صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان،روستائیان و عشایر
رضا عبدالهی خبر داد:

پوشش ۵۵ هزار نفری صندوق در استان اردبیل

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر استان اردبیل در مصاحبه با خبرنگاران، از پوشش ۵۵ هزار و ۵۰۰ نفری صندوق در این استان خبر داد و گفت: اردبیل از استان‌های برتر و پیشرو در گسترش چتر بیمه اجتماعی در میان جامعه هدف است.

رضا عبداللهی با اشاره به اینکه ضریب نفوذ بیمه اجتماعی در جامعه هدف بیشتر از متوسط کشوری است، افزود: ضریب نفوذ بیمه در استان اردبیل 10 درصد از متوسط کشوری بالاتر است، ولی کافی نیست. تلاش ما بر این است که با اجرای برنامه‌های تدوین شده برای سال آینده ضمن همکاری با فرمانداری‌ها، دستگاه‌های اجرایی و مشارکت جدی مردم، شاهد تحت پوشش قراردادن همه جامعه هدف باشیم.

 

افزایش جامعه هدف از 101 هزار به 181 هزار نفر

عبداللهی با بیان اینکه جامعه هدف صندوق از 101 هزار نفر در سال گذشته به 181 هزار و 385 نفر در سالجاری افزایش یافته است، افزود: بعد از مصوبه مجلس شورای اسلامی در سال 1396، شرط سنی حداقل 18 و حداکثر 50 سال سن برای عضویت در صندوق تعیین شد و براین مبنا 101 هزار نفر از سرپرستان خانوار در روستاها و مناطق عشایری مشمول عضویت در صندوق استان شدند و با استناد به این آمار، استان اردبیل در سال گذشته توانست با پوشش 51 درصدی جامعه هدف 18 درصد از متوسط کشوری که 33 درصد بود، جذب بیشتری داشته باشد.

وی افزود: البته غیر از روستائیان و عشایر، در سال‌های اخیر و با توجه ویژه دولت، افراد ساکن در شهرهای زیر 20 هزار نفر جمعیت، کشاورزان ساکن و غیرساکن، قالیبافان، زنبورداران، اعضای نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی، رانندگان، صنعتگران و فعالان صنایع دستی و هنرهای سنتی نیز به جامعه هدف صندوق اضافه شده‌اند و بر این اساس، جامعه هدف صندوق در استان اردبیل با استناد به سرشماری در سال 1395 و ابلاغ ستاد صندوق به استان‌ها، از 101 هزار نفر به 181 هزار و 385 نفر افزایش یافته است که از این تعداد 145 هزار و 452 نفر جمعیت روستایی و 35 هزار و 933 نفر جمعیت هدف در شهرهای زیر 20 هزار نفر هستند و گسترش جامعه هدف، تکلیف و ماموریت صندوق را دو چندان کرده است.

 

رتبه ششم اردبیل در کشور

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر استان اردبیل با اشاره به اینکه در جامعه هدف جدید، استان اردبیل با تحت پوشش قرار دادن 55 هزار و 500 نفر و با ضریب نفوذ 29 درصد بیمه اجتماعی در جامعه هدف 10 درصد بیشتر از متوسط کشوری است، تصریح کرد: در 6 ماهه اول سالجاری، متوسط نرخ پوشش در کشور 19 درصد بود که استان اردبیل با نرخ پوشش 29 درصد جامعه هدف، رتبه ششم کشوری را به خود اختصاص داده است.

عبداللهی ادامه داد: البته در 9 ماهه سال 1398 نیز استان اردبیل در نرخ رشد و ضریب پوشش جزو استان‌های برتر و پیشرو در توسعه بیمه اجتماعی بوده است و در سال 1397 نیز استان اردبیل در نرخ رشد و ضریب پوشش بیمه اجتماعی در جایگاه ششم کشوری قرار گرفته بود.

 

رتبه سوم اردبیل در پوشش شهرهای زیر 20 هزار نفر

عبداللهی با اشاره به اینکه به غیر از شهرهای اردبیل، مشگین‌شهر، پارس‌آباد، خلخال و گرمی، همه شهرهای استان تحت پوشش صندوق بیمه اجتماعی قرار گرفته‌اند، ادامه داد: البته در شهرهای مذکور، کشاورزان ساکن و غیرساکن، قالیبافان، زنبورداران، فعالان صنایع دستی و هنرهای سنتی نیز می‌توانند به عضویت صندوق درآیند.

وی با بیان اینکه استان اردبیل در تحت پوشش قراردادن شهرهای زیر 20 هزار نفر جمعیت در 6 ماهه اول سالجاری توانسته است رتبه سوم کشور را به خود اختصاص دهد، گفت: در 6 ماهه اول سالجاری متوسط نرخ پوشش بیمه در شهرهای زیر 20هزار نفر جمعیت 1/3 بوده که استان اردبیل با ضریب پوشش 1/7 توانسته است بعد از استان‌های البرز و تهران در جایگاه سوم قرار گیرد.

 

رشد 10 درصدی ضریب پوشش بیمه در سال 1398

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر استان اردبیل با اعلام اینکه استان اردبیل در توسعه بیمه اجتماعی و ارتقای خدمات صندوق از نظر کمی و کیفی رشد چشمگیری در سال‌های اخیر داشته است، افزود: در سالجاری نیز این روند روبه‌رشد در صندوق استان تجربه شد به طوریکه در سالجاری شاهد رشد 10 درصدی توسعه بیمه اجتماعی در جامعه هدف نسبت به سال گذشته هستیم.

عبداللهی ادامه داد: در سال 1397 صندوق استان توانسته بود 4 هزار و 105 نفر بیمه‌شده جدید را به عضویت خود در آورد و در سالجاری نیز صندوق استان توانست 4 هزار و 520 نفر از ساکنین جامعه هدف را تحت پوشش قرار دهد و برنامه راهبردی مدیریت استان اردبیل در سال 1399 ارتقای قابل ملاحظه ضریب پوشش در جامعه هدف خواهد بود.

 

توسعه بیمه اجتماعی، برنامه راهبردی و توسعه‌ای استان

عبداللهی با بیان اینکه با دستور استاندار اردبیل، توسعه بیمه اجتماعی یکی از برنامه های راهبردی و توسعه‌ای استان اعلام شده، اظهار داشت: روستاها کانون اصلی تلاش و تولید و روستاییان جهادگران سنگر تولید هستند و نقش موثر و برجسته روستاییان، عشایر و کشاورزان در تولید، اشتغال، استقلال اقتصادی و توسعه پایدار کشور بر کسی پوشیده نیست. استاندار سخت‌کوش اردبیل نیز برای شتاب دادن به توسعه بیمه اجتماعی و افزایش ضریب پوشش در روستاها و جامعه هدف صندوق، توسعه بیمه اجتماعی را به عنوان یکی از برنامه‌های راهبردی و توسعه‌ای استان اعلام و جهت تحقق و اجرا به فرمانداران استان و صندوق بیمه اجتماعی روستاییان ابلاغ کرده‌اند.

 

تدوین سند توسعه بیمه اجتماعی

عضو شورای برنامه ریزی و توسعه استان اردبیل با اشاره به اینکه در راستای توسعه بیمه اجتماعی، سند توسعه بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر استان تدوین می‌شود، تصریح کرد: این سند که نقشه راه استان در توسعه بیمه اجتماعی در سال‌های 1399 و 1400 خواهد بود، با همکاری فرمانداری‌ها و دستگاه‌های اجرایی استان تهیه، تدوین و اجرا خواهد شد و زمان اجرای سند توسعه از اول سال 1399 و به مدت دو سال تا آخر سال 1400 است.

عبداللهی گفت: سند جامع توسعه بیمه اجتماعی که برای اولین بار در سطح کشور در استان اردبیل در مرحله مقدماتی تدوین است، مورد حمایت استاندار اردبیل قرار گرفته و مهندس بهنام‌جو، دستور همکاری تنگاتنگ به فرمانداران و مدیران دستگاه‌های اجرایی با صندوق استان اردبیل را صادر نموده‌اند.

عبداللهی با بیان اینکه سند جامع توسعه بیمه اجتماعی

سند جامع توسعه بیمه اجتماعی
با استناد به مبانی قانونی تشکیل صندوق و با تاکید بر اسناد بالادستی از جمله اصل 29 قانون اساسی جمهوری اسلامی و قانون ساختار نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی تدوین خواهد شد، ادامه داد: این سند برمبنای اهداف، سیاست‌ها و ماموریت‌های صندوق و همچنین با محوریت بسته 10 گانه سیاست‌های راهبردی صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر
بسته 10 گانه سیاست‌های راهبردی صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر
که اخیرا توسط علی شیرکانی مدیرعامل صندوق به استان‌ها ابلاغ شده است و نیز بر پایه ظرفیت‌های استان، تهیه، تدوین و اجرا خواهد شد.

 

اعطای حکم بازنشستگی در 130 روستای استان

عبداللهی با بیان اینکه با هدف تسهیل فرایند خدمات‌رسانی و ارتقای خدمات از نظر کمی و کیفی و تکریم روستاییان عزیز، در 130 روستای استان در سالجاری حکم بازنشستگی و مستمری در مناسبت‌های مختلف و طی مراسمی اعطا شد، گفت: در 41 روستای استان به مناسبت چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، 50 روستای استان به مناسبت گرامیداشت هفته دولت، 30 روستای استان به مناسبت سفر رئیس‌جمهور به استان و در 9 روستا نیز در برنامه‌های مختلف، حکم بازنشستگی با حضور اهالی روستاها و مسئولان استانی و شهرستانی به بازنشستگان و مستمری‌بگیران اعطا و همزمان نیز در این روستاها، میز خدمت برپا شد.

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر استان اردبیل با یادآوری اینکه مزایای صندوق، بازنشستگی، مستمری ازکارافتادگی و بازماندگان است، گفت: در حال حاضر دو هزار و 800 خانوار روستایی و عشایری از صندوق استان مستمری ماهانه دریافت می‌کنند که از این تعداد 1000 نفر بازنشسته شده‌اند، 200 نفر مستمری ازکارافتادگی و 1600 نفر نیز مستمری بازماندگان دریافت می‌نمایند.

 

دولت دو برابر حق بیمه را پرداخت می‌کند

عبداللهی با یادآوری اینکه توسعه بیمه اجتماعی از برنامه‌های راهبردی دولت تدبیر و امید است، افزود: حداقل حق بیمه یکسال در سال جاری 270 هزار تومان و حداکثر 660 هزار تومان است که بیمه‌شده با پرداخت سهم خود، می‌تواند از دو برابر حق بیمه که دولت به‌عنوان کارفرما پرداخت می‌نماید، برخوردار شود.

وی اضافه کرد: در صندوق شرایطی فراهم شده است تا افرادی که توان پرداخت حق بیمه را به‌صورت یکجا ندارند می‌توانند به صورت اقساط 6 ماهه، چهارماهه و سه‌ماهه پرداخت نمایند.

 

شرایط عضویت و مزایای صندوق بیمه اجتماعی روستاییان

عبداللهی مزایای اصلی صندوق بیمه اجتماعی روستائیان را بازنشستگی، مستمری ازکارافتادگی و بازماندگان عنوان کرد و افزود: جلوگیری از مهاجرت بی‌رویه روستائیان به شهرها، کاهش اختلاف طبقاتی، افزایش رفاه اجتماعی روستاییان و عشایر و بازتوزیع عادلانه درآمد، از اهداف و ماموریت‌های اصلی صندوق است و این صندوق در راستای گسترش عدالت اجتماعی و افزایش رفاه اجتماعی روستاییان، عشایر و افراد تحت پوشش، فعالیت‌های خود را در جامعه هدف متمرکز نموده است.

وی شرط سنی برای عضویت در صندوق را حداقل 18 و حداکثر 50 سال سن اعلام کرد و گفت: همه افراد حاضر در جامعه هدف صندوق که شرایط سنی مذکور را دارند، می‌توانند تحت پوشش صندوق قرار گیرند.

 

دعوت از مردم برای عضویت در صندوق

عبداللهی، نقش بیمه اجتماعی روستائیان را در پویایی کانون‌های تلاش و تولید، توانمندسازی روستاییان و بازسازی و آبادانی روستاها، بسیار حائز اهمیت دانست و تصریح کرد: توسعه بیمه اجتماعی ضرورتی انکارناپذیر و یکی از مهمترین بخش‌ها برای حفظ کرامت انسان‌ها به‌خصوص در زمان پیری و ازکارافتادگی است و برنامه اصلی و راهبردی صندوق در استان، تحت پوشش قراردادن همه افراد ساکن در جامعه هدف است و تحقق این هدف بزرگ و رسیدن به پوشش حداکثری، به مشارکت جدی مردم و همراهی و همکاری بیش از پیش فرمانداران، دستگاه‌های اجرایی مرتبط با خدمات روستایی و رسانه‌ها نیاز دارد.

وی با دعوت از روستاییان، کشاورزان، عشایر، ساکنین شهرهای زیر 20 هزار نفر جمعیت، زنبورداران، قالیبافان، فعالان صنایع دستی و هنرهای سنتی و همچنین بانوان ساکن در جامعه هدف برای عضویت در صندوق تاکید کرد: افرادی که شرایط عضویت در صندوق بیمه اجتماعی روستاییان را دارند و هنوز بیمه نشده‌اند، این فرصت طلایی را از دست ندهند و با مراجعه به کارگزاری‌های صندوق در سطح استان، دهیاری‌ها، بخشداری‌ها، شرکت‌های تعاونی تولید روستایی و همچنین دفتر استان، با عضویت در صندوق از مزایای آن بهره‌مند شوند.

 

اراده واحد برای توسعه بیمه اجتماعی

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر استان اردبیل ضمن تقدیر از مسئولان کشوری، استانی و محلی، همکاران صندوق در استان، کارگزاران صندوق و همچنین رسانه‌ها گفت: با تلاش‌های صورت گرفته، امروز در سطح استان اراده واحد برای توسعه بیمه اجتماعی و افزایش ضریب پوشش در جامعه هدف شکل گرفته است و این حمایت‌ها و تلاش‌ها، چشم‌انداز روشنی را برای گسترش چتر بیمه اجتماعی در کل جامعه هدف ترسیم کرده است و برخود وظیفه می‌دانم به نمایندگی از جامعه هدف صندوق، از مهندس بهنام‌جو استاندار اردبیل و معاونان وی که نقش محوری در شکل‌گیری اراده واحد و همگرایی در بین مسئولان استان برای حمایت از برنامه‌های صندوق در راستای توسعه بیمه اجتماعی دارند، تقدیر نمایم.

 

حفاظت از روستاها به عنوان کانون های تلاش و تولید

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر استان اردبیل با بیان اینکه متاسفانه نرخ رشد جمعیت روستایی استان منفی 2 درصد است، افزود: در راستای بازسازی روستاها، توانمندسازی روستاییان و شتاب دادن به توسعه پایدار روستاها، توسعه بیمه اجتماعی باید به‌عنوان یک ضرورت در گفتمان توسعه و رفاه اجتماعی و برنامه‌های توسعه‌ای کشور مورد توجه جدی قرار گیرد.

عبداللهی افزود: متاسفانه امروز تبعات منفی خالی از سکنه شدن روستاها را در ابعاد مختلف در جامعه شاهد هستیم و باید باتلاش مضاعف، نگذاریم روستاها به عنوان کانون تلاش و تولید و منبع مولد پویا از چرخه تولید، اشتغال و اقتصاد حذف شوند.

وی با اعلام اینکه هیچگونه مانع و محدودیتی برای تحت پوشش قراردادن جامعه هدف در صندوق وجود ندارد، ادامه داد: ماموریت صندوق، یاری کردن دولت در افزایش رفاه اجتماعی و تحقق برنامه‌های توسعه‌ای در جامعه هدف است و در این راستا، تلاشگران صندوق برای تحقق اهداف و ماموریت‌های خود، از هیچ تلاشی دریغ نخواهند کرد.
مطالب مرتبط

در راستای توسعه بیمه اجتماعی صورت گرفت

امضای تفاهم‌نامه همکاری با میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل
در راستای توسعه بیمه اجتماعی صورت گرفت

امضای تفاهم‌نامه همکاری با میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل

در راستای توسعه بیمه اجتماعی، تفاهم‌نامه همکاری فی مابین صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر استان اردبیل و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان منعقد شد.

|

فرماندار شهرستان نیر در دیدار با مدیر صندوق اردبیل:

نگاه توسعه ای صندوق به روستاها قابل تقدیر است
فرماندار شهرستان نیر در دیدار با مدیر صندوق اردبیل:

نگاه توسعه ای صندوق به روستاها قابل تقدیر است

فرماندار شهرستان نیر در دیدار با مدیر صندوق استان اردبیل، نگاه توسعه ای صندوق به روستاها را قابل تقدیر دانست و افزود: در سال‌های اخیر، صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر گام های اساسی در راستای توسعه بیمه اجتماعی در شهرستان نیر برداشته که نتیجه این تلاش‌ها، ...

|

مدیر صندوق اردبیل در همایش دهیاران استان:

توسعه بیمه اجتماعی روستائیان در کانون‌های تلاش و تولید ضرورت دارد
مدیر صندوق اردبیل در همایش دهیاران استان:

توسعه بیمه اجتماعی روستائیان در کانون‌های تلاش و تولید ضرورت دارد

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر استان اردبیل در همایش دهیاران استان که در سالن اجتماعات استانداری اردبیل برگزار شد؛ با تشریح و تبیین اهداف و ماموریت های صندوق گفت: توسعه بیمه اجتماعی در روستاها به عنوان کانون های اصلی تلاش و تولید یک ضرورت است و دهیاران ...

|

نظرات کاربران