کشاورزان و روستاییان است و خدمات درمانی مورد نیاز جامعه هدف و بیمه‌شدگان صندوق، توسط سازمان بیمه سلامت ایرانیان به آنها ارائه می‌شود.

لینک کوتاه:

اشتراک گذاری:

برچسب ها

هیچ برچسبی برای این قسمت تعریف نشده است.
logo-1

تهران، ابتدای خیابان بهار شیراز، پلاک ۱۷۰

logo-4

سامانه پیامکی: 300027

logo-3
تلفن: 43351-021
logo-2
پست الکترونیک: info@roostaa.ir

صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر می‌کوشد به منظور بسط عدالت اجتماعی و جلوگیری از گسترش فقر، خدمات بیمه اجتماعی را به گونه‌ای گسترش دهد که منجر به افزایش کرامت انسانی و تقویت جایگاه اجتماعی جامعه هدف صندوق شود.

تمامی حقوق این سایت متعلق به صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان،روستائیان و عشایر می باشد. ©