رئیس هیئت مدیره موسسه خیریه امام‌علی شهر ری مطرح کرد؛ ضرورت تغییر رویکرد از توزیع سبد کالا به سمت توانمندسازی روستاییان

رئیس هیئت مدیره موسسه خیریه امام‌علی شهر ری مطرح کرد؛ ضرورت تغییر رویکرد از توزیع سبد کالا به سمت توانمندسازی روستاییان

رئیس هیئت مدیره خیریه امام‌علی شهر ری گفت: روستاییان به حداقل امکانات قانع‌اند و می‌توان بدون سرمایه‌گذاری کلان این حداقل‌ها را برای آنها فراهم کرد.


 

به گزارش روابط عمومی صندوق بیمه اجتماعی، علی‌اکبر کسایی مهابادی با بیان اینکه ادامه تمرکز خدمات درشهرها روستاها را خالی از سکنه کرد، خشکسالی را عامل دیگری دانست که به این موضوع دامن زد.

وی ادامه داد: درفعالیت‌های چندساله خود در روستاها به این باور رسیده‌ایم که روستاییان به حداقل امکانات قانع‌اند، اما همین امکانات کم نیز برای آنها فراهم نیست. بنابراین می‌توان بدون سرمایه‌گذاری کلان حداقل امکانات را برای آنها فراهم نمود تا آنها را در روستاها بمانند و به زندگی روستایی خود ادامه دهند.

کسایی افزود: اگر بودجه‌های دولتی به کمک خیریه‌ها بیایند بهتر می‌توان در رسیدن به توسعه روستایی و تغییر سرنوشت روستاییان و بالتبع کشور نقش‌آفرینی کرد. خیریه‌ها تا به امروز توانسته‌اند موفق عمل کنند لذا اگر دولت نیز با آنها همراه شود عملکرد بهتری خواهند داشت.

وی توجه به اقتصاد روستا را موثر در اقتصاد کشور دانست و گفت: اگر به روستاها توجه شود می‌توان تولیدات روستایی را افزایش و صادرات غیرنفتی را رونق بخشید. چه بسا دیگر نیازی به فروش نفت نیز نداشته باشیم.

رئیس هیئت مدیره موسسه خیریه امام‌علی شهر ری نبود مشاور و تنبلی برخی از روستاییان را دلیلی برعدم توسعه روستاها بیان کرد و گفت: با ورود به برخی از روستاها مشاهده می‌کنیم که با وجود دارا بودن آب فراوان از آن استفاده نمی‌کنند درحالی که سایر روستاها فقط به دنبال آب برای کشت محصولات خود هستند، بنابراین وجود مشاور در این مناطق می‌تواند در رونق کشت و فعالیت مردم روستا موثر باشد. نیاز است که وضعیت هر روستا شناسایی شود که بتوان عوامل پایداری روستا و چگونگی رونق اقتصاد روستا را تعیین کرد. اگر به این موضوع توجه شود دیگر شاهد مهاجرت روستایی نخواهیم بود.

وی افزود: برای نمونه در روستایی خالی از سکنه پس از برپایی دفتر فعالیت خیریه، رونق گرفتن روستا و فراهم نمودن امکانات اولیه در آن شاهد بازگشت روستاییان بودیم. سوال اصلی در این مورد این است که چرا من به عنوان یک خیریه باید به توسعه روستایی بپردازم؟ چرا دستگاه متولی این امر وجود ندارد و یا اگر هم هست چرا کم کاری می‌کنند و چرا باید به فعالیت خیریه‌ها وابسته بود؟

به اعتقاد کسایی توزیع سبدهای کالایی و پرداخت مستمری به روستاییان موجب عدم تمایل به کار وعدم اشتغال برخی از آنها می‌شود، زیرا برخی روستاییان به دلیل اخذ یارانه، مستمری و سبدهای کالایی از خیریه‌ها و دولت دیگر نیازی به کار و کسب درآمد احساس نمی‌کنند و از کارکردن خودداری می‌کنند و با همین مبالغ کم به زندگی خود ادامه می‌دهند.

وی با بیان اینکه باید بسته‌های سبد کالا به دست نیازمندان واقعی و آبرومندان برسد، گفت: به اعتقاد بنده توزیع مستمری و سبد کالا گاهی موجب فقیرپروری و سستی افراد از کار می‌شود، بنابراین باید به این روستاییان سرمایه کار داده شود تا به اشتغال و کسب درآمد بپردازند تا از این طریق از فقیرپروری جلوگیری شود.

رئیس هیئت مدیره موسسه خیریه امام‌علی شهر ری درخصوص دلیل انتخاب روستا به عنوان حوزه فعالیت خیریه نیز گفت: اوایل شروع فعالیت به مانند بسیاری دیگر از خیریه‌ها در شهرها و با توزیع سبدهای کالا، جهیزیه و مستمری فعالیت داشتیم. اما بعدها پی‌بردیم که این روال ممکن است موجب مهاجرت روستاییان به منظور بهره‌مندی از این خدمات و رواج حاشیه‌نشینی شود، بنابراین فعالیت خود را به سمت روستاها منعطف کردیم. بعدها توانستیم با اعطای وام به آنها در تولیدات صنایع‌دستی از آن‌ها حمایت کنیم. و امروزه شاهد فعالیت‌های بسیاری از خیریه با موضوع توان‌افزایی روستایی هستیم.

لینک کوتاه:

اشتراک گذاری:

برچسب ها

هیچ برچسبی برای این قسمت تعریف نشده است.
logo-1

تهران، ابتدای خیابان بهار شیراز، پلاک ۱۷۰

logo-4

سامانه پیامکی: 300027

logo-3
تلفن: 43351-021
logo-2
پست الکترونیک: info@roostaa.ir

صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر می‌کوشد به منظور بسط عدالت اجتماعی و جلوگیری از گسترش فقر، خدمات بیمه اجتماعی را به گونه‌ای گسترش دهد که منجر به افزایش کرامت انسانی و تقویت جایگاه اجتماعی جامعه هدف صندوق شود.

تمامی حقوق این سایت متعلق به صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان،روستائیان و عشایر می باشد. ©