صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان،روستائیان و عشایر
در دیدار علی شیرکانی و حجت‌الاسلام شعبانی تاکید شد؛

استفاده از ظرفیت روحانیون برای گسترش بیمه‌های اجتماعی در میان روستاییان و عشایر

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر به مناسبت پانزهمین سال تاسیس این صندوق، از طریق ویدئوکنفرانس با حجت‌الاسلام والمسلمین حبیب‌الله شعبانی نماینده ولی فقیه در استان همدان و امام جمعه این شهر دیدار و گفت‌و‌گو کرد.

به گزارش اداره‌کل روابط عمومی صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر، علی شیرکانی در این دیدار بر تلاش درجهت گسترش پوشش بیمه‌ای در میان روستاییان و عشایر تاکید کرد و گفت: صندوق بیمه اجتماعی در سال 1384 تاسیس شده و از ثمرات نظام مقدس جمهوری اسلامی برای ارائه خدمات بیمه ای به جامعه روستایی و عشایری کشور به‌شمار می‌رود.

 

شیرکانی، صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر را ازجمله پایدارترین صندوق‌های بازنشستگی کشور معرفی کرد و افزود: بر اساس اصل 29 قانون اساسی، برخورداری از بیمه‌های اجتماعی حقی است همگانی و این صندوق، برای اقشار روستایی و عشایر که نقش بسیار مهمی در امنیت غذایی و زیست محیطی کشور برعهده دارند و 27 درصد از تولید ناخالص داخلی توسط آنان ایجاد می‌شود، تاسیس شده است.

 

مدیرعامل صندوق در ادامه، گزارشی از جمعیت تحت پوشش صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر ارائه کرد و گفت: پس از گذشت 15 سال از تاسیس صندوق، امروز بیش از یک میلیون و 200 هزار بیمه شده و حدود 110 هزار مستمری‌بگیر، اعضای صندوق را تشکیل می‌دهند و اگر این ارقام را به خانوار تبدیل کنیم، می‌توان گفت که امروز، بیش از 5 میلیون نفر از مردم کشورمان به واسطه این صندوق، نسبت به آینده خود خیالی آسوده‌تر دارند و این امر، به ارتقای امنیت اجتماعی در کشور خواهد انجامید.

 

شیرکانی، خواستار همکاری و تعامل بیشتر روحانیون با صندوق، در جهت گسترش پوشش و ارائه خدمات بیمه ای در میان اقشار زحمت‌کش روستایی و عشایری شد و افزود: خوشبختانه روحانیت در جامعه، جایگاه ویژه و نقش بسزایی دارد و می‌توان از این جایگاه، در جهت بسط فرهنگ بیمه‌ای که اقدامی حسنه و اساسی در راستای زندگی عزتمندانه و خدمت‌رسانی نظام به اقشار زحمتکش و کم‌برخوردار است، استفاده کرد.

 

وی ادامه داد: امسال اولین گروه از بیمه‌شدگان صندوق که با پرداخت 15 سال حق بیمه به سن 65 سالگی می‌رسند، ثمره اعتماد 15 ساله خود را دریافت خواهند کرد و به افتخار بازنشستگی نائل می‌آیند.

 

همه موظفیم از روستاییان و عشایر حمایت کنیم

حجت‌الاسلام والمسلمین حبیب‌الله شعبانی، نماینده ولی فقیه در استان همدان و امام جمعه این شهر نیز در این دیدار، از فعالیت‌های صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر در مسیر ارائه خدمت به اقشار روستایی و عشایری تقدیر کرد و گفت: در کشور ما، مشاغل و افرادی هستند که کارآمدی زیادی دارند و جایگزینی برای آنها وجود ندارد. بنابراین همه موظفیم از این افراد حمایت کنیم.

 

وی افزود: برای مثال بر اساس آمارها، هر یک از عشایر غیور کشورمان، تامین گوشت مورد نیاز 12 نفر از مردم را برعهده دارد و لازم است از این افراد حمایت شود.

 

حجت‌الاسلام شعبانی ادامه داد: حمایت از روستاییان و عشایر کشور، باعث کاهش روند مهاجرت‌های بی‌رویه به شهرها و حاشیه‌نشینی و مسائل آن می‌شود. اغلب مهاجرت ها، به دلیل مسائل اقتصادی است و اگر معیشت و امید به آینده خانوارهای روستایی و عشایری را در محل زندگی خودشان تصمین کنیم، قطعا شاهد کاهش مهاجرت‌های غیرضروری خواهیم بود.

 

نماینده ولی فقیه در استان همدان، تقویت جامعه روستایی و عشایری را وظیفه همه نهادها و سازمان ها دانست و گفت: تاسیس صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر، اتفاق خوبی است که ریشه در انقلاب اسلامی دارد. با توجه به اینکه نظام هم به دنبال توسعه خدمات و عدالت اجتماعی به خصوص در میان روستاییان و عشایر است، باید تا جایی که می‌توانیم از این صندوق حمایت کنیم.

 

حجت‌الاسلام شعبانی با قدردانی از تلاش‌های مدیریت صندوق در استان همدان، افزود: پرداخت حق بیمه صندوق از توان روستاییان خارج نیست و باید تا جایی که می‌توانیم، تلاش کنیم که روستاییان و عشایر عزیز کشورمان با ورود به این صندوق، از خدمات و حمایت‌های آن برخوردار شوند.
مطالب مرتبط

زهدی خبر داد:

افزایش 20 درصدی افراد تحت پوشش در سه ماه اخیر
زهدی خبر داد:

افزایش 20 درصدی افراد تحت پوشش در سه ماه اخیر

مدیر صندوق بیمه اجتماعی استان مرکزی، از افزایش ۲۰ درصدی تعداد افراد تحت پوشش این صندوق در سه ماه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه قبل خبر داد و افزود: این افزایش در راستای تحقق شعار جهش تولید و بهره‌مندی اقشار مولد از خدمات بیمه‌ای انجام شد.

|

نظرات کاربران