زمینه‌های بروز فساد در حوزه کشاورزی/ در توزیع نهاده‌ها و واردات انحصارگرایی داریم
مشاور عالی سازمان تعاون روستایی:

زمینه‌های بروز فساد در حوزه کشاورزی/ در توزیع نهاده‌ها و واردات انحصارگرایی داریم

مشاور عالی سازمان تعاون روستایی با بیان اینکه در توزیع نهاده‌ها و واردات انحصارگرایی داریم، زمینه‌های بروز فساد در حوزه کشاورزی را تشریح کرد.

به گزارش روابط عمومی صندوق بیمه اجتماعی و به نقل از روستا نیوز، مشاور عالی سازمان تعاون روستایی با بیان اینکه در توزیع نهاده‌ها و واردات انحصارگرایی داریم، زمینه‌های بروز فساد در حوزه کشاورزی را تشریح کرد.

*** مبارزه با زمینه‌های ایجاد فساد

علیرضا جاوید عربشاهی در نشست ملی مطالبه گران حوزه آب و کشاورزی با اشاره به اینکه فراتر از مبارزه با مفسد، مبارزه با زمینه‌های ایجاد فساد است، گفت: متاسفانه خیلی از عوامل فسادزا برای جریان‌های مطالبه‌گر مشهود نیست و تشکلی که می‌خواهد با فساد مبارزه کند ابتدا باید زمینه‌های را بشناسند و بعد با آنها مبارزه کند. راهکار مبارزه با فساد صرفاً مصداقی برخورد نمودن و رسانه‌ای کردن آن نیست. باید دستگاه‌هایی همچون دیوان محاسبات، سازمان بازرسی و وزارت اطلاعات در مبحث نظارتی ورود کنند و در بخش قانون گذاری، قوانین فسادزا را در مجلس حذف کنیم و همچنین در نسبت به شناسایی زمینه‌های فسادزا آنها را اولویت بندی نماییم.   وی در ادامه به زمینه‌های بروز فساد در حوزه کشاورزی پرداخت و در این باره اظهار کرد: در توزیع نهاده‌ها و واردات انحصارگرایی داریم و اگر یک سامانه شفافیت از میزان تولید و توان صادرات برای اشخاص و تاجران وجود داشت، فرصت ورود عادلانه و منصفانه برای همه افراد در این زمینه فراهم می‌شد. به جای دستوری کردن اقتصاد بدون مشارکت کشاورزان، باید در سیاست گذاری‌هایمان به صورت منطقه‌ای از آنها استفاده کنیم. به عنوان مثال خرمایی که در بوشهر است با خرمایی که در خوزستان کشت می‌شود، نسبت به میزان قیمت تمام شده، هزینه‌های اولیه و هزینه‌های حمل بار با یکدیگر متفاوت است که در این مسئله باید منافع هر کشاورز در هر شرایطی که داراست بررسی و حفظ شود.    

*** الگوی کشت در استان‌ها

    مشاور عالی سازمان تعاون روستایی وزارت جهاد کشاورزی، در ادامه گفت: الگوی کشت در استان‌ها باید بر اساس آمار هر استان بررسی و انجام شود. به این شکل نباشد که یک سال با فراوانی گوجه مواجهیم و سال دیگر با کمبود آن و این موضوع باید بر اساس مبتنی بر اقلیم اتفاق بی افتد که یکی از بحث‌های جدی امروز مطالبه‌گری است. در بروکراسی‌های اداری به دلیل عدم شفافیت در فرایند اخذ مجوز، مشکلات سختی را برای کشاورزان پدید آورده که خود این موضوع در این بین رانتی را ایجاد کرده که گرفتن رشوه و خیلی از فسادهای مالی محصول همین بروکراسی‌های پیچیده اداری است. آن چیزی که در سازمان مرکز تعاونی روستایی پیش بینی کرده‌ایم شفاف کردن فرایندها است که هر کشاورز حتی در دور افتاده‌ترین روستای ایران هم بتواند به صورت الکترونیکی مجوزهایش را پیگیری و اخذ نماید.   عربشاهی با بیان اینکه به اسم حمایت از تولید داخل، برخی از تعرفه‌های گمرکی را افزایش داده‌ایم، گفت: این اقدام باعث کم شدن رقابت و ایجاد انحصار همچون ایران خودرو می‌شود و در طرف مقابل اگر بدون تعرفه گمرکی وارداتی صورت گیرد باعث نابودی تولید داخل می‌شود که به عنوان مثال اخیراً قرار بود برخی دلالان با تعرفه‌های پایین، محصولات لوازم خانگی کره‌ای در کشور وارد کنند.    

*** هوشمندسازی تعرفه‌ها

    به گزارش روستا، مشاور عالی سازمان تعاون روستایی وزارت جهاد در پایان، تصریح کرد: امروزه یکی از مباحث مهم مطالبه‌گری، هوشمندانه کردن تعرفه‌هاست به طوری که نه باعث از بین رفتن رقابت در تولید داخل شود، به سمت انحصارگرایی نرویم و از سویی دیگر به محصولات تولید داخل نیز ضربه‌ای وارد نشود که این موضوع باید ابتدا مورد بررسی و در نهایت در مرحله اجرا قرار گیرد.

لینک کوتاه:

اشتراک گذاری:

برچسب ها

logo-1

تهران، ابتدای خیابان بهار شیراز، پلاک ۱۷۰

logo-4

سامانه پیامکی: 300027

logo-3
تلفن: 43351-021
logo-2
پست الکترونیک: info@roostaa.ir

صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر می‌کوشد به منظور بسط عدالت اجتماعی و جلوگیری از گسترش فقر، خدمات بیمه اجتماعی را به گونه‌ای گسترش دهد که منجر به افزایش کرامت انسانی و تقویت جایگاه اجتماعی جامعه هدف صندوق شود.

تمامی حقوق این سایت متعلق به صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان،روستائیان و عشایر می باشد. ©