صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان،روستائیان و عشایر

بیمه سرمایه‌ای برای آتیه روستاییان و عشایر

روستاییان و افراد شاغل در کارهایی مانند کشاورزی، باغداری و قالی بافی خواهان حمایت بیمه‌ای برای ایام ناتوانی خود هستند.

به گزارش روابط عمومی صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان ، روستاییان و عشایر، حسن ابراهیمی، مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر استان یزد در گفت و گو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از یزد، گفت: دغدغه امور زندگی در دوران کهولت و ناتوانی، موضوعی است که از دیرباز ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول کرده است. پرداخت حق بیمه برای دوران بازنشستگی نمونه‌ای است از تلاش افراد جامعه به منظور پس انداز برای دورانی که دیگر قادر به انجام فعالیت‌های شغلی مختلف نیستند.

گذشته از کارمندان و صاحبان مشاغل مختلف شهری که از حمایت بیمه‌ای برخوردارند، روستاییان و افرادی که به مشاغلی مانند کشاورزی، باغداری و قالی بافی مشغولند نیز خواهان حمایت بیمه‌ای برای ایام ناتوانی خود هستند.

بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر چه کارکردی دارد؟

حسن ابراهیمی، مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر استان یزد در گفت و گو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از یزد، گفت: در سال ۱۳۸۳ مجلس شورای اسلامی، مصوبه‌ای مربوط به بیمه کردن روستاییان تصویب می‌کند که این مصوبه شامل بیمه بازنشستگی، از کارافتادگی و فوت است.

او افزود: تا پیش از آن به این دلیل که فعالیت‌های روستاییان به صورت خود اشتغالی است و کارفرما نیز ندارند، امکان بیمه پردازی آن‌ها در هیچ یک از صندوق‌های بیمه وجود نداشت، اما با تأسیس صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر در سال ۸۳ امکان بهره‌مندی این قشر زحمتکش از مزایا و مستمری‌های بیمه فراهم شد.

ابراهیمی ادامه داد: این صندوق دارای سه نوع مستمری است: مستمری بازنشستگی یا پیری، مستمری از کارافتادگی و مستمری فوتی. افراد برای برخورداری از مستمری بازنشستگی یا پیری باید دارای حداقل ۱۵ سال سابقه بیمه و ۶۵ سال سن باشند و لازم است این دو شرط را به صورت همزمان داشته باشند و چنانچه پس از یکسال پرداخت حق بیمه به هر دلیلی از طرف کمیسیون‌های پزشکی به عنوان از کار افتاده تلقی شوند مستمری از کارافتادگی به آن‌ها تعلق می‌گیرد.

ابراهیمی مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر استان یزد اظهار کرد: اگر شخصی بعد از حداقل یک سال پرداخت حق بیمه فوت کرد و افرادی تحت تکفل او بودند، این افراد می‌توانند از مستمری فوتی بهره‌مند شوند.

البته شرایط مذکور مربوط به زمان عادی بوده و چنانچه بیمه پرداز در اثر حوادث ناشی از کار، فوت یا از کارافتاده شود، نیازی به یک سال سابقه پرداخت حق بیمه نبوده و مستمری از کارافتادگی یا فوتی به بیمه پرداز یا بازماندگان تعلق می‌گیرد.

 

آیا فقط ساکنان روستا‌ها امکان بهره مندی از بیمه روستاییان را دارند؟

ابراهیمی تصریح کرد: تمامی افرادی که ۱۸ تا ۵۰ سال سن دارند می‌توانند در این صندوق بیمه شوند، البته این افراد (اعم از شاغل یا بیکار) یا باید در روستا‌ها و شهر‌های زیر بیست هزار نفرساکن باشند و یا در مشاغل مرتبط با کشاورزی فعالیت کنند؛ بنابراین حتی افرادی که ساکن در شهر‌های بالای ۲۰ هزار نفر هستند و شغلشان در رابطه با کشاورزی است، می‌توانند در این صندوق بیمه پردازی کرده و مشمول انواع مستمری این صندوق شوند.

 

پرداخت حق بیمه براساس سطوح درآمدی

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر استان یزد گفت: پرداخت حق بیمه در این صندوق بر اساس سطوح درآمدی است که هر ساله از سوی صندوق تعیین می‌شود و در سال جاری سطوح درآمدی از پانصد و ۵٠ هزار تومان شروع و تا یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان ادامه دارد.

ابراهیمی با اشاره به اختیاری بودن پرداخت حق بیمه ادامه داد: پرداخت حق بیمه در این صندوق، ۱۵ درصد از سطح درآمد انتخابی افراد است که از این میزان ۱۰ درصد را دولت و تنها پنج درصد را شخص بیمه پرداز پرداخت می‌کند.

 

طرح جدید صندوق بیمه روستاییان و عشایر

ابراهیمی گفت: براساس طرح جدیدی که امسال در دستور کار صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر قرار گرفته، تمامی افرادی که در روستا‌ها زندگی می‌کنند و یا دارای مشاغل مرتبط با کشاورزی مانند زنان قالی باف یا فعالان حوزه صنایع دستی که فاقد هرگونه بیمه بازنشستگی هستند و توان پرداخت بیمه را ندارند، می‌توانند از طریق مراجعه به نهاد‌های حمایتی مانند بهزیستی، کمیته امداد، اداره صنعت، معدن و تجارت و یا سازمان صنایع دستی و گردشگری به صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر معرفی شوند.

او افزود: در سال اول، ۱۵ درصد از حق بیمه این افراد را دولت پرداخت می‌کند و سال‌های بعد بیمه پرداز باید یک درصد از حق بیمه و بعد از پنج سال پنچ درصد حق بیمه را پرداخت کند.

 

امکان انتقال سابقه در صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان و روستاییان و عشایر استان یزد در این باره اظهار کرد: یکی دیگر از مزایای این صندوق بیمه، امکان انتقال سابقه بیمه است، به این معنا که افراد بیکار می‌توانند ابتدا در این صندوق بیمه پردازی کرده و زمانی که مشغول به کار شدند ما به التفاوت را پرداخته و سابقه بیمه خود را به صندوق تأمین اجتماعی انتقال دهند.

او افزود: در حال حاضر نزدیک به ۲۵ هزار نفر در صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر استان بیمه پردازی می‌کنند که تنها نیمی از آن‌ها به طور مستمر بیمه پردازی کرده و نزدیک به چهار هزار نفر به دلیل اشتغال در سایر صندوق‌ها در حال بیمه پردازی هستند.

 

پوشش‌های حمایتی بیمه روستاییان و عشایر

ابراهیمی با اشاره به اینکه در حال حاضر سه هزار و چهارصد و ۶۲ نفر مستمری بگیر صندوق بیمه روستاییان و عشایر هستند گفت: هزار و چهارصد و ۲۸ نفر در این صندوق مستمری فوتی و هزار و چهارصد و ۱۶ نفر مستمری بازنشستگی و ۱۱۸ نفر مستمری از کار افتادگی دریافت می‌کنند.

او افزود: پنچ تا شش هزار نفر سرپرست خانوار هنوز فاقد بیمه هستند که با احتساب خانواده‌های آن‌ها در حدود ۲۰ هزار نفر می‌توانند در صندوق بیمه روستایی بیمه پردازی کنند.

ابراهیمی ادامه داد: این صندوق همچنین برای بیمه شدگان تحت پوشش کمک هزینه معیشتی کرونا در نظر گرفته است.
مطالب مرتبط

نظرات کاربران