صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان،روستائیان و عشایر
رئیس هیئت مدیره موسسه خیریه امام‌علی شهر ری مطرح کرد؛

ضرورت تغییر رویکرد از توزیع سبد کالا به سمت توانمندسازی روستاییان

رئیس هیئت مدیره خیریه امام‌علی شهر ری گفت: روستاییان به حداقل امکانات قانع‌اند و می‌توان بدون سرمایه‌گذاری کلان این حداقل‌ها را برای آنها فراهم کرد.

 

به گزارش روابط عمومی صندوق بیمه اجتماعی، علی‌اکبر کسایی مهابادی با بیان اینکه ادامه تمرکز خدمات درشهرها روستاها را خالی از سکنه کرد، خشکسالی را عامل دیگری دانست که به این موضوع دامن زد.

وی ادامه داد: درفعالیت‌های چندساله خود در روستاها به این باور رسیده‌ایم که روستاییان به حداقل امکانات قانع‌اند، اما همین امکانات کم نیز برای آنها فراهم نیست. بنابراین می‌توان بدون سرمایه‌گذاری کلان حداقل امکانات را برای آنها فراهم نمود تا آنها را در روستاها بمانند و به زندگی روستایی خود ادامه دهند.

کسایی افزود: اگر بودجه‌های دولتی به کمک خیریه‌ها بیایند بهتر می‌توان در رسیدن به توسعه روستایی و تغییر سرنوشت روستاییان و بالتبع کشور نقش‌آفرینی کرد. خیریه‌ها تا به امروز توانسته‌اند موفق عمل کنند لذا اگر دولت نیز با آنها همراه شود عملکرد بهتری خواهند داشت.

وی توجه به اقتصاد روستا را موثر در اقتصاد کشور دانست و گفت: اگر به روستاها توجه شود می‌توان تولیدات روستایی را افزایش و صادرات غیرنفتی را رونق بخشید. چه بسا دیگر نیازی به فروش نفت نیز نداشته باشیم.

رئیس هیئت مدیره موسسه خیریه امام‌علی شهر ری نبود مشاور و تنبلی برخی از روستاییان را دلیلی برعدم توسعه روستاها بیان کرد و گفت: با ورود به برخی از روستاها مشاهده می‌کنیم که با وجود دارا بودن آب فراوان از آن استفاده نمی‌کنند درحالی که سایر روستاها فقط به دنبال آب برای کشت محصولات خود هستند، بنابراین وجود مشاور در این مناطق می‌تواند در رونق کشت و فعالیت مردم روستا موثر باشد. نیاز است که وضعیت هر روستا شناسایی شود که بتوان عوامل پایداری روستا و چگونگی رونق اقتصاد روستا را تعیین کرد. اگر به این موضوع توجه شود دیگر شاهد مهاجرت روستایی نخواهیم بود.

وی افزود: برای نمونه در روستایی خالی از سکنه پس از برپایی دفتر فعالیت خیریه، رونق گرفتن روستا و فراهم نمودن امکانات اولیه در آن شاهد بازگشت روستاییان بودیم. سوال اصلی در این مورد این است که چرا من به عنوان یک خیریه باید به توسعه روستایی بپردازم؟ چرا دستگاه متولی این امر وجود ندارد و یا اگر هم هست چرا کم کاری می‌کنند و چرا باید به فعالیت خیریه‌ها وابسته بود؟

به اعتقاد کسایی توزیع سبدهای کالایی و پرداخت مستمری به روستاییان موجب عدم تمایل به کار وعدم اشتغال برخی از آنها می‌شود، زیرا برخی روستاییان به دلیل اخذ یارانه، مستمری و سبدهای کالایی از خیریه‌ها و دولت دیگر نیازی به کار و کسب درآمد احساس نمی‌کنند و از کارکردن خودداری می‌کنند و با همین مبالغ کم به زندگی خود ادامه می‌دهند.

وی با بیان اینکه باید بسته‌های سبد کالا به دست نیازمندان واقعی و آبرومندان برسد، گفت: به اعتقاد بنده توزیع مستمری و سبد کالا گاهی موجب فقیرپروری و سستی افراد از کار می‌شود، بنابراین باید به این روستاییان سرمایه کار داده شود تا به اشتغال و کسب درآمد بپردازند تا از این طریق از فقیرپروری جلوگیری شود.

رئیس هیئت مدیره موسسه خیریه امام‌علی شهر ری درخصوص دلیل انتخاب روستا به عنوان حوزه فعالیت خیریه نیز گفت: اوایل شروع فعالیت به مانند بسیاری دیگر از خیریه‌ها در شهرها و با توزیع سبدهای کالا، جهیزیه و مستمری فعالیت داشتیم. اما بعدها پی‌بردیم که این روال ممکن است موجب مهاجرت روستاییان به منظور بهره‌مندی از این خدمات و رواج حاشیه‌نشینی شود، بنابراین فعالیت خود را به سمت روستاها منعطف کردیم. بعدها توانستیم با اعطای وام به آنها در تولیدات صنایع‌دستی از آن‌ها حمایت کنیم. و امروزه شاهد فعالیت‌های بسیاری از خیریه با موضوع توان‌افزایی روستایی هستیم.
مطالب مرتبط

دبیر همایش ملی روز روستا و عشایر اعلام کرد؛

بیش از 90 درصد طرح‌های رسیده در حوزه توسعه و توانمندسازی روستایی است توجه ویژه زنان به توسعه روستایی
دبیر همایش ملی روز روستا و عشایر اعلام کرد؛

بیش از 90 درصد طرح‌های رسیده در حوزه توسعه و توانمندسازی روستایی است/ توجه ویژه زنان به توسعه روستایی

دبیر همایش ملی روز روستا و عشایر گفت: بیش از 90 درصد طرح‌های رسیده در حوزه توسعه اشتغال، محرومیت‌زدایی و توانمندسازی روستایی است.

|

عضو هیأت مدیره صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر مطرح کرد؛

نیاز به معرفی هر چه بیشتر صندوق به فعالین روستایی احساس می‌شود صندوق باید متولی دائم برنامه‌های روز روستا باشد
عضو هیأت مدیره صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر مطرح کرد؛

نیاز به معرفی هر چه بیشتر صندوق به فعالین روستایی احساس می‌شود/ صندوق باید متولی دائم برنامه‌های روز روستا باشد

عضو هیأت مدیره صندوق بیمه اجتماعی گفت: در حال پیگیری یک اقدام مشترک با دولت هستیم تا بتوانیم جامعه‌ای غیر از سه گروه کشاورزان، روستاییان و عشایر را تحت پوشش بیمۀ صندوق قرار دهیم.

|

استاد جغرافیا و برنامه ریزی روستایی دانشگاه شهید بهشتی مطرح کرد؛

نباید مهاجرت روستاییان به شهرها را ملامت کرد توسعه شهری بدون توسعه روستایی امکان پذیر نیست
استاد جغرافیا و برنامه ریزی روستایی دانشگاه شهید بهشتی مطرح کرد؛

نباید مهاجرت روستاییان به شهرها را ملامت کرد/ توسعه شهری بدون توسعه روستایی امکان پذیر نیست

استاد جغرافیا و برنامه ریزی روستایی گفت: در نگاه‌های دستگاه‌های سیاستگذاران، رسانه‌ها و سازمان‌های مردم نهاد، نگاهی که بتواند موجب حفظ روستاها شود تا به حیات خود ادامه دهند، غایب است و متداول‌ترین سبک دخالت در روستاها، دخالت فیزیکی، از جمله مدرسه‌سازی، تجهیز کتابخانه ...

|

استاد جغرافیا و برنامه‌ریزی روستایی مطرح کرد؛

عدم وجود متولی یکپارچه در روستاها موجب هدر رفتن منابع روستایی می‌شود
استاد جغرافیا و برنامه‌ریزی روستایی مطرح کرد؛

عدم وجود متولی یکپارچه در روستاها موجب هدر رفتن منابع روستایی می‌شود

یک استاد توسعه روستایی گفت: نبود متولی واحد در روستاها و عدم یکپارچگی در تصمیم‌گیری ها سبب از بین رفتن بخش عمده‌ای از منابع روستایی می‌شود، از طرف دیگر چون حکومت‌ها و دولت­ها نیازی به ارزش افزوده حاصل از تولیدات روستایی احساس نمی‌کنند و ارزشی برای آن قائل نمی‌شوند.

|

نظرات کاربران