صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان،روستائیان و عشایر

شریعتمداری :
در دوسال گذشته، بخش تعاون ۶۸ هزار شغل در کشور ایجاد کرد

وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی، بخش تعاون را بخش مقتدری در کشور دانست که توانسته در دو سال گذشته نزدیک به ۶۷ هزار و ۸۳۶ شغل با سرمایه‌گذاری ۶ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومانی در کشور ایجاد کند.

 

به گزارش روابط عمومی صندوق بیمه اجتماعی و به نقل از مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در آیین نهمین جشنواره ملی تعالی مدیریت تعاونی اظهار کرد: تقریبا همه فعالیت‌های مربوط به بخش شیلات و آبزیان در کشور از طریق تعاونی‌ها انجام می‌شود.

شریعتمداری تصریح کرد: در حوزه تعاونی‌های تولیدی و توزیعی نیز خدمات گسترده‌ای به جامعه ارائه می‌شود و از سوی تعاونی‌های دانش‌بنیان نیز قدم‌های خوبی در این بخش برداشته شده است.

وی تصریح کرد: در برخی از مواد اولیه قانون اساسی از تعاون به‌عنوان یک امر درست در تشکیل یک جامعه اسلامی و دینی نام برده شده که دلیل وجود روحیه تعاون، همکاری و مشارکت‌جویی در بین مردم است و این موضوع باید از یک منظر موردتوجه نظام تعاونی‌های کشور و سرلوحه برنامه‌ها و شیرازه عملکرد بخش تعاون قرار گیرد.

وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی به خاستگاه ایجاد تعاونی‌ها در دنیا نیز اشاره کرد و گفت: از قرن هجدهم میلادی حوزه‌ای در اقتصاد جهانی به نام تعاونی شکل گرفته که اتفاقا از دل اقتصاد سرمایه داری برخاسته و از جمله در انگلستان اولین تعاونی در سال ۱۸۴۶ شکل گرفته است.

وی افزود: بنابراین اگر فرهنگ تعاونی با اصول اصلی اسلامی گسترش پیدا کند شکل مناسبی از فعالیت‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی شکل می‌گیرد. شریعتمداری به تفاوت‌ فعالیت‌های شرکت‌های بخش‌خصوصی با تعاونی‌ها اشاره کرد و گفت: در تعاونی‌ها اعضا به شکل همسان در منافع و فعالیت‌ تعاونی شرکت می‌کنند و یکی از محوری‌ترین روش‌های اداره یک اقتصاد در جامعه امروزی اقتصاد تعاونی است.

وی اجرای عدالت اجتماعی را یکی از چالش‌های پیش‌روی امروز و فردای کشور عنوان کرد و گفت: برای حل این مساله توجه و تمسک به اقتصاد تعاون ضروری است. قطعا توجه به اقتصاد تعاون به اجرای عدالت اجتماعی در حوزه‌های مختلف اقتصادی و اجتماعی کمک خواهد کرد.

وی افزود: تعاونی‌ها می‌توانند درجلب مشارکت مردم در جذب سرمایه‌های خرد و ایجاد سرمایه‌های بزرگ و متمرکز و ایجاد زندگی مسوولیت‌پذیر و مشارکت‌جو کمک کنند.

شریعتمداری به موضوع شفافیت در حوزه تعاون و اقدامات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز پرداخت و ایجاد سامانه جامع تعاون برای کاهش حضور افراد و تاسیس مراکز نوآوری توسعه بخش تعاون در ۱۱ استان را از جمله اقدامات در این بخش عنوان کرد.

شریعتمداری با بیان اینکه در حوزه اجتماعی تعاون نیز فعالیت‌ها باید توسعه یابد اظهار کرد: علاوه بر این تلاش کرده‌ایم برای تقویت بنیان‌های تعاون نیز گام‌های موثری برداریم، به‌طور مثال سرمایه بانک توسعه تعاون افزایش پیدا کرد. وی افزود: تا پایان دولت، توسعه فعالیت‌های بانک توسعه تعاون با افزایش سرمایه و قدرت وام‌دهی بیشتر صورت خواهد گرفت.

شریعتمداری، توسعه فعالیت‌های نوآورانه در صندوق ضمانت توسعه‌گذاری تعاون را مورد تاکید قرار داد و گفت: جمع‌آوری اقتصاد سرمایه‌های خرد به شکل تضمین شده برای فعالیت‌های اقتصادی از جمله مواردی است که باید گسترش یابد.

وی افزود: تغییرات در بخش تعاون هم اکنون متناسب با تغییرات جهانی شکل گرفته است و ما نیز باید به این سمت حرکت کنیم.

وزیر تعاون به ایفای مسوولیت اجتماعی با جلب منفعت اقتصادی اشاره کرد و گفت: برای ادامه مسیر در فرصت باقیمانده با همکاری و همدلی مجلس باید بهترین قانون تعاون را ارائه دهیم که این قانون جدید باید نوآورانه باشد. 

 وی یکی از انتظارات خود را از حوزه معاونت تعاون این وزارتخانه در تدوین قانون تعاون، مشارکت جدی شرکا و ذی‌نفعانی مثل اتاق تعاون، خانه تعاون‌گران، کمیسیون اجتماعی مجلس عنوان کرد و گفت: مقررات حاکم باید به سمت توسعه و نوآوری حرکت کند، هم در حوزه اصلاح قوانین و هم در حوزه رویه‌های حاکم بر فعالیت‌های اقتصادی باید از رویه‌های جدید استفاده شود.

اختصاص۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان خط اعتباری برای شرکت‌های تعاونی دانش‌بنیان و جوانان

وی افزود: امسال ۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان خط اعتباری برای شرکت‌های تعاونی دانش‌بنیان و جوانان و مراکز نوآوری بخش تعاون اختصاص داده شده است.

وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی، بارور کردن اقتصاد سنتی را با استفاده از فرهنگ تعاون و توسعه فعالیت‌های دانش‌بنیان اقتصاد و با تکیه بر توانایی‌های نیروی انسانی خلاق با اهمیت دانست و گفت: ایفای مسوولیت‌های اجتماعی توسط شرکت‌های تعاونی در کشور ما سابقه موفق دارد. تعاونی‌های توزیعی، سالم ترین نوع تعاونی در زمان جنگ بودند و زیباترین شکل اقتصاد و کسب‌وکار را در توزیع عادلانه کالا‌ها در دوره جنگ به نمایش گذاشتند و خوشبختانه در ذهن مردم یک سابقه بسیار خوب از فعالیت‌های تعاونی‌های توزیعی وجود دارد.

وی افزود: بسیاری از مردم از طریق تعاونی‌های مسکن خانه‌دار شدند ولی لازم است که در حوزه تعاون به‌ویژه حوزه‌ رویه‌ها و مقررات، نوآوری داشته باشیم.

 
مطالب مرتبط

با دستور رئیس جمهور و مصوبه شورای عالی رفاه؛
نقل و انتقال سوابق بیمه‌ای بین صندوق بیمه کشاورزان، روستاییان و عشایر و سازمان تامین اجتماعی محقق شد

با دستور رئیس جمهور و مصوبه شورای عالی رفاه؛
نقل و انتقال سوابق بیمه‌ای بین صندوق بیمه کشاورزان، روستاییان و عشایر و سازمان تامین اجتماعی محقق شد

با پیگیری محمدشریعتمداری و موافقت رئیس جمهوری، مسئله نقل و انتقال سوابق بیمه حق‌ بیمه با کسور بازنشستگی از صندوق‌بیمه‌اجتماعی‌کشاورزان‌، روستاییان‌ و عشایر به سایر سازمانها و صندوق‌های بازنشستگی و یا بالعکس موافقت شد.

|

شریعتمداری:
مشاغل خانگی تحت پوشش صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر قرار می‌گیرند

شریعتمداری:
مشاغل خانگی تحت پوشش صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر قرار می‌گیرند

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در جلسه ستاد ساماندهی حمایت از مشاغل خانگی از اختصاص 2 هزار و 500 میلیارد تومان منابع قرض الحسنه و پوشش بیمه‌ای فعالان مشاغل خانگی در صندوق بیمه اجتماعی خبر داد.

|

صندوق بیمه‌اجتماعی رتبه برتر سامانه شفافیت وزارت تعاون را کسب کرد

صندوق بیمه‌اجتماعی رتبه برتر سامانه شفافیت وزارت تعاون را کسب کرد

مدیرکل دفتر بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی، دستیابی به نظام شفافیت در این وزارتخانه را یکی از سیاست های اصلی دانست و در خصوص نتایج ارزیابی ورتبه بندی سامانه های شفافیت این وزارتخانه که از سوی 8 سمن حوزه شفافیت و مبارزه با فسادصورت ...

|

نظرات کاربران