در آیین نامه اصلاحی جدید صندوق بیمه روستاییان صورت می گیرد؛ از تثبیت سن بازنشستگی تا اصلاح نحوه محاسبه میزان مستمری

در آیین نامه اصلاحی جدید صندوق بیمه روستاییان صورت می گیرد؛ از تثبیت سن بازنشستگی تا اصلاح نحوه محاسبه میزان مستمری

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر درباره اصلاحات پارامتریک و احتمال افزایش سن بازنشستگی در آیین نامه جدید توضیحاتی ارائه کرد و گفت که در آیین نامه اجرایی جدید صندوق که در دست اصلاح است، اصطلاح «بازنشستگی» نخواهیم داشت بلکه ترم «سالمندی» مطرح است چرا که معتقدند روستایی بازنشسته نمی شود و همیشه کار می کند لذا بازنشستگی لفظی منبعث از کار رسمی است.


به گزارش روابط عمومی صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر، علی شیرکانی در گفت وگو با ایسنا، و در پاسخ به این پرسش که صندوق بیمه اجتماعی، صندوق جوانی است، برای آنکه در دهه های آتی گرفتار مشکلات صندوق های بازنشستگی دیگر نشود و در ورطه ورشکستگی نیفتد چه تدابیری اندیشیده شده است؟ گفت: محاسبات بیمه ای و اکچوئری، دو قسمت مهم دارد؛ تعهدات و دارایی ها. این دو را از هم کسر می کنند و سپس می گویند صندوق پایدار است یا خیر.

 

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر تاکید کرد: ابتدا باید تعهدات را کنترل کنیم. دوم باید سرمایه گذاری ها را توسعه دهیم. درباره تعهدات، باید طبق اصول بیمه ای حرکت و آن را جاری و ساری کنیم.

وی با بیان اینکه در همین راستا آیین نامه اجرایی صندوق در دست اصلاح است به نحوی که پایداری صندوق و تعهدات متناسب با آورده هر شخص را دنبال کند اظهار کرد: فرار بیمه ای نباید ایجاد نشود تا هر شخصی متناسب با میزان بیمه پردازی و نقش آفرینی در صندوق بتواند بهره مند شود.

شیرکانی درباره اصلاحات پارامتریک و احتمال افزایش سن بازنشستگی در آیین نامه جدید گفت: بحث ما افزایش یا کاهش سن بازنشستگی نیست؛ بلکه تثبیت سن است. در آیین نامه جدید اصطلاح «بازنشستگی» نداریم، بلکه ترم «سالمندی» داریم زیرا معتقدیم روستایی بازنشسته نمی شود. او همیشه کار می کند در حالی که بازنشستگی لفظی منبعث از کار رسمی است.

وی افزود: ما روستایی را به ذات روستایی بودنش جذب می کنیم و مهم نیست کارش چیست. او به ما می گوید در روستا زندگی می کند و  اگر شورای روستا تاییدش کند، بیمه اش می کنیم. پس روستایی بازنشسته نمی شود.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر با اشاره به اینکه اصطلاح «سالمندی» را به جای «بازنشستگی» در آیین نامه جدی تعریف می کنیم گفت: در قانون گفته شده ۶۵ سال مبنا قرار بگیرد. ۶۵ سال عدد مناسبی است. سالانه امید به زندگی هم رو به افزایش است . صندوق های ما چاره ای جز حرکت به سمت اصلاحات پارامتریک ندارند.

وی افزود: در آیین نامه جدید یک اتفاق خوب دیگر افتاده و آن هم اصلاح نحوه محاسبه میزان مستمری است. محاسبه این میزان دیگر بر اساس دوسال آخر بیمه پردازی نخواهد بود بلکه میانگین دوره محاسبه می شود و مشکل همسان سازی را برای همیشه حل کرده و به این ترتیب هیچ وقت بازنشسته امسال و ۱۰ سال قبل و ۱۰ سال آینده در سطحی که حقوق می گیرند تفاوتی با هم ندارند.

شیرکانی اضافه کرد: علاوه بر این فرار بیمه ای هم نداریم زیرا مبنا، جمع کردن امتیاز است و دوسال آخر ملاک نیست. بنابراین تعهدات کنترل شده خواهد بود.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر با اشاره به پایدارسازی صندوق از مسیر افزایش بازدهی سرمایه گذاری ها عنوان کرد: استراتژی ما بنگاه داری نیست، بلکه سهامداری است و البته سهام هایی زیر هفت درصد است که قابلیت تبدیل کردن در بازار داشته باشد و صندوق چابک باشد. امروز یکی از چابک ترین صندوق ها و دستگاه های اجرایی هستیم.

وی افزود: صندوقی با یک میلیون  و ۸۰۰ هزار بیمه شده و ۲۵۰ کارمند در سراسر کشور هستیم. برخی استان ها دارای سه تا پنج کارمند هستند و بالای ۱۰ کارمند در هیچ استانی نداریم. نحوه اداره کرد صندوق در پایداری آن موثر است و هرچه قدر کوچکتر اداره اش کنیم توفیقات بیشتری داریم.

لینک کوتاه:

اشتراک گذاری:

برچسب ها

هیچ برچسبی برای این قسمت تعریف نشده است.
logo-1

تهران، ابتدای خیابان بهار شیراز، پلاک ۱۷۰

logo-4

سامانه پیامکی: 300027

logo-3
تلفن: 43351-021
logo-2
پست الکترونیک: info@roostaa.ir

صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر می‌کوشد به منظور بسط عدالت اجتماعی و جلوگیری از گسترش فقر، خدمات بیمه اجتماعی را به گونه‌ای گسترش دهد که منجر به افزایش کرامت انسانی و تقویت جایگاه اجتماعی جامعه هدف صندوق شود.

آمار بازدید وب سایت:
  • 1,992
  • 4,129,256
تمامی حقوق این سایت متعلق به صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان،روستائیان و عشایر می باشد. ©