نسخه آزمایشی
صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان،روستائیان و عشایر
علی شیرکانی، سرپرست صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر در سفر به سیستان و بلوچستان مطرح کرد:

شبکه مویرگی کارگزاری‌ها این امکان را ایجاد می‌کند که صدای قشری بی‌صدا باشیم

ستاد راهبردی توسعه بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر استان سیستان‌و بلوچستان با حضور علی شیرکانی، سرپرست صندوق، اسداله رازانی، رئیس هیئت مدیره صندوق و دکتر نورا، معاون هماهنگی اموراقتصادی و توسعه منابع استانداری و دیگر اعضاء ستاد در محل سالن جلسات استانداری برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر، ستاد راهبردی توسعه بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر استان سیستان‌وبلوچستان با حضور علی شیرکانی، سرپرست صندوق، اسداله رازانی، رئیس هیئت مدیره صندوق و دکتر نورا، معاون هماهنگی اموراقتصادی و توسعه منابع استانداری و دیگر اعضاء ستاد در محل سالن جلسات استانداری برگزار شد.

علی شیرکانی، سرپرست صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر در این ستاد با اشاره ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های خوب استان در زمینه‌های متنوع ازجمله گردشگری، اظهار داشت: بر اساس آمارها استان سیستان و بلوچستان در خصوص بیمه اجتماعی با قرار گرفتن در رتبه سی‌ام از میانگین کشوری بسیار پایین‌تر قرار دارد و نیاز است که همکاری همه جانبه از سوی همه دستگاه‌ها صورت بگیرد تا عقب‌افتادگی جبران شود.

 

وی افزود: با برنامه‌های خوبی که در دست اجرا داریم می‌توانیم شاهد جهش خوبی در زمینه توسعه پوشش بیمه‌اجتماعی جامعه هدف باشیم به ویژه پیگیری‌های انجام شده در سطح وزارتخانه درخصوص تسهیلات روستایی و ارتباط بین تسهیلات روستایی با بیمه اجتماعی روستائیان می‌تواند در افزایش آمار بیمه‌شدگان موثر باشد.

 

*یکی از دغدغه‌های مهم دولت و نظام تعمیم بیمه‌های اجتماعی و درمانی است

 در ادامه دکتر نورا، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری با اشاره به شاخص‌های توسعه و فقر، اظهار داشت: یکی از دغدغه‌های مهم دولت و نظام تعمیم بیمه‌های اجتماعی و درمانی است و تشکیل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر در راستای همین هدف بوده و بخشی از مشکلات خانواده‌های روستایی ما را که در شرایط سخت زندگی می‌کنند، می‌تواند کاهش دهد.

 وی افزود: ضرورت دارد جلسات ستاد هر سه ماه یکبار برگزار شود و با ابلاغ دستورالعمل ستاد راهبردی بیمه اجتماعی، دستگاه‌های عضو ستاد همکاری لازم را برای پوشش طرح داشته باشند و با رصد پیشرفت اجرای طرح تلاش کنند تا پایان دولت به پوشش صددرصدی دست پیدا کنیم.

  نورا ادامه داد: باید از ظرفیت دستگاه‌های عضو ستاد برای پوشش حداکثری بیمه اجتماعی جامعه هدف استفاده شود. آموزش، ایجاد مشوق، اطلاع‌رسانی و معرفی بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر جزء اولویت‌ها و ضرورت‌های کار است و اجرای طرح‌هایی نظیر ده گردشی به صورت دوره‌ای از سوی فرمانداران و بخشداران با جدیت دنبال خواهد شد.

 

شرکت در نشست شورای هماهنگی دستگاه‌های تابعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در استان سیستان‌وبلوچستان از دیگر برنامه‌های سفر علی شیرکانی، سرپرست صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر و هیئت همراه بود.

 

*برای سیستان‌وبلوچستان برنامه ویژه ای داریم

علی شیرکانی در این نشست با تاکید بر ضرورت توجه به روستائیان و عشایر، اظهار داشت: صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر صدای روستاییان است و بی واسطه با زندگی روستاییان و کشاورزان و سبک زندگی آنها در ارتباط است و شبکه مویرگی آن از طریق کارگزاران این امکان را می‌دهد تا ما صدای این قشر بی‌صدا باشیم.

 

وی ادامه داد: یکی از اولویت‌های ما در صندوق، توسعه اقتصاد روستایی است چرا که معتقدیم باید از طریق بهبود اقتصاد روستایی و بهبود جریان نقد ورودی به تعادل صندوق کمک کند و توانمندسازی اقتصادی جامعه هدف را دنبال خواهیم کرد.

 

 سرپرست صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر گفت: با هم‌افزایی همکاران در دولت و بخش خصوصی، از پتانسیل‌ها و فرصت‌های همکاری در طرح‌های اشتغال روستایی به ویژه طرح‌هایی که از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مجموعه‌های آن اجرا خواهد شد، استفاده خواهیم کرد.

 

شیرکانی با بیان اینکه برای سیستان و بلوچستان برنامه ویژه‌ای داریم، گفت: برای همکاری با ستاد مشاغل خانگی وزارتخانه اعلام آمادگی کردیم و با مساعدت وزیر در نظر داریم از این فرصت برای افزایش پوشش بیمه‌ای خانواده‌های روستایی، کشاورزان و ... استفاده کنیم.

 

برای افزایش مهارت در روستاها آماده‌ایم میزبان مربیان ماهر فنی‌وحرفه‌ای در کارگزاری‌های روستایی باشیم

علی شیرکانی با اشاره به پتانسیل‌های فنی و حرفه‌ای و اینکه گفتمان ملی مهارت‌آموزی می‌تواند با همراهی صندوق به قلب روستاهای کشور برود، گفت: برای افزایش مهارت در روستاها آماده‌ایم میزبان مربیان ماهر فنی‌وحرفه‌ای در کارگزاری‌های روستایی باشیم.

 

شیرکانی با فراخوان کمک سازمان‌های مردم‌نهاد برای گسترش فرهنگ بیمه‌ای و توسعه اقتصادی روستاها، گفت: پروژه مطالعاتی حضور موثرتر مبتنی بر حمایت از کسب‌وکارهای خرد را در دستور کار داریم تا بتوانیم با توانمندسازی افراد امکان بیمه شدن آنان را فراهم آوریم.

 

*بیمه اجتماعی در رتبه هفتم سبد هزینه‌های خانوار قرار دارد

اسدالله رازانی، رئیس هیئت مدیره صندوق در ادامه با تقدیر از همکاری و تعامل خوب مدیران شورای هماهنگی دستگاه‌های تابعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان، اظهار داشت: تعامل و همکاری مدیران در گسترش پوشش بیمه اجتماعی تاثیرگذار است و می‌تواند در معرفی صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر مفید باشد و انتظار می‌رود در آینده نیز شاهد همکاری بیشتر برای توسعه بیمه اجتماعی در میان جامعه هدف که از اقشار زحمتکش و مولد جامعه هستند، باشیم.

 

رازانی با اشاره به اهمیت بیمه در سبد هزینه‌های خانوار بر اساس بررسی‌های بانک جهانی، گفت: در ایران بیمه اجتماعی در رتبه هفتم سبد هزینه‌های خانوار قرار دارد و این موضوع نشان می‌دهد که در زمینه فرهن‌گسازی برای بیمه اجتماعی گام‌های موثری برداشته شود.

 

در ادامه برنامه مدیران شرکت کننده در نشست به بیان نقطه نظرات و پیشنهادات خود در خصوص راه‌های توسعه بیمه پرداختند.

 

*اجرای طرح ده گردشی در سطح استان سیستان‌وبلوچستان

در ابتدای جلسه شاقوزایی، مدیر صندوق استان ضمن گزارشی از وضعیت بیمه در استان، از اجرای طرح ده گردشی در سطح استان با همکاری فرمانداران خبر داد و با اشاره به دستورالعمل ستاد راهبردی توسعه بیمه ابلاغی از دفتر توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری، ترکیب اعضا و شرح وظائف دستگاه‌های عضو ستاد را بیان و اعلام نمود جلسات ستاد جهت پیگیری مصوبات و پیشرفت کارها، هر سه ماه برگزار خواهد شد.


| شناسه مطلب: 3120

تعداد بازدید: 856 | آخرین بازدید:


نظرات کاربران