در حال بارگذاری ...
وزیر رفاه در جلسه تکریم و معارفه مدیران عامل پیشین و جدید صندوق بیمه اجتماعی:

دولت هزار و ۴۰۰ میلیارد به صندوق بیمه اجتماعی بدهی دارد

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: تا پایان امسال، میزان بدهی دولت به صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر رقمی در حدود هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان خواهد بود و این نشان از کسری ۱۲ هزار میلیاردی بودجه این صندوق است.


به گزارش روابطعمومی صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر، علی ربیعی در مراسم تکریم و معارفه مدیرعامل صندوق بیمه کشاورزان، عشایر و روستایی گفت: با کمال تاسف باید گفت به رغم تمام جهت‌گیری‌هایی که صورت گرفته هنوز برنامه‌های توسعه‌ای که در تمام سالهای گذشته دنبال شده نتوانسته باعث فائق آمدن بر فقر بین‌نسلی و حذف نابرابری منطقه‌ای شود و این موضوع سیاست‌گذاری در این زمینه را می‌طلبد.

وی با ابراز تاسف از اینکه گاهی عقب‌ماندگی در مناطق روستایی تکرار می‌شود، گفت: در برنامه‌های توسعه‌ای سنتی 50 ساله داریم اما همچنان نظریه مدرنیزاسیون، نابرابری‌ها را تقویت کرده است. در چنین شرایطی به دنبال اجرای سه پروژه اقتصاد مقاومتی در جهت رفع فقر بین‌نسلی، عدالت منطقه‌ای و جهت‌گیری برای رفع نابرابری در کل کشور هستیم؛ موضوعی که البته در دو تا سه برنامه کوتاه مدت به سرانجام نمیرسد و کار بیشتری میخواهد.

ربیعی با بیان اینکه فقر شهری از فقر روستایی بی‌رحمانه‌تر است به اعتراضات اخیر کشور اشاره کرد و گفت: به نظر می‌رسد توزیع منابع مالی به صورت عادلانه در این شهرها وجود ندارد؛ جوانی که جویای کار است و مهارت ندارد اما اطلاعاتش به اطلاعات جهانی نزدیک شده از یک ساعتی در روز هیچ جایی برای تفریح و گذراندن وقت ندارد. نه سینما، نه تئاتر و نه ورزشگاه درست کرده‌ایم و نه خانه ادبیات یا مجموعه فرهنگی دارند فقط توانسته‌ایم در این 4 سال اخیر بیمارستان بسازیم و زیرساخت‌ها را رفع کنیم. بیشک این جوان احساس کاستیهایی در زندگی پیدا خواهد کرد. باید کاری کنیم که این زیرساخت‌ها با زندگی ملموس مردم گره بخورد؛ این اتفاقات به مثابه مقاله‌ای انتقادی است که به ما هشدار می‌دهد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر هم گفت:بیمه اجتماعی یک بیمه عدالت‌جویانه است و وجه حمایتی آن بیشتر است. باید به این موضوع توجه کنیم که سالمندی در روستا با فقر آمیخته می‌شود؛ موضوعی که اصلاً خوب نیست و برای رفع آن باید کاری کنیم تا فقر و سالمندی روستایی کم شود و کاهش نگرانی از آینده را در این افراد کم کنیم چرا که بخشی از مهاجرت‌ها به دلیل همین نبود امنیت روانی است.

ربیعی با تأکید بر اینکه باید بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر به اشتغال روستایی منجر شود، گفت: بیمه‌هایی با تنوع بیشتر در روستاها باید ایجاد کنیم تا هر اشتغال روستایی با حمایت بیمه‌ای ارزان همراه شود و در این صورت بهره‌مندی افراد هم بیشتر خواهد شد و امیدواریم وام 12 میلیونی روستایی را هم به آن گره بزنیم.

وی از تفاهم با سازمان برنامه و بودجه در زمینه وضعیت بازنشستگی صندوق بیمه اجتماعی خبر داد و گفت: باید تعادل بین منابع و مصارف را در جهت‌گیری‌ها داشته باشیم چرا که دولت به صندوق بیمه اجتماعی تا پایان سال 1400 میلیارد تومان بدهکار می‌شود و این صندوق کسری بین 8 تا 12 هزار میلیاردی را تجربه خواهد کرد.

ربیعی تصریح کرد: بیمه اجتماعی یک صندوق جوان است و به مراقبت نیاز دارد. ایران مسیرهای غلط در واگذاری‌ها را در سایر صندوق‌ها تجربه کرده که خوشبختانه در این صندوق شاهد آن نیستیم.

وزیر رفاه در ادامه با اشاره به برنامه حمایت اجتماعی، گفت: بخش اول از لایه حمایت اجتماعی به افزایش مستمری مددجویان کمیته امداد و بهزیستی مربوط بود که انجام گرفت؛ بخش دوم آن در قانون برنامه 97 است که دنبال می‌شود و در آن ابعاد فقر را بررسی کرده‌ایم و انتظار داریم در صندوق بیمه روستاییان نیز لایه مشارکتی ایجاد و آیین‌نامه ‌آن نیز تهیه و تقدیم دولت شود.

وی با اشاره به اینکه 6 میلیون نفر در کشور دفترچه تأمین اجتماعی ندارند، گفت: اگر این تعداد دارای دفترچه بیمه شوند ریسک سالمندی را کاهش داده‌ایم و با سازمان برنامه و بودجه در تفاهم هستیم تا بیمه فراگیر اجتماعی را جلو ببریم البته این بیمه به صندوق روستاییان واگذار شده که باید بخش مشارکتی آن تقویت شود.

ربیعی گفت: یکی از مشکلات صندوق بیمه روستاییان عشایر این است که روستاییان با مفاهیم صندوق آشنا نیستند و باید کاری کنیم فرهنگ بیمه‌پذیری را در آنها افزایش دهیم.


| شناسه مطلب: 1834

تعداد بازدید: 2293 | آخرین بازدید:


نظرات کاربران