صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان،روستائیان و عشایر
معاون بیمه‌ای صندوق بیمه اجتماعی مطرح کرد؛

برخی حواشی درمورد صندوق نوعی جفای لفظی در برابر صندوق بیمه اجتماعی است/ برخی از خدمات صندوق هیچ تفاوتی با سایر بیمه‌ها ندارد/ امکان پرداخت و دریافت مستمری بیشتر فراهم می‌شود

معاون بیمه‌ای صندوق بیمه اجتماعی گفت: تاکنون حدود ۵۲ هزار نفر بازنشسته شده‌اند و حدود ۶۴ هزار خانواده نیز از مستمری فوت سرپرست خود استفاده می‌کنند.

به گزارش روابط عمومی صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر، علی اخوان بهبهانی در گفت‌وگوی ویژه با برنامه چشم انداز، در پاسخ به سوال چرا مردم گمان می‌کنند که بیمه صندوق اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر بیمه خوبی نیست و همچنان ترجیح می‌دهند که در سازمان تامین اجتماعی بیمه شوند، گفت: در این مورد دو مسئله مهم مطرح است، مسئله اول این است که بیمه صندوق اجتماعی یک بیمه اختیاری است درحالی که بیمه تامین اجتماعی نوعی بیمه اجباری است و در بیمه تامین اجتماعی بیمه شده باید 7 درصد از حقوق و دستمزد خود و کارفرما نیز 20 درصد حق بیمه را پرداخت کند که درسال جاری یک میلیون و 800 هزار تومان است که با سایر عوامل نزدیک به دو میلیون و 800 هزار تومان می‌شود، درحالی که درصندوق بیمه اجتماعی فرد تنها 5درصد حق بیمه و 10 درصد مابقی نیز توسط دولت پرداخت می‌شود.

وی تاکید کرد: برخلاف تامین اجتماعی که کف پرداختی آن باید حداقل حقوق باشد که سالانه مشخص می‌شود کف حق بیمه صندوق روستاییان و عشایر ماهانه 550 هزار تومان تعیین شده است که تقریبا یک پنجم حداقل حقوق و دستمزد است . بر این اساس حق بیمه این صندوق در بالاترین سطح یک دهم حق بیمه تامین اجتماعی در پایین ترین سطح است.

معاون بیمه ای صندوق بیمه اجتماعی درخصوص بحث خدمات درمانی درصندوق نیز گفت: صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر تعهدات کوتاه مدت درمانی ندارد و درمان روستاییان از طرف سازمان بیمه سلامت تامین می‌شود و بیمه‌شدگان از طریق نظام ارجاع می‌توانند این خدمات را دریافت کنند.

اخوان بهبهانی با اشاره به برخی از مشکلات ارائه شده دفترچه سلامت روستاییان، گفت: در این مورد باید متولیان این دفترچه و سازمان بیمه سلامت پاسخ دهند و اگر امکان صدور دفترچه برای صندوق فراهم شود و بودجه آن نیز تامین شود این خدمت را نیز ارائه خواهیم داد.

وی ادامه داد: خدمات مستمری بازنشستگی، از کار افتادگی و فوت خدماتی است که صندوق ارائه می‌دهد. توجه کنید که درخدمات از کارافتادگی‌ای که صندوق ارائه می‌دهد بین صدوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر و بیمه تامین اجتماعی تفاوتی وجود ندارد، حتی کمیسیون پزشکی صندوق نیز در سازمان تامین اجتماعی تشکیل می‌شود و به معنای دیگر بررسی پرونده ازکار افتادگی افراد در سازمان تامین اجتماعی صورت می‌گیرد.

معاون بیمه‌ای صندوق بیمه اجتماعی میزان سنوات صندوق بیمه کشاورزان و روستاییان را نسبت به سایر بیمه‌ها کمتر دانست و ادامه داد: به معنای دیگر فرد با داشتن 15 سال سابقه پرداخت حق بیمه و با شرط داشتن 65 سال سن می‌تواند با معادل 20 روز حقوق مستمری، بازنشسته شود درحالی که در سایر بیمه ها از جمله بیمه تامین اجتماعی چنین اتفاقی رخ نمی‌دهد.

اخوان بهبهانی درخصوص امکان پرداخت و دریافت مستمری بیشتر نیز گفت: تا پیش از این، چنین امکانی در صندوق وجود نداشت اما با تمهیداتی صورت گرفت از چندماه آینده این امکان در صندوق به وجود خواهد آمد تا فرد بتواند بالاتر از میزان تعهدی دولت پرداخت و درزمان بازنشستگی نیز مستمری بیشتری دریافت کند.

وی برخی از حواشی مطرح شده درخصوص صندوق بیمه اجتماعی، مانند؛ « صندوق ورودی دارد اما خروجی ندارد» و از این قبیل را نوعی جفای لفظی درحق صندوق دانست و گفت: همانطور که اطلاع دارید کف بیمه‌پردازی در صندوق 15 سال است و با توجه به آنکه صندوق درسال 1384 تاسیس شده است درواقع امسال شاهد آغاز بازنشستگی برخی بیمه‌شدگان در صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر هستیم و درحال حاضر حدود 52 هزار نفر بازنشسته شده‌اند و حدود 64 هزار خانواده نیز از مستمری فوت سرپرست خود استفاده می‌کنند.

معاون بیمه‌ای صندوق بیمه اجتماعی با بیان اینکه متاسفانه درخصوص بیمه روستاییان فرهنگسازی و تبلیغ مناسبی نشده است، گفت: این مورد شاید به دلیل برخی از وعده های غیرعملی است که به آنها داده شده است، وعده هایی که مبتنی برقانون نبودند.

وی درخصوص گله برخی از روستاییان مبنی بر عدم امکان عضویت در بیمه پس از سن 50 سالگی نیز گفت: این مورد قانون مصوب دولت است و هر زمان که قانون تغییر کند ما نیز طبق آن عمل خواهیم کرد.

 
مطالب مرتبط

معاون بیمه ای و امور استان‌های صندوق بیمه اجتماعی اعلام کرد؛
350 هزار نفر از مددجویان بهزیستی بیمه می‌شوند

معاون بیمه ای و امور استان‌های صندوق بیمه اجتماعی اعلام کرد؛
350 هزار نفر از مددجویان بهزیستی بیمه می‌شوند

معاون بیمه ای و امور استان‌های صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر در گفت‌وگوی خبری به تشریح جزئیات تفاهمنامه صندوق بیمه اجتماعی با سازمان بهزیستی پرداخت.

|

معاون بیمه‌ای صندوق و امور استان‌ها در گفتگوی زنده با مخاطبان صندوق مطرح کرد؛
درچند روز آینده همزمان با حقوق آبان ماه افزایش حقوق و مستمری بیمه شدگان صندوق واریز می‌شود درتلاشیم تا بیمه شدگان صندوق دفترچه بیمه سلامت رایگان دریافت کنند هیچ مشکلی از طرف ما در انتقال سوابق بیمه‌ای وجود ندارد

معاون بیمه‌ای صندوق و امور استان‌ها در گفتگوی زنده با مخاطبان صندوق مطرح کرد؛
درچند روز آینده/ همزمان با حقوق آبان ماه افزایش حقوق و مستمری بیمه شدگان صندوق واریز می‌شود/ درتلاشیم تا بیمه شدگان صندوق دفترچه بیمه سلامت رایگان دریافت کنند/ هیچ مشکلی از طرف ما در انتقال سوابق بیمه‌ای وجود ندارد

معاون بیمه‌ای صندوق و اموراستان‌ها در گفتگوی زنده با مخاطبان صفحه صندوق بیمه اجتماعی به سوالات مطرح شده بیمه شدگان پاسخ داد.

|

معاون بیمه‌ای صندوق بیمه اجتماعی مطرح کرد؛

تغییر در صندوق بیمه اجتماعی  پایایی یک سازمان در گرو تصمیمات جمعی است که متکی به فرد نباشد
معاون بیمه‌ای صندوق بیمه اجتماعی مطرح کرد؛

تغییر در صندوق بیمه اجتماعی / پایایی یک سازمان در گرو تصمیمات جمعی است که متکی به فرد نباشد

مراسم تودیع و معارفه سرپرستان جدید صندوق بیمه اجتماعی در استان تهران، با حضور معاون بیمه‌ای و هماهنگی امور استان‌های صندوق برگزار شد.

|

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان‌جنوبی:

برای خدمت‌رسانی به جامعه در کنار صندوق هستیم
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان‌جنوبی:

برای خدمت‌رسانی به جامعه در کنار صندوق هستیم

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان‌جنوبی گفت: برخورداری از بیمه‌های اجتماعی یکی از مولفه‌های مهم توسعه‌یافتگی در جامعه است و صندوق بیمه‌ اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر نمونه‌ای از این بیمه‌ها است.

|

نظرات کاربران