استاد گروه جغرافیا و برنامه‌ریزی روستایی مطرح کرد؛ باید شکاف بین روستاها و شهرها را از بین برد/ دهیاری‌ها به عنوان نهاد غیردولتی می‎توانند در افزایش اطلاعات روستاییان کمک کنند

استاد گروه جغرافیا و برنامه‌ریزی روستایی مطرح کرد؛ باید شکاف بین روستاها و شهرها را از بین برد/ دهیاری‌ها به عنوان نهاد غیردولتی می‎توانند در افزایش اطلاعات روستاییان کمک کنند

استاد جغرافیا و برنامه‌ریزی روستایی گفت: نیاز است که بازنشستگی را در محیط روستاها آنقدر تبلیغ و تعریف کرد تا روستایی خیالش راحت باشد که وقتی به دوره سالخوردگی یا وضعیت از کار افتادگی می‌رسد به زندگی خود به صورت معمولی و عادی ادامه خواهد داد.


به گزارش روابط عمومی صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر، نصرالله مولایی هشجین در گفت‌وگو با خبرنگار صندوق بیمه اجتماعی، گفت: به دلیل اینکه روستاییان جمعیتی تولیدکننده و کم توقع هستند، بیمه اجتماعی کشاورزان روستاییان و عشایر در سراسر کشور می تواند این جمعیت را در راستای اقتصاد مقاومتی در روستاها نگه دارد.

وی با بیان اینکه ما حتی در داخل روستاهایمان هم شکاف داریم، ادامه داد: میان روستاهایی با موقعیت مناسب و روستاهایی که در دور دست ها قرار دارند، از نظر دسترسی به شغل، درآمد و امکانات، شکاف وجود دارد. این نابرابری میان روستاها، در استان‌های مختلف و به خصوص میان استان‌های کم برخوردار و کمتر توسعه یافته و استان‌هایی با حد متوسط توسعه یافتگی یا در مسیر توسعه، قابل مشاهده است.

مولایی هشجین درخصوص میزان ضریب نفوذ بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر افزود: یک تحقیق اجمالی که در مورد استان گیلان صورت گرفته، نشان می‌دهد که ضریب نفوذ بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر در سراسر کشور کمتر از آن چیزی است که در برنامه‌ها دیده شده است. با توجه به اینکه حدود 16 سال از عمر اجرای آئین نامه مربوط به بیمه اجتماعی کشاورزان روستاییان و عشایر در سطح کشور می‌گذرد، ضریب نفوذ بیمه‌ای در سطح کنونی کمتر از آن درصدی است که برای صندوق پیش‌بینی شده است. این نشان می‌دهد که ما با یک سری موانع و مشکلات مواجه هستیم.

وی در خصوص اجباری شدن بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر نیز گفت: به نظر من نیاز است این بیمه اجباری شود، منتهی سهم دولت در این بخش خیلی پررنگ‌تر باشد. از طرفی، محدودیت سنی و بازه زمانی که باید حق بیمه پرداخت شود، تا 65 سالگی است. این برخلاف قوانین سایر بیمه‌ها است که بر اساس تمام شدن 30 تا 35 سال فعالیت و حتی رسیدن به سن 60 سال است که اگر افراد حدود 10 سال هم سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، می‌توانند از بازنشستگی استفاده کنند.

 

استاد گروه جغرافیا و برنامه‌ریزی روستایی افزود: پژوهش‌هایی که انجام شده‌، نشان می‎دهد که جوانان کمتر راغب هستند که این بازه زمانی را پر کنند. این بی اعتمادی ناشی از سیستم دولتی و سیستم‌هایی است که به نوعی در این راستا خدماتی ارائه می‌دهند، شاید دلیل اصلی این است که دستگاه‌های دولتی متولی توسعه روستایی متنوع بوده و نهاد متمرکز و جامعی وجود ندارد تا به واسطه آن، طرف روستاییان و عشایر مشخص باشد و بتوانند در مواقع نیاز به این نهاد مراجعه کنند و کارهای خودشان را انجام دهند. این مسئله موجب شده که هر کدام از این نهادها و دستگاه‌ها بخشی از کارهای روستاییان را انجام دهند و بخشی را رها کنند، بدون آنکه پاسخگو باشد به همین دلیل نوعی بی‌اعتمادی نسبت به کارگزاران بیمه نیز در سطح روستاها به وجود آمده است.

وی در خصوص ناتوانی پرداخت حق بیمه توسط روستاییان نیز گفت: توجه داشته باشید که روستاییان ما به لحاظ معیشتی آسیب پذیر هستند و گاهی توانایی یک پذیرایی ساده را نیز ندارند. درست است که دو سوم حق بیمه روستاییان و عشایر را دولت پرداخت می‌کند اما برخی از روستاییان توان پرداخت همین یک سوم را نیز ندارند.

مولایی هشجین درخصوص بیمه کردن روستاییان ناتوان از پرداخت حق بیمه نیز گفت: اصل بر این است که بتوان همه روستاییان را بیمه کرد، به ویژه افرادی که مطمئن هستیم از توان مالی لازم برای پرداخت حق بیمه برخوردار نیستند. به معنای دیگر، نمی‌توان عده‌ای که توان پرداخت حق بیمه خود را دارند بیمه نمود و سایر افراد را به حال خود رها کرد. این به همان بحث ساختاری و اجراییِ اختیاری بودن بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر برمی گردد، لذا اگر بیمه اجتماعی روستاییان اجباری باشد، دولت موظف می‌شود که این کار را انجام دهد.

 

استاد گروه جغرافیا و برنامه‌ریزی روستایی در مورد خدمات بیمه‌ای افزود: خدمات بیمه از مواردی است که زیاد به آن توجه نشده است، لذا باید این باور را به روستایان بدهیم که شما بعد از پرداخت حق بیمه در یک بازه زمانی به بازنشستگی نائل می‌شوید. براساس تجربه سه دهه فعالیت در حوزه روستایی می‌گویم که نیاز است که بازنشستگی را در محیط روستاها آنقدر تبلیغ و تعریف کرد تا روستایی خیالش راحت باشد که وقتی به دوره سالخوردگی یا وضعیت ازکارافتادگی می‌رسد، به زندگی خود به صورت معمولی و عادی ادامه خواهد داد.

استاد گروه جغرافیا و برنامه‌ریزی روستایی درخصوص نقش شوراها و دهیاری‌ها در گسترش پوشش بیمه ای افزود: در حقیقت بها دادن به شوراها و دهیاری‌ها به مانند سایر بخش‌هایی که کار عمرانی انجام می‌دهند، به توسعه خدمات بیمه‌ای کمک خواهد کرد. از طرف دیگر، دهیاری‌ها به عنوان نهاد غیردولتی عمومی می‌توانند در افزایش میزان آگاهی و اطلاعات روستاییان و عشایر کمک کنند.  

مولایی هشجین درمورد ضرورت اطلاع‌رسانی و تبلیغات موثر دهیاران در حوزه بیمه‌اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر نیز گفت: ضمن اینکه نیاز است دهیاران اطلاع‌رسانی و تبلیغات موثر درخصوص بیمه انجام دهند، ضرورت دارد که جایگاه دهیاری و شورای اسلامی در کمک به افزایش خدمات بیمه‌ای در آئین‌نامه، بازنگری، تعریف و تدوین شود. تجربه شخصی من ثابت کرده است که دهیاری‌ها می توانند در گسترش بیمه‌ بین روستاییانی که فاقد پوشش خدمات بیمه بازنشستگی و کارافتادگی هستند کمک کنند.

وی درمورد مکان‌گزینی کارگزاری‌ها نیز افزود: تعداد قابل توجهی از شهرهای ما کوچک بوده و کارکردشان همچنان روستایی است، بنابراین فکر می‌کنم در انتخاب محل کارگزاری‌ها، با هدف جلب افراد بیشتر و گسترش بیمه اجتماعی در بین جمعیت کشاورز و روستایی و عشایر بازنگری شود. در عین حال، مکان گزینی کارگزاری صندوق بر اساس شرایطی که برایش تعریف شده است، مورد تایید بوده اما کافی نیست. علت آن هم پایین بودن ضریب نفوذ بیمه اجتماعی است.

 

استاد گروه جغرافیا و برنامه‌ریزی روستایی در خصوص چگونگی گسترش پوشش صندوق و ضریب نفوذ آن نیز گفت: به منظور گسترش پوشش صندوق، جدا از بحث مدیران روستایی، باید منافع قابل قبولی برای کارگزاری‌ها تعریف کرد که آنها انگیزه نوعی بازاریابی برای جلب بیمه شدگان داشته باشند و بتوانند به روستاها مراجعه کرده و منافع بیمه صندوق را برای روستاییان تشریح کنند.

مولایی هشجین درخصوص مسائل کلیدی روستاییان گفت: فکر نمی‌کنم هیچ کارشناسی مخالف گسترش و افزایش ضریب نفوذ بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان وعشایر باشد، زیرا کاملاً به نفع روستاییان است. اما باید توجه داشت که روستاییان ما با یک سری مسائل کلیدی مواجه هستند که موجب بروز مشکلات متعددی در روستاها و استقرارگاه‌های عشایری شده است، بنابراین ما باید به دنبال حل آن ها باشیم.

استاد گروه جغرافیا و برنامه‌ریزی روستایی در خصوص افزایش امید به زندگی روستاییان گفت: با تحقق هدف حفظ بقای جوامع روستایی و عشایری، تثبیت جمعیت روستایی و ادامه فعالیت‌های کشاورزی، ماندگاری جمعیت در استقرارگاه‌های عشایری و تداوم ارائه خدمات بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر و افزایش ضریب نفوذ آن، مطمئناً امید به زندگی در روستاییان هم افزایش خواهد یافت.

وی در خصوص احیای فرهنگ تولید در روستاهای کشور گفت: هر اقدامی که بتواند به افزایش توان، درآمد و امید به زندگی روستاییان کمک کند، موجب احیای فرهنگ تولید و افزایش جمعیت تولیدکننده در کشور خواهد شد.

 

استاد گروه جغرافیا و برنامه‌ریزی روستایی، بازنگری برخی از قوانین و مقررات صندوق و اجباری شدن پوشش بیمه‌ای برای کسانی که فاقد هرگونه بیمه‌ اجتماعی هستند را از پیشنهادات خود برای بهبود دستیابی به اهداف صندوق بیان کرد و افزود: اینکه شما حتما باید تا 65 سالگی بیمه پرداخت کنید، با قوانین و ویژگی های سایر بیمه ها مغایر است و به نظر می‌رسد که نیاز است تا این موارد بازنگری شود. بررسی‌ها نشان می‌دهد که یکی از دلایل استقبال کم از بیمه صندوق همین قضیه است و اگر برای این پوشش، یک بازه زمانی استاندارد تعیین شود، مطمئناً در افزایش پوشش بیمه‌ای کمک خواهد کرد.

مولایی هشجین درخصوص شکل‌گیری بیمه سلامت درون بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر گفت: باید این بیمه به گونه‌ای باشد که پوشش‌های درمانی را نیز در یک مقیاس استاندارد و قابل قبول حمایت کند.  

استاد گروه جغرافیا و برنامه‌ریزی روستایی در پایان گفت: نیاز به تلاش بیشتر صندوق بیمه کشاورزان، روستاییان و عشایر و همچنین کارگزاری‌ها، دهیاران و مدیران وجود دارد تا بتوانند ضریب پوشش بیمه‌ای را افزایش دهند و باید ضمن شفافیت خدمات بیمه‌ای و پرداخت تعهدات بیمه‌ای، از الگوهای موفقی که در سطح استان‌های مختلف پیاده شده نیز استفاده کرد تا این الگوها برای روستاییان ملموس باشد.

لینک کوتاه:

اشتراک گذاری:

برچسب ها

هیچ برچسبی برای این قسمت تعریف نشده است.
logo-1

تهران، ابتدای خیابان بهار شیراز، پلاک ۱۷۰

logo-4

سامانه پیامکی: 300027

logo-3
تلفن: 43351-021
logo-2
پست الکترونیک: info@roostaa.ir

صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر می‌کوشد به منظور بسط عدالت اجتماعی و جلوگیری از گسترش فقر، خدمات بیمه اجتماعی را به گونه‌ای گسترش دهد که منجر به افزایش کرامت انسانی و تقویت جایگاه اجتماعی جامعه هدف صندوق شود.

تمامی حقوق این سایت متعلق به صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان،روستائیان و عشایر می باشد. ©